Založba ZRC je že sredi letošnjega programa predstavljanja novih knjig iz raziskovalnih dosežkov posameznih znanstvenih inštitutov. V Atriju ZRC bo v četrtek, 17. aprila, ob 11. uri spet praznik, saj bodo predstavili kar devet novih publikacij.
Naslovnica
Med njimi bo znana, vedno javna, a sedaj že bolj kot ne pozabljena tema: Utopija uniforme. Afektivna življenja Jugoslovanske ljudske armade, knjiga, ki jo je napisala dr. Tanja Petrović.
Utopija uniforme temelji na spominih in arhivih več deset nekdanjih nabornikov JLA ter razkriva, kako njihove izkušnje služenja vojaškega roka kažejo na prihodnost, oblike kolektivnosti ter odnose med državo in posameznikom, ki se bistveno razlikujejo od tistih, ki prevladujejo v neoliberalni sedanjosti. Avtorica zagovarja tezo, da so ponavljajoče se, ritualizirane in performativne prakse, ki so tvorile realnost vojaškega roka v JLA, drastično različnim moškim zagotavljale okvir za skupno življenje, čustvene vezi in uresničevanje političnih idej kolektivnosti, solidarnosti, egalitarizma, izobraževanja in tovarištva. Knjiga pomembno posega v področje študij socializma, moškosti in totalnih institucij, hkrati pa študije jugoslovanskega socializma umesti med najaktualnejše teoretične razprave o možnostih kolektivne politične imaginacije in delovanja.
Zahvale
Uvod Tiha sila, ki ruševinam ne pusti spati
Arhivi in čustva
Socializem skozi prizmo forme
Struktura knjige
1 Zgodovina, zgodbe in njihovi subjekti
Pripovedne niti
Omejene forme, trdoživa čustva, nemirni subjekti
2 Utopija za bodečo žico
Vojaški rok in jugoslovansko državljanstvo
Od heterotopije do utopije
Nenavadni dom utopije
3 Rutina
Učenje
Ponotranjenje
Habituacija
4 Uniforma
V mestih
V vojašnicah
5 Ritual
Zaščitna funkcija ritualizacije
6 Razkroj forme
Raz-uniformirani
Intermezzo Katastrofa
7 Čas potem
Neustrezni
Odvzete biografije
Spoznati, kdo si
8 Forma in življenje
O vojakih in umetnikih
Nemogoča prijateljstva
9 Življenja potem
Rekonstrukcija biografij
Vztrajne nemožnosti: razglednica iz Samarkanda in obisk Žabljaka
Epilog Infrastruktura za čustva
Bibliografija
Imensko in stvarno kazalo
Izdajatelj knjige je Inštitut za kulturne in spominske študije. Uvrščena je v zbirko Kulturni spomin, in sicer kot že enajsta knjiga. Poleg avtorice Tanje Petrović, je za prevod iz angleščine poskrbel Tadej Turnšek. Knjiga je izšla najprej v elektronski obliki, sedaj pa še v mehki vezavi na 268 straneh.
Prof. dr. Tanja Petrović, foto ZRC SAZU
Prof. dr. Tanja Petrović je predstojnica Inštituta za kulturne in spominske študije, doktorica znanosti s področja jezikoslovja, znanstvena svetnica, redna profesorica.
Študirala je jezik in literaturo na Univerzi v Beogradu, naslov doktorice zananosti pa je pridobila na ISH v Ljubljani leta 2005. V doktorski disertaciji se je ukvarjala z jezikovnimi in identitetnimi strategijami majhne srbohrvaško govoreče skupnosti v Beli krajini, poskušala osvetliti povezavo med jezikovnimi izbirami govorcev in širšim družbenim in političnim kontekstom.
Dr. Petrović zanimajo pomeni in rabe jugoslovanske in socialistične dediščine v postjugoslovanskih družbah, kot tudi kulturni, jezikovni, politični in družbeni procesi, ki oblikujejo realnost teh družb. Poglablja se v vrsto vprašanj, med katerimi so vloga jezika v oblikovanju ideologij, spomina in identitet, zgodovine dela in spola v post-jugoslovanskem prostoru, razmerje med spominom, dediščino in zgodovinopisnimi pripovedi o jugoslovanskem socializmu. Objavila je številne znanstvene članke in nekaj monografij s področja antropologije post-socializma, spominskih študij, študij spola, študij dediščine, lingvistične antropologije in zgodovine dela.
Dr. Petrović je predstojnica Inštituta za kulturne in spominske študije ZRC SAZU in redna profesorica na Podiplomski šoli ZRC SAZU. Bila je štipendistka Centra za napredneš študije v Sofiji (2005-06), Wissenschaftskolleg zu Berlin (2010-11), in The Netherlands Institute for Advanced Studies (2013-14). Je častna raziskovalka Podiplomske šole za vzhodno- in jugovzhodnoevropske študije Univerze v Regensburgu.
Jeziki, ki jih obvlada: srbo-hrvaščina (materni jezik), angleščina, slovenščina, ruščina, bolgarščina, poljščina, nemščina.
Izbrane publikacije:
Utopia of the uniform : affective afterlives of the Yugoslav People’s Army, znanstvena monografija, London: Duke University Press, 2024.
Fish canning industry and the rhythm of social life in the Northeastern Adriatic. Narodna umjetnost : hrvatski časopis za etnologiju i folkloristiku. 2020, vol. 57, no. 1, str. 33-49.
O herojima, od ranog do poznog socijalizma, i dalje : izgradnja prvog i drugog koloseka pruge Šamac-Sarajevo dobrovoljnim akcijaškim radom. V: THOMPSON, Edward Palmer (ur.), MATOŠEVIĆ, Andrea (ur.), PETROVIĆ, Tanja (ur.). Pruga : avantura izgradnje : zbornik radova o knjizi E. P. Thompsona. Beograd: Fabrika knjiga, 2020. Str. 147-165, ilustr. Edicija Reč, knj. 109.
Fotografija in čas: arhiv fotografij s Kube Toneta Stojka = Photography and time : the Cuban archive of Tone Stojko. V: HODA, Julija (ur.), et al. Na drugi strani : slovenska fotoreportaža. 2, Identiteta = On the other side : Slovenian photo reportage. No. 2, Identity. Ljubljana: Muzej in galerije mesta Ljubljane: = Museum and Galleries of Ljubljana, 2021. Str. 31-43, ilustr.
Political parody and the politics of ambivalence. Annual review of anthropology, 2018, vol. 47, str. 201-216.
Towards an affective history of Yugoslavia, Filozofija i društvo, [Štampano izd.], 2016, [God.] 27, [br.] 3, str. 502-520.
Industrijsko delo v socializmu : od izkušnje do dediščine. Glasnik Slovenskega etnološkega društva, 2016, [Letn.] 56, št. 3-4, str. 31-40.
Serbia in the mirror: parodying political and media discourses. Slavic review, [Print ed.], summer 2015, vol. 74, no. 2, str. 288-310, ilustr.
Yuropa: das jugoslawische Vermächtnis und Zukunftsstrategien in postjugoslawischen Gesellschaften. Erste Aufl. Berlin: Verbrecher, cop. 2015. 255 str., ilustr.
(se nadaljuje)
Marijan Zlobec