Festival Ljubljana je za začetek 8. Zimskega festivala izbral dvakratno izvedbo Brittnovega Vojnega rekviema. Izvedbo je predlagal sam dirigent Charles Dutoit, ki se mu je ravno Ljubljana v zadnjih letih močno prikupila, res pa je, da mu ponuja to, kar si na koncertih najbolj želi; globoko glasbeno in umetniško doživetje.
The Midway Brass
Festival se nadaljuje nekako po dveh vzporednicah: z začetkom prvega Mednarodnega tekmovanja trobilni kvinteti in kvarteti ter s komornimi koncerti. Kot smo že omenili, je bil za tekmovanje opravljen komisijski ali žirantski predizbor, tako da so se v samo tekmovanje uvrstili že najboljši možni. Žal pa je med njimi le en slovenski ansambel, iz česar bi se dalo marsikaj sklepati.
V tekmovalnem programu trobilnih kvintetov so objavili naslednji program:
Predizbor
1. V. Ewald: Trobilni kvintet št. 2, op. 6
Ed. G. Schirmer (Empire Brass)
2. J. S. Bach: Preludij in fuga št. 2v c-molu, BWV 549
1. etapa
1. W. Lutosławski: Mala uvertura za trobilni kvintet
Ed. Chester Music
2. N. Šenk: Tri pesmi za trobila
3. L. Bernstein: Plesna suita za trobilni kvintet
Ed. Boosey and Hawkes
4. Ena izmed skladb:
H. W. Henze: Odlomki iz predstave Ed. Schott
ali
A. Hillborg: Trobilni kvintet
Ed. Faber Musik
ali
U. Krek: Kolovrat
Ed. DSS
5. Skladba po lastni izbiri (10-15min)
2. etapa
1. L. Berio: Klic
Ed. Universal Edition
2. D. Schnyder: Trobilni kvintet
Ed. Marc Reift
3. Ena izmed skladb:
J. A. Gimeno: Quinteto para metal
Ed. BIM
ali
V. Persichetti: Parabola II za trobilni kvintet, op. 108
Ed. Theodore Presser Company
ali
J. Bach: Laudes
Ed. Mentor Music
4. Skladba po lastni izbiri (10-15min)
Organizatorji so objavili možen kontakt s slovensko skladateljico Nino Šenk.
V tekmovalnem programu kvartetov pozavn so objavili naslednji program:
Predizbor
1. G. Ph. Telemann, prir. A. Lumsden: Concerto a 4
Ed. Breitkopf & Härtel
2. E. Bozza: Tri skladbe za kvartet pozavn
Ed. Leduc Paris
1. etapa
1. J. Fr. Michel: Jubilejna uvertura za kvartet pozavn
Ed. Woodbrass Music SA
2. N. Šenk: Tri pesmi za trobila
3. Ena izmed skladb:
J. Koetsier: Pet impromptujev za štiri pozavne
Ed. Marc Reift
ali
R. Szentpáli: From Within za kvartet pozavn
Ed. BIM
ali
K. Serocki: Suita za štiri pozavne
Ed. Polskie Wydawnictwo Muzyczne
4. Skladba po lastni izbiri
2. etapa
1. S. Apon: 1. kvartet pozavn
Ed. Warwick Music
2. A. Vivaldi, prir. J. Tilde: Koncert za štiri pozavne
Ed. Gerard Billaudot
3. J. Bark – F. Rabe: Bolos
Ed. Wilhelm Hansen Stockholm
4. Ena izmed skladb:
A. Plog: Kvartet pozavn št. 1, “Densities”
Ed. BIM
ali
L. Krajnčan: Latinska suita
Ed. Marc Reift
ali
J. Filas: Satans Opfern, fantazija za kvartet pozavn
Ed. Bim
5. Skladba po lastni izbiri
Neues Haus Brass
V tekmovalnem programu kvartetov rogov so objavili naslednji program:
Quatour Ellius
Festival Ljubljana je objavil obsežna pravila o tekmovanju
I.
Tekmovalno žirijo bo sestavljal nabor petih mednarodno uveljavljenih glasbenikov, ki jih bo imenoval organizator Mednarodnega tekmovanja Festivala Ljubljana (v nadaljnjem besedilu: tekmovanje).
II.
Tekmovalna žirija bo delovala v skladu z dokumentoma Žirija: Pravila tekmovanja in Splošna pravila tekmovanja.
III.
Splošna naloga tekmovalne žirije bo oceniti muzikalnost, tehnično dovršenost in interpretativno prepričljivost vseh trobilnih kvintetov in kvartetov (v nadaljnjem besedilu: zasedbe), uvrstiti najboljše zasedbe v 2. etapo tekmovanja, ter podeliti nagrade in posebne diplome najboljšim zasedbam po zaključku finalne etape.
IV.
Vsak žirant mora poslušati in oceniti vse zasedbe v obeh etapah tekmovanja ter sodelovati pri vseh sestankih tekmovalne žirije.
V.
Tekmovalna žirija sme zasedbe prekiniti kadarkoli med njihovim nastopom.
VI.
Predsednik tekmovalne žirije Branimir Slokar bo nadziral delo žirantov in jih zastopal v javnosti.
VII.
Tekmovalna žirija bo po poslušanju vseh zasedb po zaključku 1. etape glasovala, katera zasedba naj napreduje v naslednjo etapo. Zraven imena vsake zasedbe bo posamezen žirant izbral »DA« ali »NE«, in na ta način glasoval katera zasedba naj napreduje v 2. etapo tekmovanja. Po zaključenem ocenjevanju vseh zasedb bo organizator predstavil rezultate tekmovalni žiriji. Zasedbe z največjim številom glasov »DA« bodo avtomatično napredovale v 2. etapo. Če bo potrebno, bodo zasedbe z manjšim številom glasov »DA«, ki imajo še vedno možnost napredovanja, ponovno ocenjene s strani žirantov z »DA« ali »NE«, tako da v naslednjo etapo napreduje ravno pravo število zasedb. V primeru, da na ta način ni mogoče določiti zasedb, ki bodo napredovale v naslednji krog, se lahko tekmovalna žirija med seboj dodatno posvetuje.
VIII.
Po zaključku glasovanja tekmovalne žirije po 1. etapi bodo imena zasedb, ki bodo napredovale v 2. etapo, javno objavljena na spletnem mestu tekmovanja po abecednem vrstnem redu.
IX.
Po zaključku ocenjevanja 1. etape tekmovanja, bo tekmovalna žirija glasovala, kateri izmed tekmovalcev iz 1. etape bo prejemnik posebne diplome za najboljšo izvedbo obvezne skladbe:
- Najboljša izvedba obveznega glasbenega dela slovenske skladateljice Nine Šenk: 2000 €
Posebna diploma za najboljšo izvedbo obveznega glasbenega dela slovenske skladateljice Nine Šenk bo podeljena zasedbi, ki bo prejela najvišjo oceno za obvezno skladbo. Tekmovalna žirija bo ocenila vsako izvedbo z numeričnimi vrednostmi od 1 do 10, pri čemer bo 10 predstavljalo najboljšo, 1 pa najslabšo oceno. Ocena za izvedbo obvezne skladbe za vsako zasedbo bo izračunana na podlagi aritmetične sredine in bo izračunana na dve decimalni mesti natančno, tako, da se bo seštevek vseh ocen delil s številom žirantov. Zasedba, ki bo za svojo izvedbo obvezne skladbe prejela najvišjo oceno bo prejemnica posebne diplome. Če po prvem krogu glasovanja nihče od tekmovalcev ne bo prejel večinskega deleža glasov (če bo več kot ena zasedba prejela najvišjo, izenačeno oceno), bo glasovanje po možnem dodatnem posvetovanju žirantov potekalo ponovno, s tem, da bo tekmovalna žirija glasovala samo med izenačenimi zasedbami. Zasedba, ki bo prejela posebno diplomo za najboljšo izvedba obveznega glasbenega dela slovenske skladateljice Nine Šenk, bo znana na slavnostni podelitvi nagrad 1. marca 2025.
X.
Po zaključku nastopov v 2. etapi bo tekmovalna žirija finalnih 6 zasedb ocenjevala z numeričnimi vrednostmi od 1 do 10, pri čemer bo število 1 predstavljalo najslabšo, 10 pa najboljšo oceno. Uvrstitev zasedbe bo izračunana na podlagi aritmetične sredine in bo izračunana na dve decimalni mesti natančno, tako, da se bo seštevek vseh ocen zasedbe delil s številom žirantov, ki so podali svojo oceno. Po prejetih ocenah in opravljenih izračunih ter morebitnem drugem krogu ocenjevanja, če je to potrebno, bo organizator tekmovalni žiriji predstavil končne rezultate ter razvrstitve. Po morebitni razpravi bo tekmovalna žirija določila končne rezultate tekmovanja in imenovala prejemnike glavnih nagrad.
XI.
Člani tekmovalne žirije si pridržujejo pravico:
- da ne dodelijo vseh glavnih nagrad ter posebnih diplom.
XII.
Tekmovalna žirija bo v 2. etapo tekmovanja praviloma uvrstila 6 zasedb.
XIII .
Pred objavo končnih rezultatov in slavnostno podelitvijo nagrad in posebnih diplom, 1. marca 2025, žiranti ne smejo javno predstavljati svojih mnenj o zasedbah.
XIV.
Odločitve tekmovalne žirije so dokončne in ne morejo biti predmet pritožbe.
XV.
Zasedbe v času tekmovanja ne smejo biti v stiku s člani tekmovalne žirije. V primeru, da se ugotovi kršitev tega pravila, so lahko zasedbe izključene iz tekmovanja.
XVI.
V izrednih okoliščinah (v primeru kršitve predpisov, navedenih v dokumentih Žirija: Pravila tekmovanja ali Splošna pravila tekmovanja) lahko organizator kaznuje in odslovi člana tekmovalne žirije.
XVII.
O vseh vprašanjih, ki jih ne bo mogoče razrešiti na podlagi dokumenta Žirija: Pravila tekmovanja bodo razpravljali člani tekmovalne žirije. Rešitve, sprejete na ta način, bo nato potrdil organizator tekmovanja.
Marijan Zlobec