Sedem nominirancev za dve nagradi na 55. TSD


Znani so nominiranke in nominiranci za nagrado Slavka Gruma in za nagrado za mladega dramatika na 55. Tednu slovenske drame.

Skupni instagram

Med 27. marcem in 12. aprilom 2025 bo v Prešernovem gledališču Kranj in na drugih prizoriščih potekal 55. Teden slovenske drame. V tekmovalnem in spremljevalnem programu se bo zvrstilo 12 predstav, štiri predstave, namenjene mlademu občinstvu, štiri predstave v okviru mednarodnega programa DoSEL in še 12 dogodkov dodatnega programa, med njimi koncert, dnevi nominirancev in bralne uprizoritve ter tematski pogovori in dve živi radijski igri, poleg teh pa še premiera nove uprizoritve v letošnji sezoni Prešernovega gledališča Kranj. Podelili bodo tudi strokovne nagrade in nagrade Tedna slovenske drame.

Mladi dramatik Klemen Kovačič, foto Luka Kaše

Osrednji nagradi Tedna slovenske drame sta nagrada Slavka Gruma in nagrada za mladega dramatika ali dramatičarko, ki sta namenjeni najboljšim novim dramskim besedilom. Letošnjo strokovno žirijo drugo leto zapored sestavljajo Rok Andres (predsedujoči), Miriam Kičiňová in Jakob Ribič. Med vsemi besedili, ki so prispela na natečaj za najboljše novo slovensko dramsko besedilo (35 besedil je prispelo na natečaj za nagrado Slavka Gruma, 12 besedil pa za nagrado za mladega dramatika), je žirija izbrala štiri nominirana besedila za nagrado Slavka Gruma in tri nominirana besedila za nagrado za mladega dramatika.

Nominirana besedila za nagrado Slavka Gruma za najboljše dramsko besedilo:

Varja Hrvatin: Vile v Sloveniji
Nina Kuclar Stiković: morska deklica (sto sedeminosemdeset let pozneje)
Maša Pelko: Für OFELIJA (Mitologija utapljanja)
Milan Ramšak Marković: Trilogija o mestih in ljudeh

Nominirana besedila za nagrado za mladega dramatika ali dramatičarko:

Klemen Kovačič: Tvoj boj
Lučka Neža Peterlin: Jagnje
Iva Š. Slosar: Zapali mi kres

Člani žirije so v poročilu ob imenovanju nominirancev med drugim zapisali, da kakovost besedil, prispelih na natečaj, iz leta v leto nenehno raste, se razvija ter išče nove možnosti, jezike in forme.

Lučka Neža Peterlin, foto Lena Kocutar

»Slovenska dramatika postaja čedalje bolj angažirana, pogumna, v svoji neposrednosti mestoma tudi neizprosna. Dobrodošlo se nam zdi, da se vse bolj razume kot javni prostor, ki ga je treba odpirati za obravnavanje temeljnih problemov naše družbe. Besedila stopajo v neposredni dialog – včasih celo v obračun – z našim sodobnim trenutkom. Razstavljajo ga, se do njega kritično opredeljujejo in skozinskoz kažejo na njegove nevralgične točke. Pri tem v svojih najboljših trenutkih pisanje poteka na tesnem presečišču med etiko in estetiko; svoja stališča in osrednje dileme sodobnega sveta posreduje v prepričljivi formi, v markantnih gledaliških podobah in atmosferah ter v močnem pesniškem jeziku.«

Rok Andres, Miriam Kičiňová in Jakob Ribič 

Kdo bo prejel letošnjo nagrado Slavka Gruma in nagrado za mladega dramatika oziroma dramatičarko, bo znano na sklepni slovesnosti 55. Tedna slovenske drame, ki bo 12. aprila
2025.

Kratke biografije – nominiranke in nominiranci za nagrado za mladega dramatika na 55. Tednu slovenske drame

Klemen Kovačič

Klemen Kovačič je diplomirani dramski igralec in član Slovenskega mladinskega gledališča, kjer je med drugim ustvaril vloge v predstavah Angeli v Ameriki, Krize in Noli me tangere. Deluje tudi izven matične gledališke hiše, kjer poleg dela na televiziji in filmu ustvarja zlasti na področju avtorskega gledališča: je ustanovni član kolektiva Počemučka, s katerim je med drugim soustvaril večkrat nagrajeno predstavo Under Construction (produkcija Gledališče Glej), ustvarja pa tudi lastne avtorske projekte. Besedilo Tvoj boj je nastalo v okviru njegove magistrske produkcije Agmisterij, ki je prejela Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani.

Lučka Neža Peterlin

Lučka Neža Peterlin je ustvarjalka na področju scenskih umetnosti. Njeno delo obsega dramaturgijo, produkcijo in avtorstvo ter pisanje člankov in dramskih besedil. Trenutno se
posveča predvsem raziskovanju dokumentarnih umetniških izrazov.

Iva Štefanija Slosar

Iva Štefanija Slosar (1998) je leta 2021 zaključila diplomski študij na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani, smer Dramaturgija in scenske umetnosti. Magistrski študij nadaljuje na Akademiji dramske umjetnosti v Zagrebu, smer Dramaturgija izvedbe.

Iva Štefanija Slosar, foto Denis Redžić

Deluje predvsem na področju praktične dramaturgije in dramskega pisanja. Predstava nastala po motivih slovenskih ljudskih pesmi Žene v testu (r. Živa Bizovičar, SNG Drama Ljubljana), kjer je z Nikom Žnidaršičem podpisala dramaturgijo, je dobila Nagrado Rudija Šeliga na Tednu slovenske drame, Borštnikovo nagrado za celostni pristop k obdelavi gradiva na Festivalu Borštnikovo srečanje in Nagrado Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije za najboljšo uprizoritev v letu 2022. Za dramsko besedilo Kako se smeji papež je bila na 53. TSD-ju nominirana za nagrado za mladega dramatika, besedilo Tončka pa je kot zmagovalno na natečaju Words Beyond v letu 2024 doživelo prevod v italijanščino. Na natečaju za izvirno radijsko igro, ki ga razpisuje Radijski oder v Trstu, je tretje mesto prejela njena radijska igra Zgorel je cel ribnik, pol gozda in pol ljubezni. Njeni teksti so bili objavljeni še v revijah ADEPT, November in Literatura. V sodelovanju s Tjašo Klanac je jeseni 2024 pripravila tudi glasbeno predstavo za otroke Kam je odšel Zlatorog?.

Marijan Zlobec


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja