»Strune! milo se glasite, …« je nekoč zapisal France Prešeren. Kot vrhunska poezija zna tudi brezčasna glasba v nas prebuditi najgloblje občutke in ob kulturnem prazniku imate posebno priložnost, da jih doživite. Festival Ljubljana vam na Prešernov dan podarja 15 % praznično ugodnost za koncert Zagrebških solistov, ki bo na voljo 7., 8. in 9. februarja.
Zagrebški solisti
Zagrebški solisti bodo nastopili 27. februarja ob 19.30 v Slovenski filharmoniji. Znani po občuteni interpretaciji in bogati tradiciji, bodo s strunami prepletli čustva, kot pesniki s svojimi verzi. Solisti so bili ustanovljeni leta 1953 pod vodstvom legendarnega violončelista Antonija Janigra in so že sedem desetletij sinonim za vrhunsko muziciranje. Njihova izjemna glasbena pot jih je vodila na najprestižnejše svetovne odre, od Carnegie Hall v New Yorku do Concertgebouwa v Amsterdamu, kjer so z več kot 4000 koncerti navdušili občinstva na vseh celinah in osvojili svet. Za svoje umetniške dosežke so prejeli številna priznanja, med njimi Medaljo Pabla Casalsa, nagrado Vladimir Nazor in hrvaško diskografsko nagrado Porin za življenjsko delo. Njihova predanost glasbi pa se kaže tudi v številnih humanitarnih koncertih, ki so jih izvedli v času hrvaške osamosvojitve.
Zagrebški solisti
Priznani godalni ansambel bo pod vodstvom trenutnega umetniškega vodje Sretena Krstića s svojo virtuoznostjo oživil izjemen program, ki razkriva bogastvo godalne glasbe. Začeli bodo s Simfonijo za godala št. 10 v h-molu Felixa Mendelssohna Bartholdyja, ki je skladbo napisal pri rosnih 14 letih, kar priča o njegovem neverjetnem talentu. Kljub mladosti skladba odraža značilno eleganco in melodično dovršenost, ki sta zaznamovali njegov kasnejši opus.
Koncertni mojster Sreten Krstić
Preprosta simfonija Benjamina Brittna morda zavaja s svojim naslovom – čeprav jo je Britten osnoval na melodijah, ki jih je napisal že kot otrok, jo je kasneje obogatil s svojimi mojstrskimi aranžmaji. Delo s svojo igrivo naravo in kontrastnimi razpoloženji odseva britansko glasbeno tradicijo ter prinaša lahkotnost in svežino, značilno za skladateljevo zgodnjo ustvarjalnost. Adagietto iz Simfonije št. 5 Gustava Mahlerja velja za eno najlepših in najbolj čustvenih glasbenih mojstrovin, solisti pa jo bodo odigrali v priredbi Sretena Krstića.
Zagrebški solisti
Ta ganljivo nežna melodija harfe in godal je bila posvečena skladateljevi ljubljeni Almi in je zaslovela tudi v filmu Smrt v Benetkah (1971), kjer je njena otožnost ganila širše občinstvo. Koncert se bo zaključil s Serenado za godala v C-duru Petra Iljiča Čajkovskega, ki jo je sam skladatelj označil za eno svojih najljubših del. Zaznamovana je z bogastvom melodij, dramatičnostjo in čustveno globino, ki poslušalca popelje od slavnostnih do otožnih razpoloženj. Večer bo tako preplet elegance, mojstrstva in nepozabnih melodij, ki bodo pod prsti Zagrebških solistov zaživele v vsej svoji veličini.
Prešernov praznik je praznik kulture – naj bo tudi praznik glasbe. Izkoristite posebno priložnost in si zagotovite ugodnejšo vstopnico za godalne mojstre med 7. in 9. februarjem. (Povabilo Festivala Ljubljana).
Marijan Zlobec