80 let Mladinske knjige z bogatim praznovanjem vse leto


Mladinska knjiga, največja slovenska založba, je z letošnjim letom vstopila v 80. leto delovanja, skupaj z njo pa tudi revija Ciciban, najstarejša revija za otroke v Sloveniji, ki je v najboljših letih presegla naklado 100.000 izvodov.

Prva številka revije Ciciban, septembra 1945

Sprva je bilo poslanstvo Mladinske knjige povezano predvsem z otroško in mladinsko literaturo, nato se je razvila v splošno založbo, ki s kakovostnimi vsebinami postavlja najvišje standarde na področju založništva in pomembno bogati slovensko kulturo in družbo. Mladinska knjiga v naš kulturni prostor prinaša zgodbe, ki so zaznamovale številne generacije bralcev in plemeniti naša življenja tudi danes, zato je njena 80. obletnica pomemben jubilej za vso Slovenijo.

 

Maček Muri

Mladinska knjiga ob 80-letnici v središče postavlja večne zgodbe

V Mladinski knjigi so ob okroglem jubileju ponosni na bogastvo knjižnih in revijalnih vsebin, ki so jih vosmih desetletjih ustvarili številni izjemni avtorji, ob tem pa odločno zrejo v prihodnost in s pomočjo novih tehnologij nagovarjajo nove generacije bralcev. Jubilej obeležujejo s sloganom Dobre zgodbe so večne in jubilejnim logotipom, pri katerem so osmico spremenili v znak za neskončnost. Skladno z jubilejno zgodbo v letošnjem letu načrtujejo jubilejni zbirki večnih zgodb za odrasle: Žive klasike, izbor največjih romanov vseh časov, in Večne misli, luksuzno izdajo del slovitih mislecev od antike do danes.

 

Ivan Minatti in Kristina Brenkova

Na področju otroškega programa bodo jubilej podprli z antologijo Štiri tačke, psi in mačke, zbirko zgodb in pesmic iz revije Ciciban in slikanicami legendarnih knjižnih junakov, s katerimi so odrasle številne generacije. Med drugim načrtujejo izid jubilejnega Mačka Murija, ki letos praznuje 50. rojstni dan, in strip Pike Nogavičke, ki praznuje 80 let. Z zlatimi knjigami bodo obeležili jubileje avtorjev Dese Muck, Lile Prap, Slavka Pregla, Andreja Rozmana – Roze in Mire Voglar. Z domačimi ilustratorji pa pripravljajo tudi ekskluzivno jubilejno kolekcijo, pod katero se bo podpisala Maja Kastelic.

Pika Nogavička

Pestro dogajanje tudi v knjigarnah: od znanih Slovencev do legendarnega mačka Murija

Poleg bogatega nabora večnih zgodb v jubilejnem letu načrtujejo tudi številne dogodke in spremljevalne aktivnosti. Osrednje praznovanje z jubilejno obarvano slovesno podelitvijo Levstikovih nagrad bo v maju 2025, pa tudi sicer bo letošnja jubilejna pomlad karseda pestra. V knjigarnah Mladinske knjige med drugim načrtujejo serijo malce drugačnih literarno-pogovornih dogodkov z znanimi Slovenci, na turnejo po Sloveniji pa se bo podal legendarni maček Muri, ki bo zagotovo navdušil mlado in staro.

Tri botre lisičice

Pestro dogajanje za najmlajše načrtujejo tudi v okviru 2. Festivala izvirne slovenske slikanice, nekoliko starejše otroke in najstnike pa bodo še naprej  navduševali s PIL-ovo Veselo šolo in bralnim klubom za mlade #knjigebrat. Ob vsem tem pa ne bodo pozabili tudi na ranljive skupine in bodo pozornost namenili tudi dobrodelnim aktivnostim.

Krojaček Hlaček

Zgodovinski mejniki Mladinske knjige

1945 29. junija 1945 je v Ljubljani ustanovljena Mladinska knjiga. Isto leto izda prvih 6 knjig, izhajati začne revija Ciciban.

Mladinska knjiga na Gosposki v Mariboru leta 1946

1945–1951 Vrata je odprlo 16 knjigarn in papirnic Mladinske knjige; danes jih je po vsej Sloveniji več kot 50.

1948 Izide prva številka Pionirskega lista, predhodnika priljubljene revije za najstnike, ki jo danes poznamo pod imenom PIL.

Sneguljčica

1949 Mladinska knjiga prvič podeli Levstikove nagrade; za izvirno literaturo in izvirne ilustracije za otroke in mladino jih podeljuje še danes.

1952–1965 Izhajati začnejo legendarne knjižne zbirke Sinji galeb, Čebelica, Kondor, Zlata ptica, Kultura. V prihodnjih desetletjih se jim pridružijo še mnoge, ki izhajajo še danes: Velika slikanica, Lirika, Nova slovenska knjiga …

 

Pika Nogavička leta 1958

1956 Mladinska knjiga izda prvi učbenik.

1963 Mladinska knjiga prvič razstavlja na mednarodnem sejmu otroških knjig v Bologni.

1974 Delovati začne knjižni klub Svet knjige, ki že v nekaj letih doseže rekordno število 172.000 članov.

1983 Mladinska knjiga prične s sejemsko dejavnostjo na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu.

1987 Vrata odpre prva razstava tujih knjig v Sloveniji Frankfurt po Frankfurtu.

2002 Mladinska knjiga prejme zlati častni znak svobode RS za projekt Enciklopedija Slovenije, ki je izšla v prvotni nakladi 30.000 izvodov.

2002 Mladinska knjiga postane večinska lastnica Cankarjeve založbe.

2007 Ciciban prejme nagrado zlati red za zasluge ob 60-letnici izhajanja.

2013 Mladinska knjiga med prvimi v Sloveniji uvede prodajo elektronskih knjig.

2015 Pred Knjigarno Konzorcij zaživi »aleja slavnih« z imeni Levstikovih nagrajencev za življenjsko delo.

2022 Zaživi prva mobilna aplikacija z različnimi digitalnimi knjižnimi formati v slovenskem jeziku Mladinska knjiga PLUS.

2025 Mladinska knjiga, Cankarjeva založba in Ciciban praznujejo 80-letnico, legendarna slikanica Maček Muri pa 50-letnico.

Mladinski knjigi so ob jubileju zaupali spomine in ji voščili številni avtorji

Andrej Rozman – Roza

»Vse, kar napišem za otroke, gre najprej v Cicibane, od tam pa v knjige. Kar napišem za odraslo mladino, pride tja po drugi poti. Zmeraj pa so vmesni člen urednice in uredniki, ki so najbolj dragoceni. … Zato sem vsem, brez katerih bi te založbe ne bilo, zelo hvaležen, da so mi omogočili delati tisto, kar me veseli in osrečuje. In založbi ob njenem jubileju želim, da bi pomagala spravit tisto, kar se v njih skriva, na svetlo še mnogim literarnim in likovnim talentom.«

Andrej Rozman – Roza

Saša Pavček, foto Saša Kovačič

»Draga Mladinska knjiga, čestitam ti ob visokem jubileju, si 80-letnica, a si še vedno mlada po srcu in viziji, sicer ne bi bila Mladinska knjiga, ampak Starinska. Zahvaljujem se vsem urednicam in urednikom, čudovitim vodnikom po nelahkih poteh nastajanja knjig. Živi in rasti naprej, v veselje bralcem in ustvarjalcem!«

Saša Pavček

David Zupančič, foto Saša Kovačič

»Čudoviti ljudje Mladinske knjige so me vsestransko podprli in mi omogočili, da živim svoje sanje – že od otroštva najrajši od vsega berem, danes pa se lahko na čudežen način pohvalim, da sem tudi bran.
… Pa vse najboljše za rojstni dan! «

David Zupančič

Lila Prap

»Z Mladinsko knjigo sodelujem že od leta 1986, torej že več kot 38 let. Spoznala sem več odličnih urednikov in urednic, najuspešnejše ustvarjalne podvige dolgujem Andreju Ilcu, ki me je pred več kot 20 leti pregovoril, da sem začela ustvarjati slikanice. A moj čisto prvi urednik, ki me je navdušil za sodelovanje z Mladinsko knjigo, je bil Božo Kos, čigar duhovite ilustracije sem občudovala že v osnovni šoli. Še vedno hranim njegovo pismo, ki mi je bilo dolga leta motivacija za nadaljnje ustvarjanje.« 

Lila Prap

Aleš Berger, foto Saša Kovačič

»Če se spomnim, da je moj prvi knjižni prevod izšel pri Mladinski knjigi leta 1974 in da sem bil potem pri tej založbi kot knjižni urednik zaposlen med letoma 1978 in 2008 in uredil približno 700 knjig, in če dodam, da je po upokojitvi izšlo pri MK (in CZ) še 25 mojih prevodov oziroma izvirnih del, potem lahko zapišem, da je bila založba Mladinska knjiga v mojem življenju zelo navzoča in da sem hkrati tudi sam popisal ne le enega njenih listov.« 

Aleš Berger 

Renata Salecl

»Mladinska knjiga je bila edina knjigarna v Slovenj Gradcu, mojem rojstnem kraju. V najstniških letih mi je mama nekega dne dala denar za nove čevlje. Ko sem šla po ulici, me je pot zanesla do knjigarne, kjer sem si s tem denarjem kupila prvo knjigo o Freudovi psihoanalizi in še par filozofskih knjig. Navdušena sem bila nad svojo modro izbiro, mama pa veliko manj. Od takrat naprej sva čevlje kupovali skupaj. Mama je skrbela, da so bile ob glavi, polni idej, tudi noge suhe.« 

Renata Salecl

Predstavitev letošnjega knjižnega programa založbe Mladinska knjiga in njenega visokega jubileja bo v sredo, 29. januarja, ob 11. uri v Knjigarni Konzorcij. Mladinska knjiga bo letos izdala več kot 200 knjig leposlovja in priročnikov.

Marijan Zlobec

 


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja