Založba ZRC nekajkrat na leto predstavlja svoje najnovejše izdaje znanstvenih, manj leposlovnih, knjig, razprav, zbornikov… Na svoji zadnji tiskovni konferenci so, kot smo že poročali, predstavili nekaj zelo odmevnih knjig. Med njimi bo prav gotovo Adam Bohorič, Jurij Dalmatin in mesto Krško v 16. stoletju dr. Borisa Golca.
Dr. Boris Golec, foto Radio 94
Monografija prinaša nova spoznanja o življenju dveh pomembnih soutemeljiteljev knjižne slovenščine, protestantih Adamu Bohoriču (ok. 1524–1601/2) in Juriju Dalmatinu (ok. 1547–1589), ki sta oba izvirala z območja Krškega. Posebna pozornost je namenjena njunemu izvoru in zasebnemu življenju. Njuni življenjski poti sta bili tesno povezani tako v rodnem okolju kakor pozneje. Glavnina besedila je posvečena mestu Krško v razburkanem 16. stoletju, kjer sta se Bohorič in Dalmatin tudi spoznala, ko je bil starejši učitelj mlajšega. Mesto na kranjsko-štajerski deželni meji je v tem času doživljalo cvetoče obdobje. Ob splošnem prikazu razmer v lokalnem okolju se poglavje o Krškem natančneje ukvarja z nekaterimi doslej (pre)malo osvetljenimi in še neodprtimi vprašanji. Med temi zavzemata posebno mesto reformacija in protireformacija, ki pa zaradi pomanjkanja virov ostajata še naprej precejšnja bela lisa.
Knjiga je izšla ob 440. obletnici izida Dalmatinovega slovenskega prevoda Svetega pisma in Bohoričeve prve slovnice slovenskega jezika (1584), kar časovno sovpada z najstarejšo znano omembo Krškega v slovenščini.
Knjigi na pot
Adam Bohorič (ok. 1524–1601/2) med zmotami in polresnicami
Izvor in identiteta
Šolnik in zasebnik v Krškem
Zasebno življenje po odhodu iz Krškega
Sklenitev življenjske poti ali izgnanec, ki to ni bil
Glavne ugotovitve
Jurij Dalmatin (ok. 1547–1589) v luči identitete in družinskega okolja
Izvor in primarna družina
Sekundarna družina
Glavne ugotovitve
Mesto Krško v 16. stoletju
Srednjeveški temelji
Splošni oris Krškega v 16. stoletju in prvi zapis njegovega slovenskega imena
Viri za zgodovino Krškega v 16. stoletju
Pravni položaj mesta in mestna samouprava
Gospodarske razmere – med razcvetom in ovirami
Posestno in demografsko stanje
Verske razmere in obe Cerkvi
Knjigo zaključujejo tri priloge:
Kronološki seznam mestnih sodnikov in pisarjev
Kronološki seznam novosprejetih meščanov po mestni knjigi
Posestno stanje mesta v luči popisov dvornega činža leta 1570 in 1575
Viri in literatura
Knjigo je izdala Založba ZRC, izdajatelj je Zgodovinski inštitut Milka Kosa, izšla pa je v zbirki Thesaurus Memoriae Opuscula 11.
Marijan Zlobec