V četrtek, 24. oktobra, bo ob 19. uri v Viteški dvorani Križank potekal peti koncert 32. Mednarodnega glasbenega cikla Mladi virtuozi. Tokrat nas bosta z mojstrovinami romantičnih in sodobnih skladateljev skozi večer popeljala španska Dúo Orfeo in Kvintet Quella Vita.
Dúo Orfeo
Dúo Orfeo sta ustanovila Fernando Alarcón (Valencia, 2003) in Marc Nàcher (Algemesí, 2002) v okviru razreda komorne glasbe na Višjem glasbenem konservatoriju Salvador Seguí v Castellónu, med študijskim letom 2022/2023, pod mentorstvom Irene Vilaplana.
Glasbenika sta enaindvajsetletni pianist Fernando Alarcón iz Valencie in dvaindvajsetletni violončelist Marc Nàcher iz Algemesíja. Glasbenika sta kot solista in tudi kot duet prejela več nagrad, med drugim prvo nagrado na IV. Tekmovanju v komorni glasbi na konservatoriju, prvo nagrado na IV. Tekmovanju v komorni glasbi, ki ga organizira Akademija za glasbo v Valenciji, prvo nagrado na I. Tekmovanju v komorni glasbi Beatriz Cámara Rodenas ter drugo nagrado na XIII. Tekmovanju v komorni glasbi v Alziri.
Dúo Orfeo
Na četrtkovem koncertu se bosta predstavila z dvema skladbama. Najprej bosta zaigrala Sonato za violončelo in klavir št. 2 v d-molu, op. 58, eno najlepših del za komorne zasedbe nemškega skladatelja, pianista in dirigenta iz zgodnjega obdobja romantizma Felixa Mendelssohna-Bartholdyja. Veljal je za najbolj spoštovanega in uspešnega glasbenika svojega časa, znan je bil predvsem po svojem talentu združevanja elementov klasične tradicije in romantičnih izrazov. Sonato v štirih stavkih, ki jo bomo slišali na koncertu, je napisal leta 1843 in je zasnovana v tradicionalni formi, v kateri se bohotijo za skladatelja značilne dramatične romantične zvočne barve in elegantna virtuoznost.
Gaspar Cassadó
Drugo delo, ki ga bosta zaigrala Dúo Orfeo, pa je očarljiv in ognjevit Requiebros, najbolj znano delo katalonskega violončelista in skladatelja Gasparja Cassadója, znanega po ekspresivnih nastopih in inovativnih skladbah, ki so znatno povečale tehnične in glasbene možnosti violončela. Requiebros, kar v španščini pomeni kompliment ali laskanje, je skladatelj napisal leta 1929 in ga posvetil slovitemu violončelistu Pablu Casalsu, s katerim je bil zelo povezan. Temperamentna skladba, ki črpa navdih iz tradicionalnih španskih plesnih oblik, v barvitosti dolgih valovitih melodij in energičnih ritmov prinaša izrazito špansko zvočnost, pestro bero ekspresivnosti in številne rubate.
Kvintet Quella Vita
V drugem delu koncerta bo nastopil Kvintet Quella Vita. Flavtistka Natalia Martínez Pulido, oboist Pau Mollà Herráez, hornist Marcos Serrano Smolka, fagotist Jordi López Prades in klarinetistka Raquel Cámara Perelló svoj umetniški izraz širijo skozi odmevne nastope na mednarodnih tekmovanjih, udejstvovanje na mojstrskih tečajih in sodelovanje z različnimi kulturnimi institucijami ter festivali. Njihov repertoar je zaznamovan z raziskovanjem in predanim ohranjanjem glasbene dediščine, kar se odraža v raznolikosti glasbenih slogov, od baročnih mojstrovin do sodobnih stvaritev, ki jih navdihnjeno in tehnično dovršeno izvajajo.
David Maslanka (1943 – 2017)
Na 32. Mladih virtuozih bodo najprej nastopili z bogato izraznim Pihalnim kvintetom št. 3 sodobnega ameriškega skladatelja poljskega rodu Davida Maslanke, znanega predvsem po delih za pihalne orkestralne in komorne zasedbe, ki bi jih naj objavil več kot 150. Skladbo je napisal po naročilu Kvinteta Missouri leta 1999, po navdihu Bachovih koralov, ki jih je obdeloval v štiriglasje ter jih vključeval v svoja dela.
Thomas Graff
Drugo delo, ki ga bo kvintet zaigral, je Uvertura k operi Seviljski brivec Gioachina Rossinija, ki se je zapisal kot najslavnejši skladatelj italijanske opere 1. polovice 19. stoletja. Skladbo je prej uporabil že pri dveh svojih operah, s številnimi prikupnimi motivi, iskrivo duhovitostjo in napetostnimi gradacijami ustvari pravšnje razpoloženje za intrigantno operno zgodbo po istoimenski Beaumarchaisovi komediji. Tokrat jo bomo slišali v priredbi za pihalni kvartet Thomasa Graffa.
Gerónim Giménez
Zadnje delo, ki je na sporedu četrtkovega koncerta, pa je Intermezzo iz zarzuele La Boda de Luis Alonso španskega skladatelja in dirigenta Gerónima Giméneza, enega najpomembnejših predstavnikov glasbeno-gledališkega žanra zarzuele v 19. in zgodnjem 20. stoletju, v priredbi Davida Veige. Pričakujemo lahko blestečo, bravurozno glasbeno točko španskega pridiha s poudarjenim ritmom in privlačno melodiko.
Dúo Orfeo
Marc Nàcher, violončelo
Fernando Alarcón, klavir
Kvintet Quella Vita
Natalia Martínez Pulido, flavta
Pau Mollà Herráez, oboa
Marcos Serrano Smolka, rog
Jordi López Prades, fagot
Raquel Cámara Perelló, klarinet
Program:
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Sonata za violončelo in klavir št. 2 v d-molu, op. 58
Gaspar Cassadó: Requiebros
***
David Maslanka: Pihalni kvintet št. 3
Gioachino Rossini, prir. Thomas Graff: Uvertura k operi Seviljski brivec
Gerónimo Giménez, prir. David Veiga: Intermezzo iz zarzuele La Boda de Luis Alonso
Marijan Zlobec