Festival Ljubljana organizira novo mednarodno glasbeno tekmovanje


V nedeljo, 15. septembra, se iztekajo prijave na Mednarodno tekmovanje Festivala Ljubljana – Trobilni kvinteti in kvarteti 2025. Tekmovanje, ki ga vodi umetniški vodja Branimir Slokar, ugledni pozavnist in pedagog, bo potekalo od 24. februarja do 1. marca 2025.

Branimi Slokar, foto Marijan Zlobec

V predizboru bo 3-članska žirija slovenskih glasbenikov izbrala največ 20 zasedb, ki se bodo uvrstile v naslednjo etapo tekmovanja. V finalnem delu bodo te zasedbe ocenjevala 5-članska mednarodna žirija. Najboljša zasedba bo osvojila nagrado v višini 20.000 €.

Darko Brlek na tiskovni konferenci, foto Marijan Zlobec

Na Mednarodno tekmovanje Festivala Ljubljana – Trobilni kvinteti in kvarteti 2025 se lahko prijavijo profesionalne trobilne zasedbe v dveh kategorijah. V kategoriji trobilnih kvintetov se lahko prijavijo zasedbe, sestavljene iz dveh trobent, roga, pozavne in tube. V kategoriji trobilnih kvartetov pa lahko sodelujejo zasedbe, ki vključujejo štiri pozavne, štiri rogove, štiri tube, kombinacijo enega evfonija in treh tub ali dveh evfonijev in dveh tub. Prijavnica mora vsebovati 15-20 minutni video posnetek nastopa zasedbe, rojstni list ali enakovredna dokazila o starosti, iz katerih je razvidno, da skupna povprečna starost članov zasedbe ne presega 30 let, aktualne fotografije in biografijo zasedbe, ime mentorja ali vodje skupine, celoten seznam repertoarja ter dokazilo o plačilu prijavnine. Vsi našteti materiali morajo biti priloženi v angleškem jeziku. Prijave so odprte do 15. septembra 2024 na spletni strani Festivala Ljubljana.

Darko Brlek napovedal širjenje mednarodnih mojstrskih tečajev in drugo klavirsko tekmovanje, foto Marijan Zlobec

Vse prijavnice bo ocenila žirija predizbora, ki je sestavljena iz treh priznanih slovenskih glasbenikov. Trobentač Franc Kosem je od leta 2004 solo trobentač Orkestra Slovenske filharmonije ter izredni profesor za trobento in komorno igro na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Član žirije bo tudi Dušan Kranjc, ki je bil deset let prvi pozavnist v Orkestru Slovenske filharmonije in Mozarteumorchester Salzburg (Orkestru Mozarteum iz Salzburga). Trenutno deluje kot profesor na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani ter Visoki šoli za glasbo v Zgornji Avstriji ter hornist Boštjan Lipovšek. Kot solist redno nastopa z Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, gostoval pa je tudi v L’Orchestre Symphonique de la Monnaie (Simfoničnem orkestru opere La Monnaie v Bruslju), Berliner Symphoniker (Berlinskih simfonikih), Mahler Chamber Orchestra (Mahlerjevem komornem orkestru) v zadnjem času pa je reden gost pri Budapest Festival Orchestra (Budimpeškem festivalskem orkestru).

Trobilci, foto Darja Štravs Tisu

Tekmovanje bo nato potekalo v dveh etapah. 1. etapa bo na sporedu med 24. in 26. februarjem 2025. V finalno etapo se bo uvrstilo največ šest zasedb, ki bodo nastopile 28. februarja in 1. marca 2025. Kvintete in kvartete bo ocenila 5-članska mednarodna žirija, ki jo bodo sestavljali umetniški vodja tekmovanja Branimir Slokar, priznani pozavnist in izredni profesor na Akademiji za glasbo v Ljubljani.

Nagovor Branimirja Slokarja, foto Marijan Zlobec

Po študiju v Ljubljani in Parizu je prejel številne nagrade, vključno z zmago na 23. Mednarodnim glasbenim tekmovanjem ARD. Po delu z orkestri se je posvetil solistični karieri in poučevanju ter prejel častni doktorat Narodne akademije za glasbo v Sofiji.

Reinhold Friedrich, foto Marijan Zlobec

Reinhold Friedrich, nemški trobentač in profesor na Visoki šoli za glasbo v Karlsruheju. Po zmagi na Mednarodnem glasbenem tekmovanju ARD leta 1986 je nastopal z vrhunskimi orkestri in je stalni solist v Lucerne Festival Orchestra (Orkestra Luzernskega festivala). Je tudi častni profesor na Visoki šoli za glasbo kraljice Sofije v Madridu.

Reinhold Friedrich po koncertu v Križevniški cerkvi, foto Marijan Zlobec

Andreas Martin Hofmeir, ugledni tubist in profesor na Univerzi Mozarteum v Salzburgu. Je ustanovitelj glasbene skupine LaBrassBanda in uspešen nastopač v kabaretu ter klasični glasbi. Prejel je nagrado ECHO Klassik leta 2013 in nastopal s številnimi prestižnimi orkestri.

Andreas Martin Hofmeir, foto MDR

Nina Šenk, priznana skladateljica in docentka za kompozicijo na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Po študiju v Ljubljani, Dresdnu in Münchnu je prejela nagrado Prešernovega sklada in skladateljsko nagrado Erste Bank. Njene skladbe so bile izvedene na pomembnih festivalih po vsem svetu.

Nina Šenk

Radovan Vlatković, vrhunski hornist, solist, studijski glasbenik in učitelj. Prejel je nagrade, vključno z prvo nagrado na Mednarodnem glasbenem tekmovanju ARD. Igral je s številnimi prestižnimi orkestri in  od leta 2000 vodi katedro za rog »Canon« na Visoki šoli za glasbo kraljice Sofije v Madridu.

Radovan Vlatković po koncertu v Križevniški cerkvi, foto Marijan Zlobec

Slednji je v pogovoru s Festivalom Ljubljana dal nekaj nasvetov in spodbudnih besed za mlade trobilce: »Spodbudil bi jih, naj se temeljito pripravijo, če se odločijo za tekmovanje. Pomembno je, da začnejo pravočasno, sprejmejo pametne odločitve in se predstavijo v najboljši luči. Ohranijo naj svojo osebnost, naj se zavedajo svojih močnih strani in uživajo v izkušnji. Tekmovanja služijo kot platforma za ansamble, ki bodo kasneje imeli priložnost igrati in zasedati pomembno mesto v koncertnem svetu. Gre za uvod, priložnost, ki jo poskušaš izkoristiti kar najbolje in uživati v procesu. Naj uživajo na poti, in tisti redki srečneži, ki bodo prejeli nagrade, bodo imeli priložnost nadaljevati. Vsem ostalim pa bo ostala ta čudovita izkušnja in repertoar, ki jih bo spremljal še naprej.«

Hornist, foto Darja Štravs Tisu

Zmagovalna zasedba bo prejela zavidljivo nagrado 20.000€. Prav tako se organizator dogovarja tudi glede organizacije številnih pomembnih recitalov.

Marijan Zlobec


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja