Pevec Oto Pestner je na svojem prvem celovečernem koncertu na Ljubljana Festivalu po letu 2018, ko je praznoval petdesetletnico svoje kariere na odrih, napolnil Poletno gledališče Križanke.
Alpski kvintet v Križankah, vse fotografije Marijan Zlobec
Nastopil je z Big Bandom RTV Slovenija pod dirigentskim vodstvom Lojzeta Krajnčana in s sodelovanjem nekaj sproti napovedovanih gostov, tako da je bil nastopajoči pevec sam svoj vodja večera, malo simpatično neroden, malo spontan, malo je verjetno še igral, vse pa je imel pod svojim vsebinskim nadzorom.
Festival Ljubljana je še bolj odprl vrata na odre predstavnikom zlasti slovenske popularne glasbe, ne le na uvodni Poletni noči. Če je interes in želja občinstva, je to prav, saj gre praviloma za antološke nastope ob življenjskih jubilejih, tu pa se je še bolj pokazalo, da je bil Oto Pestner oblikovalec programa kar sam.
Uradni naslov koncerta je bil Oto Pestner & “Moje dame”. S posebnim glasbenim presenečenjem.
Izbral je širok spekter svojega nastopanja v času nekako od leta 1971, ko je prvič zmagal na Slovenski popevki dalje, bodisi kot solist, avtor glasbe, član New Swing Quartet, gostujoči pevec pri Alpskem kvintetu, sodelavec mlajših pevk…
Oto Pestner je pred dvema letoma doživel srčni infarkt, a je v Križankah deloval zelo sproščeno, samozavestno in glasovno pevsko odlično. Zato verjamemo, tako kot je dejal ob slovesu z odra; da se še vidimo.
V Križankah smo dočakali antologijo, pri čemer se je še enkrat izkazalo, da je vsaj nekaj pesmi, ki jih je zlasti nekoč zapel Oto Pestner, postalo slovenska klasika ali večne melodije. To se je pokazalo šele na koncu, v dodatku, ko smo slišali ono slovito Trideset let, ki smo jo mi nekoliko starejši takoj, ko jo je bil Oto zapel v Hali Tivoli, sprejeli kot izjemno in večno. Takrat je pesem izpovedovala drugačna, zelo vznesena in odkrita mladostna čustva, ki pa so se s starostjo in razvojem pevca začela spreminjati.
Tu je nastal nekakšen razvojni moment identitete pevca in pesmi, a tako je najbrž tudi pri drugih pevcih, ko pojejo neko mladostno pesem še čez več desetletij.
Na Pestnerjevem koncertu smo tako slišali nekaj večnih melodij, kot Ciganska kri, Vse je lepše, ker te ljubim, Oda ljubezni, ki sta jo skupaj zapela z Ireno Vrčkovnik na EMA 1995, Mati, bodiva prijatelja, Mary Ann, Naj vsak dan postane božič oziroma Najin božič…
Slišali smo ga tudi kot celovitega avtorja pesmi Vrniva se na najino obalo iz leta 1989, ki sta jo zapela Helena Blagne in Nace Junkar.
Oto Pestner tokrat ni bil zgolj individualno antološki, kar bi sicer lahko bil, ampak je razširil panoramo nastopajočih, kar se je za njih pokazalo kot nekakšno individualno priznanje ali nadaljevanje že poprejšnjega sodelovanja, čeprav mlajšega (Saša Lešnjek, Irena Vrčkovnik, Teya, ženski kvartet Chicas, ki so nastopile le kot pevke, duo Nataša Mihelič in Ylenia Zobec, gostja iz ZDA, pevka gospelov Kathy McGowen.
Izbor spremljevalnega Big Banda RTV Slovenija se je izkazala za boljšo odločitev ter izbiro, saj ni bilo potrebno nič dodatnega simfoničnega zvoka, ker so bili glasbeniki, skupaj jih je bilo sedemnajst, zelo dobro pripravljeni.
Kot solist se je v enem nastopu izkazal kitarist Primož Grašič.
Nastop kot člana New Swing Quaret in Alpskega kvinteta je pokazal večobraznost pevske podobe. V New Swing Quartet smo opazili novega pevca; namesto Tomaža Kozlevčarja je pel Mike Orešar, vsestranski glasbenik, kitarist in producent. Med ostalimi člani sta seveda še Dare Hering in Marijan Petan.
Kaj je bilo objavljeno v napovedi koncerta in predstavitvi Ota Pestnerja
Oto Pestner se bo v ljubljanskih Križankah z Big Bandom RTV Slovenija in gostjami večera sprehodil po svoji bogati in raznoliki glasbeni poti ter se dotaknil avtorskih pesmi, ter priredb, ki so najbolj zaznamovale njegovo preteklost.
V svoji glasbeni karieri izdal več kot 45 solističnih albumov, s skupino New Swing Quartet še 45 albumov in z Alpskim kvintetom več kot 30 (nekateri prodani v milijonskih nakladah), sodeloval je še na več kot 50 nosilcih zvoka. Kot skladatelj, aranžer, producent in izvajalec je sodeloval pri več kot 5000 skladbah. V 56 letih delovanja je Oto Pestner nastopil na okoli 10.000 koncertih po Sloveniji in svetu, največ pa je koncertiral s skupinami New Swing Quartet, Alpski kvintet ter kot solist. Križanke bodo tako v znamenju odlične glasbe, na odru pa se mu bodo pridružila velika glasbena imena, ki zaenkrat ostajajo skrivnost.
- Oto Pestner je leta 1971 zmagal na Slovenski popevki s skladbo Trideset let, ko je bil star komaj 15 let
- velja za eno najvidnejših osebnosti v slovenski zabavni glasbi, seštevek njegovih koncertov po Sloveniji in tujini pa sega čez zavidljivih 10.000
- na njegovem samostojnem albumu iz leta 2017, imenovanem Moji metulji, se kaže naklonjenost Beatlom; pevec se je s pevcem Paulom McCartneyjem tudi srečal
- eden izmed njegovih najbolj odmevnih projektov v zadnjih letih je dvojni album Spomini na Elvisa, na katerem je posnel uspešnice Elvisa Presleyja v slovenščini in angleščini
- Oto Pestner je posnel že več kot 40 solističnih albumov
Ljubitelji in spremljevalci glasbene kariere Ota Pestnerja so bili navdušeni.
Marijan Zlobec