Filmska glasba najslavnejšega skladatelja Johna Williamsa


Poletno gledališče Križenke bo nocoj ob 20.30 na 72. Ljubljana Festivalu napolnila glasba verjetno najslavnejšega skladatelja filmske glasbe na svetu, 92. letnega Johna Williamsa, za katerega smo do konca upali, da bo vendarle prišel v Ljubljano, kamor je bil sicer povabljen, a se je izkazalo, da za umetnika njegove starosti in slabih letalskih zvez Ljubljane z ZDA to ni možno brez tveganja.

Najden Todorov na koncertu

Koncert je uradno predstavljen pod naslovom Večer glasbe Johna Williamsa. Nastopila bosta odlična Orkester in Zbor Sofijske filharmonije pod dirigentskim vodstvom Najdena Todorova, ki je bil diplomant v dunajskem razredu profesorja Uroša Lajovica, ki pa je bil nekoč diplomant legendarnega profesorja Hansa Swarowskega, pri katerem sta diplomirala tudi Claudio Abbado in Zubin Mehta. Lajovic je s svojim dolgoletnim delom na Dunaju, za kar je bil v Avstriji posebej državno odlikovan, poskrbel za nadaljevanje dirigentske šole in tradicije ter seveda načina poučevanja dirigiranja po vzoru Swarowskega.

Najden Todorov, foto Wikipedija

Bolgarski glasbenik in veliki oboževalec Vojne zvezd Najden Todorov se je rodil leta 1974 in pri 16 letih debitiral kot dirigent ter ustanovil Mladinski orkester iz Plovdiva, s katerim je nato nastopil na več evropskih turnejah. V Bolgariji se je izobrazil na srednji glasbeni šoli v Plovdivu in študiral dirigiranje pri Krastju Marevu in Aleksandru Vladigerovu. Po letu 1993 je Todorov študiral pri Urošu Lajovicu in Karlu Österreicherju na Univerzi za glasbo in upodabljajoče umetnosti Dunaj, po letu 1996 pa se je specializiral na Akademiji za glasbo in ples Jeruzalem pri Mendiju Rodanu. Magistriral je na Novi bolgarski univerzi (2001), doktoriral na Univerzi v Londonu (2004) in prav tako magistriral iz kulturnega menedžmenta na Novi bolgarski univerzi (2013). S Sofijsko filharmonijo isodeluje že od leta 2001, od leta 2004 je bil njen stalni gostujoči dirigent, od leta 2017 je njen direktor, od leta 2018 pa v okviru izobraževalnih projektov vodi program klasične glasbe bolgarske nacionalne televizije (In Concert with BNT 2).

Koncert v Ljubljani napovedujejo na svoji spletni strani v Sofiji

Orkester Sofijske filharmonije, ki ga je leta 1892 ustanovil češki kapelnik Joseph Coppola, se je uveljavil kot ena od vodilnih institucij v glasbenem in kulturnem življenju Bolgarije. Visoki umetniški dosežki orkestra so povezani s pomembnimi bolgarskimi glasbeniki, kot so Saša Popov, Konstantin Ilijev, Dobrin Petkov, Vasil Stefanov, Vladi Simeonov, Vasil Kazandžijev, Dimitar Manolov, Emil Tabakov, Julian Kovačev in Najden Todorov. Sodelovali so z nekaterimi najvidnejšimi glasbenimi osebnostmi, kot so Bruno Walter, Hermann Abendroth, Kurt Masur, Valerij Gergijev, Karlheinz Stockhausen, Neville Marriner, Charles Dutoit, Svjatoslav Richter, Emil Gilels, Alexis Weissenberg, Dmitrij Šostakovič, Mstislav Rostropovič, Ivo Pogorelić, Miša Majski, Gidon Kremer, Martha Argerich in drugi.

Njihov repertoar obsega dela od stare glasbe do sodobnih opusov, vključno s praizvedbami številnih skladb sodobnih bolgarskih skladateljev. Orkester je navduševal občinstvo v nekaterih najpomembnejših glasbenih središčih po Evropi, Vzhodni Aziji in Severni Ameriki.

Nacionalni zbor Sofijske filharmonije je leta 1944 ustanovil Svetoslav Obretenov. V njegovem repertoarju najdemo poleg skoraj vseh oper Giuseppeja Verdija in Giacoma Puccinija številne vokalno-instrumentalne skladbe iz vseh obdobij kot tudi pravoslavne speve. Prav tako nepogrešljiv del njegovega delovanja je izvajanje zborovskih kompozicij sodobnih bolgarskih skladateljev, odkaterih jih je bil velik del napisan posebej zanj. Zbor že vrsto let uspešno koncertira po Severni Ameriki, Aziji in še posebej Evropi, kjer pogosto nastopa na vodilnih mednarodnih festivalih, kot so Praška pomlad, Glasbeni festival v Brnu, Glasbeni festival v Dresdnu in Dimitria v Grčiji. V njegovi obširni diskografiji najdemo plošče, ki so jih izdali na glasbenih založbah Harmonia Mundi, Pathé, Decca Records, Monitor Records, Ars Nova, Capriccio, Sony Classical in drugih.

John Williams, foto splet

Program:

John Williams:

Koračnica iz filmov Indiana Jones

Hedwigina tema iz filmov Harry Potter

Double Trouble iz filma Harry Potter in jetnik iz Azkabana

Somewhere in My Memory iz filmov Sam doma

Tema letenja iz filma E. T. – Vesoljček

Tema iz filma Schindlerjev seznam

Supermanova koračnica iz filmov Superman

***
John Williams:

Tema iz filmov Vojna zvezd

Bitka junakov iz filma Vojna zvezd: Epizoda III – Maščevanje Sitha

Dvoboj usod iz filmov Vojna zvezd

Jedijevi koraki in finale iz filma Vojna zvezd: Sila se prebuja

Tema princese Leie iz filmov Vojna zvezd

John Williams

Marijan Zlobec


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja