Prihajajo kitajski glasbeniki Ningbo Symphony Orchestra


Na 72. Ljubljana Festival prihaja Ningbo Symphony Orchestra. Ljubljanskemu in mednarodnemu občinstvu se bo predstavil na koncertu v ponedeljek, 29. julija, ob 20. uri v Slovenski filharmoniji.

Tan Dun

V prvem delu večera se bo predstavil z deloma Ennia Morriconeja – Al Santo Sepolcro iz serije Marco Polo, in Tana Duna – Koncert za godalni orkester in pipo, pri katerem bo svojo virtuoznost na pipi izkazala glasbenica Yuan-chun Yu, ki bo obiskovalce zapeljala v melodije vzhoda, z več kot 2000 let starim tradicionalnim kitajskim instrumentom, pipo.

Kot drugo skladbo koncerta bomo slišali barviti Koncert za godalni orkester in pipo ameriškega skladatelja kitajskega rodu Tan Duna, prejemnika oskarja za glasbo za film Prežeči tiger, skriti zmaj,  ki je tudi vodil otvoritvena koncerta 63. Ljubljana Festivala; najprej v Ljubljani in zatem še v Trstu.

Tan Dun je bil na koncertu na Kongresnem trgu v posameznih primerih narobe razumljen in niso vsi dojeli, da je šlo za poseben program otvoritvene slovesnosti na Kongresnem trgu z naslovom Trilogija borilnih veščin kot prikaz njegove filmske glasbe s projekcijo na megaekrane odlomkov iz filmov, za katere je Tan Dun napisal glasbo, tokrat izvajano v živo kot je bila nekdaj spremljava k nemim filmom.

Tan Dun je bil v Ljubljani prvič in dirigent večera 63. Ljubljana Festivala. Kombinacija dveh orkestrov (še Teatra Verdi iz Trsta) in gostovanje v Trstu naslednjega dne na Velikem trgu je bilo nadaljevanje tradicije kulturnega sodelovanja Festivala Ljubljana s tudi slovenskim mestom po nastopu z Orffovo kantato Carmina burana (dirigent Uroš Lajovic). Trst je tako ponudil sodelovanje Ljubljani, ki se je v nekem smislu začelo z mednarodno odmevnim Koncertom prijateljstva 13. julija 2010 z združenimi glasbeniki treh držav (Italije, Slovenije in Hrvaške) pod dirigentskim vodstvom Riccarda Mutija, najslavnejšega italijanskega dirigenta. Tradicija mednarodnih koncertov z udeležbo slovenskih glasbenikov na tem trgu je bila vzpostavljena prav na dan obletnice fašističnega požiga slovenskega Narodnega doma 13. julija 1920. Kot veste, so trije predsedniki: Giorgio Napolitano, Ivo Josipović in Danilo Türk še pred koncertom položili venec k Narodnemu domu, odkrili jubilejno ploščo in se vpisali v spominsko knjigo.

Ningbo Grand Theatre

Posebnost koncerta se bo najbolj pokazala že v prvem delu, ko si je dirigent Ji Yu izbral predstavitev na koncertih verjetno manjkrat slišane glasbe slavnega filmskega in klasičnega skladatelja Ennia Morriconeja.

Ennio Morricone

To je izbor filmske glasbe iz televizijske nadaljevanke Marco Polo režiserja Giuliana Montalda, ki je bila nekoč na ogled na televiziji in se je še spominjamo. Skupaj je serija v osmih nadaljevanjih trajala 480 minut.

Marco Polo v koprodukcijskem filmu RAI iz leta 1982

Bila je označena kot najboljša italijanska miniserija vseh časov, prejela je dve nagradi emmy: kot najboljša miniserija in za kostumografijo, ki jo je Enrico Sabbatini ustvarjal štiri leta, poleg tega je imela še osem nominacij. V glavni vlogi je nastopil Kenneth Marshall. Takoj je bila predvajana kar v 46 državah. Nastajala je v koprodukciji več držav, med njimi seveda Kitajske in ZDA ter celo Japonske.

Yuan-chun Yu, foto osebni profil

Nadaljevanka, postavljena v 13. stoletje, spremlja dogodivščine Marca Pola, ki se z očetom in stricem odpravi na Kitajsko. Njegovo potovanje po Aziji traja tri leta in pol in ga vodi skozi sušne puščave in prostrane stepe mongolskega imperija. Marco preživi nekaj let v Khanbaliqu kot gost velikega kana in si prisluži cesarjevo zaupanje in spoštovanje.

Ennio Morricone je dirigiral svojo glasbo v Križankah

TV nadaljevanka je bila prvič predvajana na Raiuno ob nedeljah v udarnem terminu od 5. decembra 1982 do 23. januarja 1983. Serijo, ki je bila prvotno predvajana v osmih epizodah, so včasih kasneje predvajali v šestih. Tuji igralci so jezikovno sinhronizirani, tako v resnici poslušamo glas Massima Ghinija kot Marca Pola.

Dirigent Ji Yu

Program bo v drugem delu koncerta predstavil Simfonijo št. 4 v A-duru, op. 90 Felixa Mendelsshona Bartholdyja.

Ningbo Symphony Orchestra nenehno osvaja širok repertoar orkestrskih del Gustava Mahlerja, Johannesa Brahmsa, Petra Iljiča Čajkovskega, Ludwiga van Beethovna, Dmitrija Šostakoviča ter Sergeja Rahmaninova. Njihovo nenehno prizadevanje za osvajanje širokega repertoarja jih je pripeljalo do uspešnih nastopov na Poljskem, v Italiji, Južni Koreji, Bolgariji in mnogih drugih državah.

Pod vodstvom šefa dirigenta Ji Yuja, ki je prizadeven promotor sodobne kitajske glasbe, Ningbo Symphony Orchestra obljublja nepozaben večer. Dirigentova strokovnost in predanost glasbi bosta skupaj z virtuoznostjo Yuan-chun Yu zagotovila, da bo koncert edinstvena glasbena izkušnja, ki bo povezala vzhodno in zahodno glasbeno tradicijo ter navdušila občinstvo.

Yuan-chun Yu

Pipa je kitajsko brenkalo, ki velja za kraljico kitajske tradicionalne glasbe. Pojavila se je v obdobju dinastije Čin in se razvila v obdobju dinastije Han, kar pomeni, da glasbeniki nanjo igrajo že več kot 2000 let. Njen repertoar na eni strani obsega kitajsko tradicionalno glasbo, na drugi pa dela sodobnih skladateljev, ki so zaznamovana tako s kitajskimi kot zahodnimi vplivi.

V vlogi solistke bo nastopila Yuan-chun Yu, profesorica pipe na Osrednjem konservatoriju za glasbo v Pekingu, ki je nastopila v nekaterih največjih koncertnih dvoranah na svetu, med drugim v New Yorku in Berlinu.

Program:

Ennio Morricone: Al Santo Sepolcro iz serije Marco Polo
Tan Dun: Koncert za godalni orkester in pipo
***
Felix Mendelsshon Bartholdy: Simfonija št. 4 v A-duru, op. 90

  • z Ningbo Symphony Orchestra je nastopila impresivna paleta priznanih glasbenikov vključno s pianistom Lang Langom, ki se je predstavil na 70. Ljubljana Festivalu leta 2022
  • Yuan-chun Yu je bila med letoma 2011 in 2018 solistka China National Orchestra (Kitajskega nacionalnega orkestra)
  • je igralka pipe glasbenega združenja Dialog med civilizacijami in glasbo, ki ga sponzorira Unesco
  • svoj prvi solo recital s pipo je uspešno izvedla leta 2001 kot najmlajša glasbenica na Osrednjem konservatoriju za glasbo na Kitajskem, ko je bila stara 16 let
  • Yu Ji je študiral kompozicijo na Univerzi v New Yorku pri Julii Wolfe, dobitnici Pulitzerjeve nagrade, in Justinu Dellu Joiu, priznanem skladatelju.

Marijan Zlobec

 

 

 


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja