Primerjalne analize 30 najboljših letošnjih evropskih glasbenih festivalov po tuji predstavitvi kažejo, da se bo 72. Ljubljana Festival po vsej verjetnosti uvrstil med deset najboljših. Pregled letošnjih najboljših festivalov je pripravil BBC, prav tako pa Classical-Music.com, in sicer po državah, kot so jih videli glede na sam festival, ne pa po zemljevidu Evrope.
Festival v španski Granadi ima največ plesa med vsemi v Evropi, foto festival
Doslej se kažejo z Ljubljano programsko raznoliki in kvalitetno primerljivi festivali v Dresdnu, Salzburgu, Pragi, Firencah, Istanbulu, Luzernu, Bergnu in Aix-en-Provence. Sama zveneča in zgodovinsko bogata imena ali mesta. Z ogromnim zaledjem svojih ljudi in tujcev, ki ta mesta obiskujejo v milijonih. Ljubljana žal še zdaleč nima mednarodno utrjenega imena.
Palacio de Carlos V, foto festival
Evropsko združenje glasbenih festivalov – European Festivals Association (EFA) obsega nad 100 festivalov v 40 državah, mnogi najslavnejši festivali pa niso člani zveze, kot sem že zapisal na začetku nadaljevanke. EFA ni kriterij vrhunske kvalitete, je pa zelo povezovalna in odprta.
Festival v Granadi, Granada, 7. junij – 14. julij granadafestival.org
“Z vrsto gostujočih orkestrov, vključno z Dunajskimi filharmoniki, Orchestre de Paris in Gustav Mahler Youth Orchestra, ni samo arhitektura Granade, ki je izrazito “mavrska”. Tudi talenti bližje domu niso pozabljeni. Med vodilnimi zastopanimi španskimi ansambli sta Le Concert des Nations Jordija Savalla in Orquesta Nacionales de España. Avstrija je pritegnila pozornost festivala in obsežni Bruckner ter intimni Schubert oblikujeta program, v katerem sodelujejo pianisti Martha Argerich, Elisabeth Leonskaja, Paul Lewis in András Schiff, da ne omenjamo violončelista Jean-Guihena Queyrasa,” iz objave v Classical-Music.com
Mednarodni festival glasbe in plesa v Granadi izvira iz simfoničnih koncertov, ki so od leta 1883 potekali v palači Karla V. med praznovanjem Corpus Christi, in ki so mestu dali prvo priložnost odkriti in uživati v velikem repertoarju evropske glasbe »za velik orkester« že v 19. stol. Posebnega pomena v teh letih je bilo tudi praznovanje tekmovanja Cante Jondo, ki so ga leta 1922 sklicali García Lorca, Manuel de Falla in drugi intelektualci ter umetniki tistega časa, kot so Andrés Segovia, Fernando de los Ríos, Zuloaga, Manuel Ángeles Ortiz, Turina oz. Rusiñol .
Izjemen ambient in arhitektura, foto festival
Festival je bil ustanovljen leta 1952 z imenom “Prvi festival španske glasbe in plesa” pod pokroviteljstvom Ministrstva za zunanje zadeve, Ministrstva za kulturo in Ministrstva za informiranje in turizem Španije. Izjava takratnega generalnega direktorja za likovno umetnost, Antonia Gallega Burína, je razsvetljujoča: »Prizadevamo si, da bi v naslednjih letih sklicali … prve glasbene organizacije na svetu, da bi nadaljevali to, kar se tokrat počne z nacionalnimi elementi. Nameravamo tudi, da se temu delu širjenja glasbene umetnosti pridružijo posebni tečaji in raziskave o hispanski glasbi in da bo prvi festival začetek španske družbe univerzalnega odmeva.«
Leta 1953 je potekal II. mednarodni festival glasbe in plesa v Granadi, ime, ki se je ohranilo še danes, in slovesno odprlo edinstveno gledališče cipres v vrtovih Generalife, zgrajeno za španske plesne in klasične baletne predstave festivala.
Solist ima veliko prostora
Mednarodni glasbeni in plesni festival je eden najbolj simboličnih kulturnih dogodkov v Granadi, ki poteka med junijem in julijem v palačah Alhambra ter glavnih spomenikih in kotičkih mesta. Festival v Granadi je postal znan po izjemnih prizoriščih za svoje predstave in po prisotnosti odličnih izvajalcev tega trenutka, skupaj z uspešnimi predstavami na mlade umetnike, poklicane za gospodarje prihodnosti. Slike Arturja Rubinsteina, Victorie de los Ángeles ali Andrésa Segovije na najlepših arabskih dvoriščih Alhambre so prepotovale svet; Carl Schuricht, Herbert von Karajan ali Sergiu Celibidache, ki dirigirajo v palači Karla V., Margot Fonteyn ali Rudolf Nureyev, ki plešejo v vrtovih Generalife, če naštejemo le nekaj pomembnih primerov … festival pa se lahko pohvali tudi z zgodnjim gostovanjem velikih glasbenih osebnosti, kot so Teresa Berganza, Lorin Maazel, Marta Argerich, plesalec Antonio, Vladimir Ashkenazy, Jessye Norman, Monstserrat Caballé ali Joaquín Achúcarro, med drugimi. To poslanstvo ohranjajo tudi danes tako, da vsako leto programirajo, ob glasbenih in plesnih velikanih, še izjemne mlade umetnike, glasbenike in plesalce, ali pa vključujejo pomembne strokovnjake, ki podpirajo nove projekte.
Letošnji festival v Granadi je bil 73.
Program vključuje več različnih glasbenih žanrov, vsak se predstavlja na svojem odru: koncerti velikih simfoničnih orkestrov v palači Karla V.; ples in balet v gledališču na prostem v vrtovih Generalife; recitali v Patio de los Arrayanes v Alhambri; jutranji koncerti v granadskih cerkvah in zgodovinskih zgradbah ter flamenko in svetovna glasba v tradicionalnih soseskah Albaicín in Sacromonte, ki vsako leto privabijo več kot 30.000 ljudi.
Direktor festivala je Antonio Moral, foto Elvira Megias
Antonio Moral Rubio (Puebla de Almenara, 1956) je španski kulturni menedžer z univerzitetno diplomo iz medicine na Univerzi Complutense v Madridu in je bil zadnji direktor festivala glasbe in plesa v Granadi (od decembra 2019 do 2024).
Po ustanovitvi in vodenju revije Scherzo je Antonio Moral ustvaril festivale in koncertne cikle, kot so Mozartov festival v Madridu in La Coruñi, Lied Cycle v Teatru de la Zarzuela, ki ga je vodil od leta 1994 do 2024, ali Liceo de Komora v Državnem glasbenem avditoriju v Madridu (1992-2018). Leta 1996 je ustanovil – in do leta 2006 vodil – Cikel velikih izvajalcev, ki ga je promoviral Scherzo v Državnem glasbenem avditoriju v Madridu. Nedavno je v okviru Nacionalnega centra za glasbeno difuzijo (CNDM), ki ga je vodil od njegove ustanovitve leta 2010 do leta 2018, spodbujal ustvarjanje več glasbenih projektov s sedežem v Državnem avditoriju, kot so cikli Universo Barroco, v komornem in simfoničnem pogledu; cikel Fronteras, kjer se zlivajo različne glasbene zvrsti; cikla jazz in flamenko, prvič organizirana v dveh sobah avditorija v Madridu; in cikel Bach Vermut, ki je postal eden najbolj priljubljenih ciklov v Španiji s precejšnjim dotokom mladega občinstva. Bil je tudi umetniški vodja Tedna verske glasbe v Cuenci (2001-2006) in Teatra Real v Madridu (2005-2010).
Granada je bogato zgodovinsko mesto, foto Fermin Rodriguez
Festivalska vodstvena ekipa, foto Fermin Rodriguez
Plesa je v Granadi več kot na katerem koli drugem festivalu
Uradni podatki ob koncu festivala s 55.160 obiskovalci ter 124 prireditvami
Spomin na Antonia Gadesa ob 20. obletnici njegove smrti
Velik poudarek na ustvarjalnosti otrok in mladih
Koncert Orquesta Sinfonica de Castilla y Leon, foto Fermin Rodriguez
Na koncu festivala je gostoval Orchestre national du Capitole de Toulouse, foto Fermin Rodriguez
V Španiji niso pozabili na evropsko prvenstvo v nogometu: Španija – Francija 2:1 (10. julija)
Španija – Anglija 2:1 (15. julija), foto Fermin Rodriguez
Španija je evropski prvak, foto Fermin Rodriguez
Granada se ni mogla izogniti uspehom španske nogometne reprezentance, čeprav med samim festivalom.
Bogastvo plesa in koreografij, foto Fermin Rodriguez
Različni glasbeni žanri
Jazz
Kvartet Staatskapele Berlin in Elizabeth Leonskaja v Auditorio Manuel de Falla, foto Fermin Rodriguez
Pevka in godalni kvartet, foto Fermin Rodriguez
Elizabeth Leonskaja in Orchestre national du Capitole de Toulouse v Palacio de Carlos V., foto Fermin Rodriguez
Un dia feliz
Edith Peña & Alexei Volodin
Teresa Montellano
Orchestre de la Suisse Romande v Granadi
Martha Argerich je nastopila v Granadi, foto Fermin Rodriguez
Martha Argerich je za svoje umetniške zasluge prejela častno medaljo festivala.
Podelitev priznanja, foto Ferin Rodriguez
Veselje Marthe Argerich, foto Fermin Rodriguez
Priznanje
Ples v vseh variantah
Z videom
Manifestacija znanja
Pianist in čembalist Yago Mahugo
z recitalom na čembalu v cerkvi
Številne atraktivne lokacije
Palača Córdova je bila priča projektu brez oznak. Trajni crossover med klasiko in neo flamenkom Sergia de Lopeja Tría in Sare Jiménez, v katerem se jazzovski kodi svobodno mešajo z ostalo glasbo sveta.
Sara Jiménez
Slavni pianist Andras Schiff
Pevski recital Raquel Lojendi in pianista Aurelia Viribaya
Pevec Konstantin Krimmel in pianist Daniel Heide
Zelo veliko je bilo pevskih nastopov
Očarljiv ambient
Violinski recital Anne Marie Valderrama
Šef ljubljanskega baleta Renato Zanella v Granadi
Mario Brunello v Crucero del Hospital Real
Orchestre de Paris v Palacio de Carlos V.
Klaus Mäkelä dirigira Pariškemu orkestru
Mladi plesalci
Orgelski koncert
Koncert Orquesta y Coro Nacionales de España
Magija nemega filma Chaplin & Keaton z živo spremljavo Trio Arbos in prijateljev
Paul Lewis
Ne le lokacija, ampak tudi luč
Veliko dogodkov je zunaj
Dunajski filharmoniki in 33. letni švicarski dirigent Lorenzo Viotti so v Granadi nastopili prvič
Dunajski filharmoniki so se predstavili z deli Rahmaninova (Otok mrtvih), Rimskega Korsakova (Capricho español) in Dvoraka (Simfonija št. 7).
Ples ali akrobacija ?
Zelo veliko atraktivnih lokacij
Folklora
Balet
Jordi Savall in Le Concert des Nations
Le Concert des Nations
Ples
Nastopi mladih po mestu
Dirigent Kirill Petrenko
Vodil je Mladinski orkester Gustava Mahlerja
v neobičajni postavitvi glasbenikov za izvedbo Brucknerja
Festival v Granadi je eden najboljših na svetu, vendar potrebuje boljšo podporo ustanov
(se nadaljuje)
Marijan Zlobec