72. Ljubljana Festival ima v zadnjem tednu svojega programa izjemen izziv, tako da se ljubitelji klasične glasbe težko odločajo, kam oditi in kaj žal izpustiti. Po dveh sijajnih koncertih Londonskega simfoničnega orkestra pod dirigentskim vodstvom sira Antonia Pappana, prihaja najprej v Ljubljano svetovno znani Filharmonični orkester milanske Scale pod dirigentskim vodstvom glasbenega umetniškega vodje Scale Riccarda Chaillyja.
Riccardo Chailly
Riccardo Chailly je svetovno dirigentsko ime in je v Ljubljani že gostoval, a ne z orkestrom Scale, ampak s poprejšnjim, ki ga je umetiško vodil, to pa je bil prav tako sloviti Gewandhause s prav tako nekajstoletno tradicijo umetniškega delovanja.
Filarmonica della Scala, foto Giorgio Gori
Filharmonični orkester milanske Scale je bil v Ljubljani in na poletnem festivalu že večkrat, nazadnje na 68. Ljubljana Festivalu, ko ga je k nam pripeljal italijanki dirigent Fabio Luisi.
Takrat so bile posebne okoliščine. Takrat sem med drugim zapisal: “Pred koncertom sta se z odra milanskim glasbenikom za tokratno tvegano in bolj naporno gostovanje – najprej so z vlakom iz Milana preko Benetk pripotovali v Trst, nato pa z avtobusi Ljubljanskega potniškega prometa v Ljubljano – zahvalila najprej direktor in umetniški vodja Festivala Ljubljana Darko Brlek in nato še italijanski veleposlanik v Sloveniji, njegova ekselenca Carlo Campanile. Italijansko zunanje ministrstvo se je pred tremi leti odločilo, da bo podprlo gostovanja italijanskih ansamblov na ljubljanskem poletnem festivalu kot rezultat dobrih političnih in kulturnih odnosov med državama.
Riccardo Chailly s Filarmonica della Scala
Spomnimo se lanskega gostovanja Teatro Regio iz Torina z dvema predstavama Verdijeve Traviate in pred dvema letoma gostovanja operne hiše Carlo Felice iz Genove prav tako z dvema predstavama Verdijevega Rigoletta. Predstavo je režiral nekoč slavni baritonost Rolando Panerai, Rigoletto pa je bil legendarni Leo Nucci.
Seveda so bila gostovanja italijanskih glasbenikov, tako kot letos na primer še slavnega ansambla I solisti veneti, pa številnih gasbenih solistov, še prej. Spomnimo se vsaj še izvedbe Verdijevega Requiema z italijanskimi glasbeniki pod dirigentskim vodstvom Riccarda Mutija na prepolnem Kongresnem trgu.”
Koncert je bil izveden pod posebnimi pogoji in omejitvami spričo epidemije coronavirusa 19. Od tedaj so minila že štiri leta, a bo tokrat Gallusova dvorana polna.
Riccardo Chilly je, kot rečeno v Ljubljani že gostoval, a na 61. Ljubljana Festivalu in z Gewandhaus orkestrom Leipzig. Tokrat prihaja kot glasbeni direktor in umetniški vodja operne hiše Teatro alla Scala, tem pa tudi glavni dirigent Filarmonica della Scala (Filharmoničnega orkestra milanske Scale).
Riccardo Chailly je svetovno prepoznani in dolgo časa v Leipzigu delujoči italijanski dirigent, ki je ponesel še naprej slavo italijanske glasbene in še posebej operne kulture kot glasbeni direktor znamenite in zgodovinsko pomembne operne hiše milanske Scale ter glavni dirigent njenega orkestra, s katerim nastopa, kot že poprej z drugimi dirigenti, po vsem svetu.
Riccardo Chailly
V sami Scali ima orkester svoj od opere ločeni koncertni program oziroma abonma. Kot gostje pri teh koncertih pa nastopajo najslavnejši dirigenti, kar je prav tako že večdesetletna tradicija.
Orkester Filarmonica della Scala so leta 1982 ustanovili glasbeniki Scale s Claudiem Abbadom. Carlo Maria Giulini je vodil prve mednarodne turneje; Riccardo Muti, glavni dirigent od leta 1987 do 2005, je spodbujal njeno umetniško rast in je poskrbel za stalna gostovanja v najprestižnejših mednarodnih koncertnih dvoranah po svetu. Od takrat je orkester vzpostavil sodelovanje z velikimi dirigenti, kot so Leonard Bernstein, Giuseppe Sinopoli, Seiji Ozawa, Zubin Mehta, Esa Pekka Salonen, Riccardo Chailly, Jurij Temirkanov, Daniele Gatti, Fabio Luisi, Gustavo Dudamel. Sodelovanje z Myung-Whun Chungom in Danielom Hardingom je globoko in intenzivno. Daniel Barenboim, glasbeni vodja gledališča od leta 2006 do 2015, in Valerij Gergijev sta častna člana, prav tako kot George Prêtre, Lorin Maazel in Wolfgang Sawallisch.
Leta 2015 je mesto šefa dirigenta prevzel Riccardo Chailly, ki je dodatno prispeval k mednarodnemu ugledu orkestra. Filharmonija organizira lastno koncertno sezono in je vključena v simfonično sezono Teatro alla Scala. Leta 2007 je orkester debitiral v ZDA s Chaillyjem, leta 2008 na Kitajskem s Chungom in je reden gost najpomembnejših mednarodnih koncertnih ustanov. Od leta 2013 je protagonist Concerto per Milano, velikega brezplačnega simfoničnega dogodka na trgu Piazza Duomo, pred slavno milansko katedralo. Med pobudami, ustvarjenimi za predstavljanje klasične glasbe vedno širšemu občinstvom, je “Open Filarmonica”, kar vključuje tudi “Open Rehearsals”, katerih prihodke podarjajo neprofitnim društvom in projektu »Zvok, glasba!«. namenjen osnovnošolcem v Milanu. Posebna pozornost je namenjena sodobnemu repertoarju: Filarmonica della Scala redno naroča nove skladbe skladateljev našega časa. Dosledna in dolgoletna pa je njena produkcija plošč za največje glasbene založbe kot so Decca, Sony in Emi.
Najnovejše izdaje založbe Decca vključujejo The Fellini Album z glasbo Nina Rote, ki je bil izbran za Diapason d’Or de l’Année 2019, Cherubini Discoveries in Respighi.
Riccardo Chailly je na svojem gostovanju na 61. Ljubljana Festivalu na dveh večerih izvedel Mahlerjevo Deveto simfonijo in Beethovnovo Deveto simfonijo.
Program ljubljanskega koncerta 2. septembra v Gallusovi dvorani CD:
Peter Iljič Čajkovski: Simfonija št. 5 v e-molu, op. 64
***
Maurice Ravel: Dafnis in Hloa, suita št. 1
Maurice Ravel: Dafnis in Hloa, suita št. 2
Orkester Scale
Riccardo Chailly bo s Filharmoničnim orkestrom milanske Scale izvedel Simfonijo št. 5 v e-molu, op. 64, Petra Iljiča Čajkovskega. Ta je po zgledu Ludwiga van Beethovna in Roberta Schumanna zasnovana ciklično, saj ima v vseh stavkih ponavljajočo se glavno temo, in v absolutni glasbeni govorici, saj je v nasprotju z mnogimi skladateljevimi deli brez zunajglasbenih aluzij. Chailly bo nato izvedel še orkestrski suiti Dafnis in Hloa Maurica Ravela, ki velja za mojstra orkestracije. Ravel je v tem delu s spreminjanjem znanih zvokov (dušenje, nenavadni registri ipd.) dosegel povsem edinstvene in nove orkestrske barve.
Koncert bo v ponedeljek, 2. septembra, ob 20. uri v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma.
Marijan Zlobec