XXVII. mednarodna likovna kolonija v Križankah zelo uspešna


Če pridejo na odprtje XXVII. mednarodne likovne kolonije 72. Ljubljana Festivala trije tuji veleposlaniki, četrti pa je prvi sekretar veleposlaništva, in to ob sodelovanju le štirih tujih slikarjev, medtem ko so bili štirje umetniki slovenski, potem bi se lahko takoj zdelo najbolj primerno skleniti z ugotovitvijo, da je bila enotedenska, v samem ustvarjalnem smislu pa štiridnevna kolonija na Pergoli zelo uspešna. To pa je na koncu pokazala razstava v Viteški dvorani Križank.

Odprtje razstave, vse fotografije Marijan Zlobec

Mednarodna likovna kolonija, ki letos na 72. Ljubljana Festivalu poteka že 27. leto, se je uradno začela v nedeljo, 7. julija, v Križankah. “Čas resnično hitro mineva – osnovni koncept likovne kolonije pa je praktično ostal tak, kot je bil na začetku zasnovan, saj so ga njene zanimive vsebine vsakoletno spreminjale, dopolnjevale in nadgrajevale tako, da je postal predvsem v krogih umetnikov in poznavalcev dogodek prestižnega pomena, naj bo za povabljene ustvarjalce kot tudi za zveste spremljevalce dogajanja na mednarodni kulturni sceni v Ljubljani,” je o koloniji povedal selektor Tomo Vran, ki že od leta 1998 vsako leto v Ljubljano privablja profesionalne vizualne umetnike.

Slikarji teden preživljajo ob pestrem festivalskem dogajanju v okviru Ljubljana Festivala in ustvarjajo v ambientu Plečnikovih Križank ter na platno prenašajo svoje doživljanje raznovrstnih motivov, ambientalnih doživetij in prireditev.

Sofie Švejdová

Udeleženci kolonije so si z veseljem ogledali koncerte in opero Trubadur z Zubinom Mehto, kar je bilo za vse veliko glasbeno doživetje.

Nagovor Toma Vrana

Ljubitelji likovne umetnosti pa so bili ob festivalskih prireditvah povabljeni na otvoritev razstave XXVII. mednarodne likovne kolonije v Viteški dvorani Križank. Svoja dela so predstavili slikarka Sofia Švejdová iz Češke, Zhao Peizhi iz Kitajske, Zlatko Krstevski iz Severne Makedonije in Ahmet Özel iz Turčije, ter slovenski slikarji Marko TušekLuka ŠikorAndreja Srna in Simon Mlakar.

Lado Jakša

Pravzaprav je njihovo ustvarjanje na Pergoli s svojo glasbeno interpretacijo in videom oziroma fotografijami predstavil vsakoletni spremljevalec kolonij, multimedijski umetnik Lado Jakša.

Predstavitev umetnikov

Tomo Vran izpostavlja, da je ponosen na tradicionalni projekt, ki ga prireja Festival Ljubljana, saj prepleta likovno umetnost z glasbo in umetnikom tako ponuja nove navdihe in idealne pogoje za ustvarjane.

Vsi sodelujoči

Direktor in umetniški vodja Festivala Ljubljana Darko Brlek je povedal, da je v zbirki mednarodne likovne kolonije trenutno okoli 300 umetniških del, ki so hranjena na Mestni občini Ljubljana.

Darko Brlek

Skupaj pa je doslej sodelovalo že čez 200 umetnikov, kar je organizacijsko precej težko, saj gre za strogo določen ustvarjalni termin, malo časa in ustvaritev najmanj dveh slik, od katerih ostane ena organizatorju za njegove kasnejše razstave. Precej povabljenih sodelovanje odkloni, a je Vranu vseeno vsako leto kolonija uspela.

Zhao Peizhi, Kitajska

Tomo Vran je na predstavitvi umetnikov ob odprtju razstave posebej omenil kitajskega slikarja Zhao Peizhija, ki je postal član akademije zanosti in umetnosti v Pekingu, kar bi bilo nekako primerljivo z našo SAZU. Že med delom v Ljubljani pa je takoj prejel povabilo za ustvarjanje v Španiji. Okrog Peizhija pa je bilo na razstavi največ kitajskih predstavnikov, kar je pokazalo, kako ga doma cenijo, čeprav je na koloniji med ustvarjanjem deloval zelo skromno in vesel povabila.

Luka Širok, Slovenija

Razstava je postavljena pregledno in po tradiciji zapolni Viteško dvorano Križank, tako kot vsako leto doslej. Vsa tradicija dokazuje pravilnost odločitve za kolonijo, ne glede na odsotnost nekaterih domačih slikarjev, ki hodijo druga likovna pote in se likovnih kolonj nikoli ne udeležujejo. A slovenska profesionalna likovna scena je izjemna, večja kot kdajkoli doslej.

Andreja Srna, Slovenija

Pri letošnji tuji selekciji ali povabilu je značilna največja oddaljenost – Kitajska, bivša Jugoslavija – predstavnik iz Severne Makedonije, iz slovanskega sveta – Češka Republika, in Bližnji Vzhod – Turčija.

Marko Tušek, Slovenija

Selektor: Tomo Vran

Udeleženci:
Sofie Švejdová, Češka
Zhao Peizhi, Kitajska
Zlatko Krstevski, Severna Makedonija
Ahmet Ozel, Turčija
Marko Tušek, Slovenija
Luka Širok, Slovenija
Andreja Srna, Slovenija
Simon Mlakar, Slovenija

Zlatko Krstevski, Severna Makedonija

Razstava bo na ogled v času festivala in še kasneje, zlasti med kasnejšimi festivalskimi prireditvami.

Ahmet Ozel, Turčija

Sofie Švejdová, Češka

Simon Mlakar

Zhao Peizhi

Wang Huiqin in Zhao Peizhi

Marijan Zlobec


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja