Na Ravnah na Koroškem so v Koroški osrednji knjižnici dr. Franca Sušnika pripravili razstavo Češki kras, Muzej češkega krasa, Mesto Beroun in Dirigent Václav Talich. Ob odprtju je bil literarni večer s pogovorom o češko – slovenskih literarnih stikih. Soavtor razstave je znani televizijski kulturni novinar in urednik Peter Kuhar, ki sicer že vrsto let živi na Češkem.
Lenka Kuhar Daňhelová in Peter Kuhar, mednarodni festival Evropski pesniki v živo, knjižnica Václava Havla, Praga (Foto: Knjižnica V. Havla)
Razstava na poseben način odkriva nekatere nam doslej bolj ali manj skrite povezave Češke republike s Slovenijo. Predstavlja lepote Češkega krasa ter historično mesto Beroun pri Pragi (od glavnega mesta Češke Republike je odaljen le 30 km), ki je središče Češkega krasa. Še najtesnejša, a razmeroma pozabljena vez pa je sloviti glasbenik Václav Talich (28.5.1883, Kroměříž – 16.3.1961, Beroun). Talich, eden največjih čeških in evropskih dirigentov 20. stoletja, je na povabilo Glasbene matice Ljubljana v letih med 1908 – in 1912 deloval v Ljubljani.
Največjo sled je zapustil v delovanju tedanjega Deželnega gledališča, današnje Opere, in Slovenske filharmonije. Velja za njenega ustanovitelja, saj orkester šele od takrat deluje pod tem imenom. Z ženo Vido Prelesnik iz Ljubljane, pianistko, je nazadnje živel in je pokopan v Berounu.
Lenka Kuhar Daňhelová in Peter Kuhar, Otvoritev fotografske razstave o čeških samostanih, Beroun pri Pragi (Foto Alena Šustrová)
Beroun je lani praznoval 750-letnico nastanka. Mestne pravice in naziv „kraljevsko mesto“ mu je podelil že mogočni Karel IV. Luksemburški (1316 – 1378); na bližnjem gradu Karlštejn so hranili cesarske insignije in druge zaklade. Kljub burni zgodovini in uničujočih posledicah napadov različnih vojska je v mestnem jedru še vedno videti veliko zgodovinskega pečata, ohranjen je tudi velik del srednjeveškega obzidja in dva visoka obrambna stolpa.
Češki kras (128 kv.km.) je del istoimenske zaščitene pokrajine, je nekaj milijonov let starejši od slovenskega Krasa, slovi pa po bogatih najdiščih kamnin, geoloških odkritjih in fosilih. Tudi sicer je mesto Beroun privlačno. Leži ob dveh rekah, obdaja ga lepa gričevnata pokrajina, v okolici je več ohranjenih gradov in samostanov ter obnovljenih ruin.
Beroun je tudi dobro izhodišče za izlete bodisi v Prago ali Plzen.
Razstava v sliki in besedi prikazuje znamenitosti mesta Beroun ter bogastvo Muzeja Češkega krasa in okolice. Postavljena je na panojih, vsi teksti pa so v slovenskem jeziku. Nastala je kot skupen projekt Mestne občine Beroun, Muzeja Češkega krasa ter avtorskega združenja Stranou/Ob robu iz Berouna.
Tokratna predstavitev je bila na Uradu RS za Slovence v zamejstvu in po svetu sprejeta tudi kot del letošnjega programa Slovenskega društva Jože Plečnik iz Prage/Berouna. (iz spremne besede Petra Kuharja)
Na začetku junija pripravljajo v Berounu že deveti mednarodni pesniški festival Stranou – Evropski pesniki v živo, ki se ga bodo udeležili pesniki iz več držav, med njimi iz Slovenije. Festival bo potekal še v Pragi, Tetinu in na gradu Krakovec. Med Slovenci v že objavljenem programu napovedujejo pesniški nastop Esada Babačića, Andreja Brvarja, Urške Kramberger, Primoža Reparja in Cvetke Lipuš.
Med soorganizatorji je tudi Peter Kuhar, ki sicer živi v Berounu. Kuhar je študiral slavistiko na ljubljanski univerzi. Delal je kot urednik v uredništvu oddaj o kulturi na Televiziji Slovenija. Piše članke, kritike, eseje, reportaže za različne medije, je prevajalec predvsem iz češčine, slovaščine, poljščine in drugih slovanskih jezikov v slovenščino.