Najnovejša polemika, kdo ima pravico, morda celo ekskluzivno, do neposrednega prenosa sej parlamenta in parlamentarnih komisij oziroma teles, ki se je vnela z grožnjo tožbe TV Slovenija proti Novi24TV, terja predstavitev vsaj v okviru trenutno razpoložljivih informacij.
Kalinov Pastirček pred RTV Slovenija, foto rtvslo.si
Pismo TV Slovenija sta podpisali Jadranka Rebernik, odgovorna urednica UPE IP in dr. Ljerka Bizilj, direktorica TV Slovenija. Datirano je z dnem 25. aprila, naslovljeno pa je Borisu Tomašiču, direktorju Nova hiša d.o.o. in Uršuli Zore Tavčar, generalni sekretarki Državnega zbora RS.
Predmet pisma je Prevzem prenosa 10. redne seje Preiskovalne komisije v ponedeljek, 25. aprila.
“Spoštovani, danes, v ponedeljek, 25. aprila 2016, je Nova24TV prevzela neposredni prenos 10. redne seje Preiskovalne komisije o ugotavljanju zlorab v slovenskem bančnem sistemu ter ugotavljanju vzrokov in odgovornosti za že drugo sanacijo bančnega sistema v samostojni Sloveniji, ki ga opravlja RTV Slovenija s pomočjo svojih aparatur. S tem je družba Nova hiša d.o.o., izdajateljica televizijskega programa Nova24TV, protipravno posegla v pravice in dolžnosti RTV Slovenija do radiodifuznega oddajanja.
RTV Slovenija je, na podlagi zakona o Radioteleviziji Slovenija (ZRTVS – 1), v okviru javne službe. dolžna zagotavljati poseben nacionalni televizijski program, namenjen neposrednim prenosom sej Državnega zbora Republike Slovenije in njegovih delovnih teles ter predvajanju posnetkov teh sej, kadar neposredni prenos ni mogoč.
Drugi izdajatelji medijev imajo, na podlagi 74. člena Zakona o medijih (ZMed), zagotovljeno pravico do kratkega poročanja. V ta namen jim RTV Slovenija omogoča, da neposredno zajemajo TV signal sej, ki se prenašajo ali snemajo, a zgolj za uporabo odlomkov v informativnih oddajah.
Način predvajanja vsebin, kot ga je v ponedeljek, 25. aprila, izvajal izdajatelj televizijskega programa Nova24TV, presega obseg, ki ga ZMed dovoljuje za namene kratkega poročanja in pomeni protipravni poseg v pravice RTV Slovenija do radiodifuznega oddajanja.
Pozivamo vas, da uporabo TV signala iz Državnega zbora v prihodnje prilagodite določilom ZMed. V nasprotem primeru bo RTV Slovenija uporabila vsa pravna sredstva za zaščito svojih pravic.”
To pismo je načeloma vsebinsko zelo jasno in nedvoumno.
Poglejmo, kaj je v svojem pismu omenila druga, to je “napadena” stran
“Direktorica javne TV Slovenija Ljerka Bizilj je medijski hiši Nova24TV zagrozila s tožbo. Razlog? Nova24TV je minuli ponedeljek v neposrednem prenosu predvajala sejo preiskovalne komisije o zlorabah v bančnem sistemu. To je bila hkrati seja, ki je javna televizija iz neznanih razlogov ni hotela predvajati. Odgovorni na RTV zaradi tega menijo, da je Nova24TV nedovoljeno posegla v njihov monopol za informiranje državljanov.”
5 odzivov na “Kdo ima pravico do TV prenosov iz parlamenta?”
Televizija Slovenija je finacirala opremo, ki omogoča prenos. In usposobila ljudi. Torej ima neke pravice, ki izhajajo iz teh dejstev. Nogometne tekme si nihče ne upa ukrasti. In kar ni dovoljeno, je prepovedano. Pravo ni kapa, da jo natakneš na glavo, kot nekomu paše. Ali pač?
Ga. Dunja
Vaš komentar je ena brca v temo
Opremo smo financirali plačniki RTV prispevka in ravno tako šolanje ljudi. Če vam to ni jasno, je vsako komentiranje naprej izguba časa in energije.
RTV je dolžna delati v korist plačnikov in ne po svojih kriterijih.
(kriteriji RTV so kraja denarja plačnikov, ker cenzurirajo dejanske dogodke in ni vsaka packarija kazniva, je pred časom rekla ga. Cerar )
Tale 74. Člen sploh ne velja več. Pa tudi, če bi, ni merodajen. Rtvslo NIMA ekskluzivne pravice prenosa, ampak ima dolžnost!
Like
Po vaše si jaz kupim avto na kredit in vi ga lahko vozite brez mojega dovoljenja
HALLO
Lp
Joško iz Lendave
Seje DZ in odborov so javne (razen občasno zaprtih) in se jih lahko kot gledalec vsak udeleži. Edini, ki ima pravico omejevati prenos je DZ sam. In poslovnik DZ o tem ne govori nič. Ravno tako noben zakon. Kar pomeni, da je seveda to dovoljeno brez posebnh dovoljenj.
V kolikor vaš avto odpeljem brez vašega dovoljenja to spada pod 204. člen Kaznskega zakonika (KZ-1). Pod kateri člen katerega zakona naj bi spadalo to snemanje?