Društvo slovenskih pisateljev in Beletrina vabita na pisateljski, pogovorni in spominski dogodek ob 20. obletnici smrti Rudija Šeliga. Obletnico smrti avtorja, priznanega slovenskega pisatelja in dramatika, kulturnega ministra Rudija Šeliga, bodo počastili s kulturnim srečanjem v prostorih Društva slovenskih pisateljev (Tomšičeva 12 v Ljubljani) v ponedeljek, 22. januarja, ob 18. uri.
Naslovnica
Ob dvajseti obletnici smrti Rudija Šeliga bo izšel izbor šestih njegovih novel, ki so nastale v širokem razponu avtorjevega ustvarjanja, med letoma 1966 in 1997, in so bile sprva objavljene v različnih revijah, kasneje zbirkah. Za zgodnejše novele so značilni podrobni opisi stvarnosti, težnja po čisti deskripciji in čim manjši prisotnosti človekovih projekcij, pri čemer fabula ostaja v drugem planu. Sčasoma Šeligova proza postane nekoliko podobnejša zgodbam, ki sežejo ven iz absoluta sedanjika. Osamljenost posameznika je vse otipljivejša, pri čemer liki skozi opus ostajajo pasivni, nezmožni identifikacije, v konfliktu z okolico, prepuščeni tavanju in resignaciji. Kljub drznim poskusom pisanja izven antropomorfnih okvirov, se avtor ves čas ukvarja s tragiko človeške izkušnje, z našimi hrepenenji in bolečinami. Magičnost in moč Šeligove poetike se skrivata v jeziku, s katerim vsako podrobnost daje na ogled in pred bralca prikliče reči, ki jih med svojo bivanjsko izkušnjo nemalokrat spregledamo ali pozabimo. (Iz predstavitve Beletrine)
Rudi Šeligo, foto Beletrina
Zbrane bosta nagovorila predsednik Društva slovenskih pisateljev Dušan Merc in direktor Beletrine Mitja Čander. Slednji bo moderiral tudi pogovor s tremi gosti – Aleksandrom Zornom, ki je za novo izdajo pripravil izbor in spremno besedo, avtorjevim sinom Alešem Šeligo, ki je tudi ustanovitelj in predsednik Fundacije Rudi Šeligo, ter komparativistom in francistom Jaroslavom Skrušnýjem, poznavalcem Šeligovih del.
Iz filma Matjaža Klopčiča
Kot interpretka bo na dogodku nastopila igralka Nataša Barbara Gračner, ki je igrala glavno vlogo Agate v filmu Triptih Agate Schwarzkobler (1997, režiser Matjaž Klopčič), posnetem po Šeligovem istoimenskem kratkem romanu ali daljši povesti iz leta 1968.
Rudi Šeligo je umrl 22. januarja 2004 v Ljubljani, tako da bo dogodek prav na obletnico njegove smrti.
Dela Rudija Šelige: Proza
- Stolp (roman) (1966)
- Kamen (zbirka novel) (1968)
- Triptih Ahate Schwarzkobler (daljša pripoved) (1968; 1982, 1994)
- Ali naj te z listjem posujem (povest) (1971)
- Poganstvo (zbirka) (1973)
- Rahel stik (roman) (1975)
- Molčanja (knjiga zgodb) (1986)
- Identifikacija in katarza (esejistika) (1989)
- Prehajanja – izjave, protesti in nagovori (1991, 2021)
- Zunaj sije februar (izbor novel) (1995)
- Demoni slavja (roman) (1997)
- Uslišani spomin (novele) (1997)
- Izgubljeni sveženj (roman) (2002)
- Lahkotne menipeje (izšlo posmrtno, 2005)
Rudi Šeligo leta 1990, foto Barbara Čeferin
Drame
- Kdor skak, tisti hlap (1972, izdaja 1973)
- Čarovnica iz Zgornje Davče (1977)
- Lepa Vida (1979)
- Svatba (1981)
- Ana / Svetloba in seme (1984)
- Slovenska savna (1987)
- Volčji čas ljubezni (1988)
- Razveza ali Sveta sarmatska kri (1995)
- Kamenje bi zagorelo (2000)
“Človek je že tak, da rabi pred svojimi očmi in pod svojo roko zmeraj nekaj otipljivega, da se priveže in ozemlji, da ne postane angel, a ne Pesnik?”
Rudi Šeligo je bil po mnenju mnogih najboljši slovenski kulturni minister doslej. Med drugim je napisal sto strani obsežen Slovenski kulturni program, ki ga v nekaj desetletjih še nihče ni nadgradil, izpopolnil in izboljšal.
Marijan Zlobec