Slovenski znanstveniki v ugledni tuji založbi


V deževnem dopoldnevu je v kavarni, ki sicer ni bila tako dunajska, kot je bilo napovedovano, namreč v okviru stavbe ZRC SAZU, potekala predstavitev knjižne zbirke Thought, Society, Culture: Slovenian and South Eastern European Perspectives, ki je začela izhajati pri ugledni znanstveni založbi Peter Lang Verlag s sedežem na Dunaju.

zrc-2img_2569

Predstavitve so se udeležili dr. Oto Luthar, odgovorni urednik, dr. Luka Vidmar, dr. Mimi Urbanc, glavna urednica, dr. Kozma Ahačič in moderatorka prof. Agata Tomažič (od desne).

Gre za, kolikor je znano urednikom in avtorjem ZRC SAZU, enega redkih, če ne edini primer na področju založništva slovenske humanistike. Uredniški odbor, sestavljen iz raziskovalcev ZRC SAZU ter članov Slovenske akademije znanosti in umetnosti, vsako leto presoja, katera od predlaganih del so primerna za prevod v angleščino in natis v zbirki Thought, Society, Culture: Slovenian and South Eastern European Perspectives. Zbirka je torej bera najodličnejših dosežkov, kar jih ima domača humanistika ponuditi tujini.

Doslej sta v zbirki Thought, Society, Culture: Slovenian and South Eastern European Perspectives izšli dve deli, in sicer The History of Linguistic Thought and Language Use in 16th Century Slovenia avtor dr. Kozma Ahačiča in A Slavic Republic of Letters: The Correspondance between Jernej Kopitar and Baron Žiga Zois avtorja dr. Luka Vidmarja.

zrc-1-img_2578

Dr. Luka Vidmar (levo) in dr.Oto Luthar

Oba avtorja sta podrobno predstavila svoji knjigi, dr. Ahačič zlasti potrebo mednarodne humanistike po spoznavanju slovenskih jezikoslovcev in jezikoslovja v zgodovini, od Adama Bohoriča in Jerneja Kopitarja ter Frana Miklošiča dalje, skupaj okrog šestdeset avtorjev. Dr. Vidmar pa je orisal še dobo razsvetljenstva v dialogu ali kontekstu dogajanja med Italijo, Slovenijo in Avstrijo.

Poleg avtorjev obeh knjig sta o zbirki spregovorila še dr. Mimi Urbanc kot glavna urednica, in dr. Oto Luthar, odgovorni urednik in direktor ZRC SAZU.
Oba sta predstavila koncept zbirke, način sodelovanja, izbor del, prevajanja bodisi rokopisov ali že natisnjenih študij, recenzije doma in potem v tujini… in načrtov delovanja, potem ko so se pridružili založniškim programom omenjene založbe v letu 2012.

Kot smo slišali, sta v pripravi že dve novi knjigi. Prva bo knjiga dr. Borisa Golca z naslovom Nedokončana kroatizacija delov vzhodne Slovenije med 16. in 19. stoletjem: po sledeh hrvaškega lingvonima in etnonima v Beli krajini, Kastelu in Prlekiji (s krajšim angleškim naslovom). Četrta knjiga bo dr. Neve Makuc Kolektivne identitete obmejnega prostora v novem veku Primer Furlanije in Goriške v luči sočasne historiografije.

zrc-img_2583

Dr. Kozma Ahačič in dr. Mimi Urbanc

Uredništvo upošteva dela, ki “raziskujejo kulturo kot vseobsegajoč pojem za označevanje načina življenja posameznika in družbe ter dosežkov njihovih miselnih in ustvarjalnih naporov, a v žarišču ohranjajo slovenski prostor. Dela morajo biti mednarodno relevantna in inovativna ter bistvenega pomena za razširjanje vednosti o svojem predmetnem področju. Lahko gre bodisi za še neobjavljene novitete, napisane v slovenščini ali angleščini, bodisi dela, ki so bila v slovenskem jeziku v zadnjih petih letih že objavljena in so odmevala v slovenski znanstveni in strokovni javnosti oziroma bila nagrajena.”

Uredniški odbor v Ljubljani sestavljajo akademik Rajko Bratož, akademik Kajetan Gantar, dr. marko Juvan, dr. Marina Lukšič Hacin, dr. Drago Perko, dr. Borut Telban, dr. Mimi Urbanc in dr. Oto Luthar.

Marijan Zlobec


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja