Festival Ljubljana v naslednjem tednu prinaša paleto gledaliških dogodkov, ki so namenjeni tako najmlajšemu občinstvu kot odraslim gledalcem. V sodelovanju s Teatrom Tivoli bo 15. oktobra v Križankah premierno predstavljena sodobna drama, medtem ko bo 16. oktobra otroški program z domišljijskimi elementi navdušil najmlajše. Festival sledi svojemu poslanstvu, da umetnost približa vsem generacijam in ob tem ponuja izvirne in premišljene pristope v gledališču.
Drzno in sodobno za odrasle
V torek, 15. oktobra, ob 19.30 uri, se nam v Križankah obeta težko pričakovana premiera predstave 3 Sestre Remix, že v sredo, 16. oktobra, prav tako ob 19.30 pa bo sledila prva ponovitev.
Ivica Buljan, foto FB
Predstava 3 Sestre Remix prinaša osveženo različico brezčasne mojstrovine Antona Pavloviča Čehova. Režiser Ivica Buljan je klasično delo z inovativnimi prijemi postavil v sodobni kontekst. Elektronska glasba DJ Jamirka in izvirna scenografija z video projekcijami ustvarjata nepozabno gledališko izkušnjo, ki gledalce popelje v svet hrepenenja, minevanja in iskanja sreče. Predstava izpostavlja temeljna vprašanja današnjega časa – ali je prava sreča dosegljiva v svetu, ki nas zasipa s površinskimi ideali ininstantnimi užitki? Drama 3 Sestre Remix presega klasične dramaturške vzorce in gradi atmosfero pričakovanja, ki se nikoli povsem ne izpolni. Osrednji liki ponazarjajo različne faze človeškega hrepenenja, ujetega med sanjami o prihodnosti in realnostjo, ki jih razočara. Predstava s svojim prepletom moderne dramaturgije in tehnologije ne nagovarja zgolj ljubiteljev klasičnih del, temveč tudi tiste, ki jih zanimajo sodobni družbeni in psihološki fenomeni.
Teater Tivoli je svež zavod za kulturne dejavnosti, ustanovljen leta 2023, ki je lani ustvaril nekaj odmevnih umetniških dogodkov. Najodmevnejša je bila uprizoritev Kaj se je zgodilo z Bete Davis in Joan Crawford? v koprodukciji s Cankarjevim domom in Mini teatrom, z velikim uspehom pa jo uprizarjajo tudi letos v Cankarjevem domu ter je dosegla široko medijsko odmevnost.
Kaj se je zgodilo z Bete Davis in Joan Crawford?
Njihovi projekti (koncerti in razstave) so bili predstavljeni tako v Sloveniji kot širše (Hrvaška, Srbija).
Letos se je umetniška ekipa, zbrana v produkciji Teatra Tivoli, povezala s Festivalom Ljubljana. V skupni koprodukciji bodo v Križankah premierno uprizorili dramo 3 Sestre Remix Antona Pavloviča Čehova. V projektu sodelujejo priznani umetniki iz Slovenije, Hrvaške in Srbije. Uprizoritev prepleta teater in kinematografijo, ki omogoča vpoglede od bliže in od znotraj ter se spoprijema z univerzalnimi vprašanji časa in prostora, ki jih je pred 120 leti postavil Čehov. Ista vprašanja, ki se nenehno vračajo v krog čutečega slehernika.
Dramaturginja predstave, Manca Sevšek Majeršič, poudarja, da je cilj predstave pokazati, kako lahko klasična dela ostajajo relevantna za sodobno občinstvo, če so predstavljena na inovativen način.
Ustvarjalna ekipa predstave:
Ivica Buljan, režiser
Manca Sevšek Majeršič, prevod in priredba
Manca Sevšek Majeršič, dramaturginja
Lazar Bodroža, scenograf
Slavica Janoševič, kostumografinja
Igor Vićentić, JAMirko – Mirko Vičetnič Polič, skladatelja
Martin Draksler, avtor videa
Milan Golob, oblikovalec luči
Martin Vrtačnik, lektor
Antea Arizanović, oblikovalka vizualne podobe
Igralska zasedba:
Aleksandra Balmazović, Uroš Fürst, Olga Grad, Jernej Markelj, Gal Oblak, Saša Pavlin Stošić, Kaja Petrovič, Jožef Ropoša, Joakim Tasić, Milena Vasić, Lovro Zafred
Ivica Buljan je v zadnjih petih letih režiral več odmevnih produkcij, ki se osredotočajo na sodobne teme in raziskujejo kompleksne človeške odnose. Njegova priredba Angeli v Ameriki Tonyja Kushnerja (2022) je bila deležna odličnih kritik zaradi aktualnosti obravnave družbenih vprašanj. Prav tako je z uprizoritvijo Kdo se boji Virginie Woolf? Edwarda Albeeja (2022), ki je bila izvedena tudi na lanskem 71. Ljubljana Festivalu, ponovno opozoril na konfliktne odnose v sodobnih partnerstvih. Predstava Vsi ptice (2020) v koprodukciji s Festivalom Ljubljana prinaša preplet identitetnih konfliktov in kulturnih razlik, medtem ko je v prejšnjih letih navduševal s predstavami, kot so Mama (2021) in Zgodovina nasilja (2019).
Praznična pustolovščina za najmlajše
V sredo, 16. oktobra, že ob 9.30 bo v Viteški dvorani Križank najmlajše občinstvo očarala predstava Sivi volk na pikniku, zasnovana posebej zanje. Gledalce bo popeljala v pravljični svet domišljije, poguma in prijateljstva. Predstava združuje zabavne pripovedne elemente in izvirno glasbo s pomembnimi življenjskimi sporočili o solidarnosti, pogumu in vztrajnosti, s čimer bo mlade gledalce popeljala na nepozabno pustolovščino.
V ospredju predstave je zgodba o prijateljstvu in iskanju poti iz težav, ki bo navdihnila otroke in jih spodbudila k razmišljanju o svetu okoli njih. Volkci Vili, Vlado in Vita, simpatični mladi junaki, razpletajo očkovo zadrego, ko veliki sivi volk nujno potrebuje prijatelja. Preko njihovih dogodivščin otroci spoznajo, da se pogosto prav oni prvi zavedo, kako površni so predsodki odraslih, kar predstavo naredi še bolj dragoceno, saj se dotika pomembnih tem, kot so medsebojno razumevanje, sprejemanje in potrpežljivost.
Sivi volk na pikniku je izjemno uspešna slikanica priznane slovenske pisateljice otroških knjig Helene Kraljič, ki včasih objavlja tudi pod psevdonimom Lucija Emiliani). V predstavi, ki je namenjena najmlajšim, je pravljica opremljena z glasbeno suito V gozdu za saksofon in klavir, op. 15, skladateljice Aleksandre Naumovski Potisk, ki avtoričino branje zgodbe smiselno režijsko dopolnjuje v bralno-glasbeno predstavo. Predstava, ki bo odigrana v živo in obogatena s projekcijami ilustracij Marie Smirnovaite, se tako manifestira kot prava v živo izvedena multimedijska glasbena pravljica, ki ne opozarja samo na predsodke, temveč tudi nazorno in poučno otrokom razkaže vse plasti literarno-glasbeno-odrske prezentacije dela … Kot v spremni besedi zapiše dr. Igor Saksida: “Prijazni volk, košček jagodne pite, prosim!”
Aleksandra Naumovski Potisk, skladateljica glasbe in pianistka, foto FB
“Volčji piknik je piknik, ki se ga je treba bati, o tem ni nobenega dvoma. – Pa ni tako! Take stvari si o volku le mislimo, če ga ne poznamo. Zato ne smemo nikoli reči: Volk je volk! Kot tudi ne: Pujsa imamo za soseda … Mavrične ribice so domišljave, da o zlatih niti ne govorimo … Lisice niso nič drugega kot zvite tatice … In Juri Muri bo vedno navaden packon … A do spoznanja, da stvari niso vedno take, kot se nam zdijo, če jih gledamo površno, pogosto prej pridejo otroci kot odrasli. Zato ni čudno, da imajo v tej slikanici glavno besedo trije simpatični – ne pujski, ampak volčiči: volkec Vili, volkec Vlado in volkulja Vita. Kdo ve, ali bodo razpletli očkovo zadrego: veliki sivi volk nujno potrebuje prijatelja.” (Morfemova čitalnica: Sivi volk na pikniku).
Ustvarjalna ekipa predstave:
Saša Potisk, režiser
Helena Kraljič, avtorica besedila in branje pravljice
Aleksandra Naumovski Potisk, skladateljica glasbe in pianistka
Matjaž Drevenšek, saksofon
Maria Smirnovaite, ilustratorka
Marijan Zlobec