Mladinska knjiga stopa proti svoji osemdesetletnici neprekinjenega delovanja z velikimi koraki. Tako je v Vodnikovi domačiji Center predstavila luksuzno in bibliofilsko izdajo knjige in zbirke ilustracij Veličastnih 30. Luksuzna izdaja v 300 oštevilčenih izvodih stane 990 evrov.
Urednica Irena Matko Lukan, vse fotografije Marijan Zlobec
Komplet Veličastnih 30 vsebuje 30 reprodukcij knjižnih ilustracij izjemnih slovenskih ilustratork in ilustratorjev, katalog ilustracij, oštevilčeno listino o lastništvu in potrdila o lastništvu za vsako posamezno ilustracijo. Komplet je v svojem bistvu poklon ustvarjalcem in ustvarjalkam, ki s svojim talentom soustvarjajo domišljijski svet generacij Slovencev in Slovenk.
Razlaga Tanje Komadina
Knjiga je v bistvu ročno izdelana kartonasta škatla, v katero je položenih 30 avtorskih reproduciranih ilustracij, vsaka v velikosti 30 x 42 cm, natisnjena na papirju višje gramature. Ne manjkajo niti bombažne rokavice.
Razlaga soavtorice Maje Logar
Vsak kupec tega edinstvenega dela prejme tudi Listino o lastništvu omejenega izvoda. Oštevilčena listina dokazuje, da imate v svoji lasti enega od 300 izvodov kompleta Veličastnih 30 in je opremljena z digitalnimi podpisi vseh avtorjev in avtoric, ki so vključeni v mapo. Številke dodeljuje založba MK naključno.
Impozanten komplet z bombažnimi rokavicami
V kompletu prejmete še 5 ličnih darilnih map – uporabili jih boste lahko, če želite ilustracije komu podariti. Možno je dokupiti tudi komplet dodatnih darilnih map.
Ročno izdelana škatla
Poleg ilustracij je v škatli katalog ali kar stostranska monografija s predstavitvijo vseh trideset ilustratork in ilustratorjev s kratko biografijo, zanimivo je, da imajo vsi objavljeni natančen rojstni datum, potem je objavljena karakteristika njihovega ustvarjanja ilustracij, izbor nagrad, ker jih je pri mnogih kar veliko, potem pa še citat neke ustvarjalne misli slehernega udeleženca ali veličastnega ustvarjalca, dodana pa je še fotografija ali portret, razen pri enem ilustratorju, ki vedno želi nastopati brez fotografske identitete, kar je v obdobju selfijev pravzaprav anahronizem.
Predstavitev ilustracij
V oklepaju povedano, dobite za 990 EUR 30 izbranih ilustracij, po eno od vsakega ilustratorja, kar je izjemna redkost, saj je likovni trg z ilustracijami zelo neurejen ali ga skoraj ni.
Urednika Mladinske knjige Andrej Ilc in Irena Matko Lukan
Velika udeležba avtorjev in urednikov na predstavitvi v Vodnikovi domačiji Center je bila praznična in je po svoje jasno opozorila na rojstvo Mladinske knjige že junija 1945, ko je izšla prva knjiga za otroke v 50.000 izvodih in bila brezplačno razdeljena otrokom. Za ta podvig je bila najbolj zaslužna Kristina Brenkova, daljnovidna in občutljiva urednica, na tiskovni konferenci predstavljena z vso zasluženo pohvalo in zahvalo. Kot smo slišali na predstavitvi, v izbor niso vključene ilustracije, ki so bile doslej že kakorkoli reproducirane. Prav tako so ilustracije iz knjig, ki so še doseglive. Ilustracije dokazujejo izjemno domišljijo ustvarjalcev, unikatnost, inovativnot, pozitivnost, vedrino, humor, človeški in živalski svet. Vse to je v celoto povezala in oblikovala Sanja Janša, ki si je nekako izmislila tudi sedanji naslov Veličastnih 30.
Judita Krivec Dragan
Mladinska knjiga v predstavitvi založniškega podviga pravi, da so “ilustracije del našega življenja od trenutka, ko odkrijemo svet knjig in zgodb. V sebi nosijo simboliko, arhetipe, kulturo in poezijo. Ko uzremo kakšno od ilustracij svojega otroštva, podoživimo občutek čudenja, ki ga je delo vzbudilo v nas. So naš prvi stik s knjigo in močjo pripovedovanja. Spominjajo nas na nežne občutke otroštva, na igrivost in radost.
Jelka Reichman
Ilustracije so seveda našle svoje mesto tudi zunaj otroških knjig in včasih utelesijo eteričnost poezije, spet drugič pa delu dodajo novo dimenzijo. Knjižne ilustracije niso le dopolnitev pisane besede, so samostojna umetniška dela, ki si nemalokrat zaslužijo čudovit okvir in steno v domu, s katere nam lahko lepšajo vsakdanje trenutke.
Andrej Ilc
V zbirko so vključene ilustracije likovnih umetnikov in umetnic, med katerimi so tudi prejemniki in prejemnice nagrad za življenjsko delo. V izboru je veliko nagrajenih ilustracij ali pa so delo nagrajenih avtorjev in avtoric. Skupaj pripovedujejo svojo zgodbo. Zgodbo o naši preteklosti, izjemnem talentu in srčnosti, ki presega čas in prostor.”
Kdo so ilustratorke in ilustratorji v Veličastnih 30
Suzi Bricelj • Zvonko Čoh • Daniel Demšar • Bojana Dimitrovski • Tina Dobrajc • Jure Engelsberger • Tomaž Lavrič • Jelka Godec Schmidt • Ančka Gošnik Godec • Marjanca Jemec Božič • Maja Kastelic • Anka Kočevar • Maša Kozjek • Polona Lovšin • Marjan Manček • Eva Mlinar • Silvan Omerzu • Lila Prap • Jelka Reichman • Matjaž Schmidt • Igor Šinkovec • Peter Škerl • Damijan Stepančič • Hana Stupica • Marija Lucija Stupica • Marlenka Stupica • Alenka Sottler • Gorazd Vahen • Huiqin Wang • Ana Zavadlav
Anka Kočevar
Na predstavitvi so s svojimi razlagami, ki so se dotikale mnogih podrobnosti, saj je knjiga ali antologija nastajala kar tri leta, sodelovali urednica Irena Matko Lukan, avtorji spremnih besedil Andrej Ilc, Judita Krivec Dragan in Tanja Komadina ter avtorica biografij z orisi ustvarjalnosti, pripravo citatov in izbor nagrad Maja Logar, medtem ko je portretne fotografije prispevalo več fotografinj in fotografov, med njimi največ Saša Kovačič.
Hana Stupica
Morda bo bralca knjige najbolj fascinirala družina Stupica s kar tremi ilustratorskimi damami: Marlenka, Marija Lucija in Hana. Slišali smo posebno pohvalo Ančki Gošnik Godec, dobitnici Jakopičeve nagrade za življenjsko delo, medtem ko je Marlenka Stupica prejela kot edina ilustratorka doslej veliko Prešernovo nagrado.
Igor Šinkovec
Kot najstarejša udeleženka tiskovne konference je spregovorila Jelka Reichman, za njo pa nekako izzvani ali povabljeni še nekateri drugi, kot Alenka Sottler, Hana Stupica, Peter Škerl, Silvan Omerzu, Igor Šinkovec, Anka Kočevar.
Jelka Reichman
Posebej je bila poudarjena udeležba slovenske ilustracije z razstavami na Frankfurtskem knjižnem sejmu lani in v Bologni letos. Ta razstava pa je sedaj na ogled v Trstu, v Slovenskem stalnem gledališču, saj je tam na začetku septembra potekal svetovni kongres IBBY, mednarodne zveze za mladinsko književnost. Izbor del 59 avtoric in avtorjem bo v SSG na ogled do 3. decembra.
Slovenska knjižna ilustracija je doma najbolj predstavljena na Bienalu slovenske ilustracije, ki jo od leta 1993 prireja Zveza slovenskih likovnih društev – sekcija ilustratorjev v Galeriji Cankarjevega doma, kjer bo letošnji že petnajsti potekal od 12. decembra do 9. marca 2025.
Alenka Sottler
Na tiskovni konferenci smo slišali še bistveno več o zgodovini slovenske ilustracije, o čemer je največ spregovorila umetnostna zgodovinarka Judita Krivec Dragan, ko je segla daleč nazaj v zgodovino, med sarejšimi slovenskimi ilustratorji omenila Toneta Kralja, Marija Pregla, Franceta Miheliča…Poseben poudarek je na enakovrednosti dela ali ustvarjalnosti ilustratork. Opazen je velik stilni in izrazni pluralizem, prihod novih estetik, neverjetna raznolikost. Slišali smo tudi ugotovitev, da dobra ilustracija pomaga otrokom do sreče.
Pravcati spontan aplaz pa je požel stavek, ki ga je izrekla Jelka Reichman, namreč če bo ena sama njena ilustracija tako navdušila otroke, kot so jo njo kot otroka navdušile iz 50 ugank Otona Župančiča (knjiga Mehurčki in petdeset ugank, 1952, ilustracije Marlenke Stupica), je dosegla svoj življenjski cilj.
Počasi bo treba razmišljati o posebni zgodovinski enciklopediji, v katero bi bilo vključenih več sto avtorjev, ne le knjig, ampak tudi revij, pa ne le Cicibana.
Žal pa smo slišali tudi uredniško ugotovitev, da naklada otroških in mladinskih knjig pada, tako da je le še med 800 in 1000 izvodi.
Prva knjiga Ciciban čita Otona Župančiča je pri novo ustanovljeni Mladinski knjigi izšla junija 1945 v 50.000 izvodih.
Marijan Zlobec