Slavna pevka Ute Lemper s Slovenskim mladinskim orkestrom


V Poletno gledališče Križanke prihaja v sredo, 23. avgusta, ob 20.30 ena najslavnejših sočasnih nemških pevk Ute Lemper. Nastopila bo na koncertu skupaj s Slovenskim mladinskim orkestrom, ki ga je ustanovila in vodi dirigentka Živa Ploj Peršuh.

Ute Lemper, foto Musicologie.org

Ime nemške igralke in pevke Ute Lemper takoj sproži asociacije na kabaret. Uveljavila se je kot vsestranska umetnica na gledaliških in koncertnih odrih, v filmih ter posnela številne plošče.  V Križankah bo nastopila z v Nemčiji rojenim in Bostonu šolanim jazz pianistom Vano Gierigom, ki slovi kot izvrsten poustvarjalec in improvizator, ter Slovenskim mladinskim orkestrom pod taktirko Žive Ploj Peršuh.

Živa Ploj Peršuh lani med dirigiranjem, foto Marijan Zlobec

Vsestranska dirigentka in ustanoviteljica ter umetniška voditeljica orkestra deluje s širokim simfoničnim in opernim repertoarjem, z veseljem pa vodi tudi žanrsko raznolike projekte. Orkester, ki zapolnjuje vrzel med formalnim izobraževanjem in realnostjo poklica, mladim glasbenikom omogoči iz prve roke spoznati vse vidike življenja poklicnega glasbenika.

Ute Lemper – Rendezvous with Marlene

Kariera Ute Lemper je obsežna in raznolika. Kritika in poslušalstvo jo ceni kot pevko berlinskega kabareta, francoskega šansona, v muzikalih na Broadwayu, v Parizu in londonskem West Endu. Rodila se je v Münstru v Nemčiji, študij pa je opravila na Akademiji za ples v Kölnu in na Seminarju Maxa Reinhardta na Univerzi za glasbo in upodabljajoče umetnosti na Dunaju. Debitirala je v dunajski produkciji predstave Mačke. Vloga Sally Bowles v Kabaretu Jeroma Savaryja (Pariz) ji je prinesla nagrado Molière za najboljšo igralko v muzikalu. Za vlogo Velme Kelly v Chicagu na West Endu je prejela nagrado Laurence Olivier, leto zatem pa še nagrado American Theatre. Ute Lemper solo koncerte z deli Weilla in Brechta, Dietrich in Piaf, Jacquesa Brela, Ferréja, in Sondheima ter berlinske kabaretne večere izvaja v prestižnih dvoranah po vsem svetu. S Simfoničnimi orkestri iz Londona, Izraela, Bostona, Hollywooda, San Francisca, Berlina, Pariškega radia, Illusions in Michael Nyman Band se je predstavila v delih, kot so Sedem smrtnih grehov, Pesmi Kurta Weilla, Songbook …

Giuseppe Bassi

Njena diskografija je zelo obsežna. Pri založbi Decca je izšlo 10 zgoščenk z deli od Weilla, Nymana, Dietrich, Piaf, Preverja, Sondheima, Brela, Piazzolle, Heymanna, Eislerja, berlinskih kabaretnih pesmi in lastnih del. Leta 2000 je založba Decca/Universal Music izdala album Punishing Kiss z novimi skladbami, ki so jih zanjo napisali Costello, Waits, Glass in Nick Cave. Prizaložbi CBS Records in Polydor je izdala še šest albumov. Nastopila je v mnogih filmih, med drugim v Pret-á-porter (Robert Altman) … ter v številnih televizijskih oddajah za Arte, HBO. Živi v New Yorku s štirimi otroki, Maxom, Stello, Julianom in Jonasom.

Med njenimi odmevnejšimi projekti je Forever, poklon čilskemu pesniku Pablu Nerudi(njegove pesmi je sama uglasbila) ter precej drugačen kolažni projekt Bukowski, z neoavantgardnim zvočnim kolažem interpretirana poezija Charlesa Bukowskega. Trenutno se posveča skladateljskemu delu, in sicer uglasbitvi besedil Paula Coelha oziroma izbora tekstov iz njegove knjige Manuscripts of Accra. Dokaz o njeni univerzalnosti je tudi naziv crossover umetnica leta, ki so ji ga podelili pri reviji Billboard in ga je prejela kar dvakrat zapored. Ob številnih nagradah je treba omeniti nominacijo za nagrado grammy, in sicer za njeno zgoščenko Berlinski dnevi/Pariške noči (Berlin days/Paris nights), z zasedbo Vogler String Ouartet in pianistom Stefanom Malzewom.

Šansonjerka je ob ponovnem obisku slovenske prestolnice povedala: »Obožujem vaše čudovito mesto. Je zakladnica med preteklostjo in prihodnostjo. Ponuja toliko skrivnih in očarljivih kotičkov ter prisrčno gostoljubnost ljudi. Praznovanje glasbe tukaj se zdi popolno.«

Nastopata še:

Vana Gierig, klavir
Giuseppe Bassi, kontrabas

Vana Gierig

Program:

L. Bernstein: Tri plesne epizode iz muzikala On the Town za orkester
E. Piaf: Milord
J. Kander, besedilo / F. Ebb: Kabaret /
K. Weill, besedilo / B. Brecht: Weimar Suite
***
J. Brel: Je ne sais pas
J. Brel: Ne me quitte pas
J. Brel: Amsterdam
B. Dylan: Blowin‘ in the Wind
A. Piazzolla: Yo Soy María
B. Bacharach: What the World Needs Now Is Love
L. Ferré: Avec le temps
J. Kander, besedilo / F. Ebb: All That Jazz

  • Ute Lemper je v svoji več kot 40-letni karieri pustila neizbrisljiv pečat, podpisala se je pod več kot 35 albumov; med drugim je bila del ikoničnega koncerta The Wall – Live   in Berlin leta 1990
  • Ute Lemper je sodelovala pri več muzikalih; igrala je v prvotni postavitvi muzikala Cats  na Dunaju, imela glavno vlogo v Petru Panu,  bila je Lola v The Blue Angel  in Sally Bowles v pariški produkciji Kabareta
  • Živa Ploj Peršuh je ustanoviteljica humanitarnega umetniškega projekta Music for the Future, kjer se ukvarja z angažmaji in integracijo mladih ukrajinskih glasbenikov, ki jih je prizadel rusko-ukrajinski spor
  • Slovenski mladinski orkester je projekt, ki vključuje mlade glasbenike med 16. in 26. letom in zapolnjuje vrzel med formalnim izobraževanjem s poudarkom na izpopolnjevanju tehnike in teorije ter seznanja nadobudne glasbenike z resničnostjo tega poklica

https://www.musicologie.org/Biographies/l/lemper_ute.html

Dirigentka Živa Ploj Peršuh, foto Marijan Zlobec

https://www.vanamusic.com/

Marijan Zlobec


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja