Narodni park Brioni s svojimi tisočletnimi oljkami in staro cerkvijo iz 16. stoletja gosti avtorsko oblikovano in glede na okolje posebej zasnovano prostorsko in zvočno razstavo multimedijske umetnice Eve Petrič. Slovensko umetnico je na Brione in za razstavo povabila Mira Pavletić, voditeljica Oddelka za varstvo kulturne dediščine Narodnega parka Brioni.
Eva Petrič na Brionih, foto osebni arhiv
Tema razstave Current of Emotions (Tok čustev) je obogatitev sedanjosti z bogato zgodovino in bogato naravo otoka, ki se v umetniški interpretaciji odraža v bogastvu senc kot ostanka čustev različnih ljudi, ki so skozi zgodovino živeli ali obiskovali ta otok. Te »sence čustev« v gledalcih katalizirajo čustva, ki v njih sprožijo povezavo s preteklimi časi in generacijami ter z vsem, kar je prispevalo tudi k sedanji podobi Brionov.
Namen razstave je prikazati Brione kot fascinantni prostor zaradi svoje zgodovine, narave in množice sledi zanimivih ljudi, ki so bili tam. Zato je Eva Petrič predlagala interaktivno predstavitev na temo spominov in senc, ki jih je danes tam čutiti. Instalacija vabi obiskovalce k vstopu v “tok senc”; ta predstavlja in vsebuje sence vseh, ki so živeli ali so bili in pustili pečat na Brionih …
Katalog razstave
Razstava obsega fotografije črno-belih senc na prozornih ploščah iz pleksi stekla, ki vizualizirajo čustva (analogne fotografije, manipulirane v analogni temni sobi (temnici), digitalizirane, povečane in natisnjene na prozorne plošče iz pleksi stekla). Sedem prikazanih del je iz njenega projekta Gr@y Matter-Language of Shadows (Gr@y materija – jezik senc), za katerega je leta 2010 prejel prestižno nagrado švicarske fundacije Vordemberge Gildewart. Slike temeljijo na njenem periodnem sistemu senčnih čustev, s katerim je kodirala čustveno govorico senc.
Brionsko okolje je zahtevalo posebno postavitev, ki upošteva tako duh zgodovinskega časa kot enkratnost trenutnega prostora. Slike (dimenzije 102 cm x 80 cm) so obešene v prostor iz prečnih lesenih tramov pod stropom cerkve in obiskovalcem omogočajo prosto sprehajanje med njimi.
Eva Petrič in sodelavca pri postavitvi razstave Veseljko Bašić (levo) in Valter Prencis iz Narodnega parka Brioni
Razstavo si obiskovalci lahko sami dopolnijo s posnetimi zvoki in z večjezičnim besedilom.
Eva Petrič in Mira Pavletić, voditeljica Oddelka za varstvo kulturne dediščine Narodnega parka Brioni
Zloženka predstavlja delovanje Eve Petrič še posebej v mednarodnem prostoru.
Notranjost cerkve
Eva Petrič posebej vabi slovenske goste, da obiščejo Brione in doživijo njihovo bogato geološko in kulturno zgodovino ter čudovito in raznoliko floro in favno, da doživijo sence in čustva njihovega preteklega in sedanjega časa.
Ambientalna postavitev
Zunanjost cerkve sv. Roka, zgrajena leta 1505
Narodni park Brioni
Najstarejša oljka
Eva Petrič opozarja na cerkvico in v njeni bližini še vedno rastočo veličastna 1600 let staro oljko, ki je ena najstarejših živečih rastlin v celotnem Sredozemlju. Nedaleč od nje je zaliv Verige z dobro ohranjenimi ostanki lepih rimskih vil, z ohranjenimi skladišči oljčnega olja in vina ter drugih pridelkov tega naravno bogatega otoka.
Marijan Zlobec