Razstava v Križevniški cerkvi Nov izziv Roka Bogataja: Napetost


Letošnji 39. Slovenski glasbeni dnevi ne bodo pritegnili le ljubiteljev glasbe, temveč bodo ponudili tudi nekaj za ljubitelje globljih razmislekov o sodobni umetnosti in kulturnih procesih. Poleg vrhunskih glasbenih nastopov bodo obiskovalci lahko doživeli izjemno razstavo Nov izziv Roka Bogataja: Napetost in se udeležili Mednarodnega muzikološkega simpozija, ki bo osvetlil preplet družbenih in zgodovinskih vplivov na glasbeno ustvarjanje. Oba dogodka bosta obogatila letošnji program in odprla vrata novim vpogledom.

Rok Bogataj z razstavo Dancing Venus v Galeriji Alkatraz, foto Jasmina Klančar

Razstava Nov izziv Roka Bogataja: Napetost

Razstava Napetost kiparja Roka Bogataja, na ogled bo od 7. do 18. aprila v Križevniški cerkvi v Križankah, odpira prostor za razmislek o sodobnem svetu, ki je prepleten z nasprotji in iskanjem ravnotežja. Umetnik skozi dinamične kompozicije z različnimi materiali in oblikami raziskuje napetosti okoli nas. Vsaka skulptura, detajl in prostor razstave odražajo negotovost, družbene izzive ter osebni angažma. V iskanju novih pomenov se prepletata abstraktna in konkretna sporočila, s katerimi obiskovalca spodbujajo k razmisleku in dejanju. Z uporabo sakralnega prostora umetnik ustvarja edinstveno izkušnjo, omogočajoč vpogled v napetosti sveta, kjer vsak trenutek zahteva dejanja, refleksijo in spremembo.

Rok Bogataj med ustvarjanjem

Iz teksta avtorice razstave Nelide Nemec:

“Razstava, ki ji je dal naslov Napetost, v počasnem in premišljenem ritmu nastaja poglobljeno. Intenzivno ji posveča misli, želje, prepričanja, vedenja in ustvarjalna hotenja, ki ga ženejo, da ji nameni čas in pozornost. Ustvarjalni nemir išče med različnimi kombinacijami materialov, oblik, kompozicij in barv, ki se bodo prepletle in spojile s sakralnim prostorom, ki nam bo podprl umetnikovo sporočilo: trenutno stanje sveta nas sili v razmislek. V dejanja. Bo kipar ponudil formo in podoživetje prostora, ki naj v nas spodbudi občutek moči? Morda tudi akcije? Premišljenih dejanj? Za svoje motivno in tudi oblikovno izhodišče je izbral napetost, ki ima v različnih zvezah različen pomen: lahko jo opredelimo kot stanje razvnetosti in velike čustvene vznemirjenosti; kot lastnost in kot stanje napetega; kot količino, ki določa tok med točkama, povezanima z vodnikom. Kaj vse od tega bo zajel kipar? Kakšno bo njegovo sporočilo?

Rok Bogataj med ustvarjanjem, foto FB

O svojem delu je Rok Bogataj zapisal: »Moje delo se izraža skozi različne medije, kot so kiparstvo, site-specific, landart, fotografija, video in risba. Procesiram raznolike teme, ki vključujejo elemente realnosti in fantazije, vprašanja človeškega telesa, reprodukcije, prostora, procesa, arheologije, sledi in spola. Dobesedno sestavljam arheologijo vsakdanjega življenja, ki povezuje vsakdanje in mitsko skozi procese prisvajanja in asociativne refleksije. Z uporabo predvsem materialov okoli nas, kamna, lesa in gradbenih materialov, kovine, mavca, betona itn., dajem tem elementom novo estetsko podobo. Sestavljam jih in predelujem v različne kom pozicije in konstrukcije, odvisno od prostora in časa. Trenutno se ukvarjam z vprašanjem ‘sledi’, bolj ali manj kot načinom raziskave o dokazih nedavnega izvora, ki si ga moramo zapomniti.«

Rok Bogataj

Kipar Rok Bogataj se je rodil 8. aprila 1974 v Ljubljani. V študijskem letu 1996/97 se je kot redni študent vpisal na Accademio di Belle Arti v Benetkah, kjer je leta 2002 diplomiral na katedri profesorja Gaetana Mainentija.

Od leta 1997 sodeluje na skupinskih razstavah v Italiji, na Japonskem, na Hrvaškem in Sloveniji, med njimi v Benetkah, Tokiju (Pias Gallery), v Trstu (Galerija “Studio Tommaseo), Zagrebu, Momjanu (Razstava na festivalu “Visura Aperta Momiano 04, Festival vizualnih i audio medija), Ljubljani (Hest 35).

Leta 2004 je v Galeriji “Studio Tommaseo” pripravil samostojno razstavo z naslovom “Fontana”. Živi v Ljubljani in v Trstu. Njegova ustvarjalna pot je usmerjena k slikarstvu in kiparstvu, ukvarja pa se tudi z videoumetnostjo in grafičnim oblikovanjem.

Njegovo likovno sporočilo je ujeto v prečiščeno govorico, ki uporablja vso razsežnost multimedijskega jezika, vendar hkrati ohranja elemente estetskega in doživljajsko polnega iskanja.

Bogataj že več kot dve desetletji deluje na umetniški sceni. Njegovo ustvarjanje presega meje kiparstva, saj se poglobi v različne medije, od landarta do video umetnosti, raziskuje pa tudi vprašanja telesa, prostora, sledi in vsakdanjega življenja. Z uporabo naravnih in industrijskih materialov, kot so kamen, les in beton, ustvarja dela, ki jih lahko razumemo kot arhitekturo spomina in refleksije. Njegov pristop k umetnosti – s kompleksnimi formati – izzove gledalca, da se sooči z lastnimi mislimi in čustvi. Razstava je ena izmed mnogih, kjer umetnik nadaljuje svojo raziskovanje z združevanjem preteklosti, sedanjosti in prihodnosti v iskanju novih oblik in pomenov.

(7.-18. april 2025, Križevniška cerkev, Križanke, odprtje razstave 7. aprila ob 17.30, delovni čas razstave: ponedeljek-petek, 10.00-16.00 ).

Marijan Zlobec

,

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja