39. Slovenski glasbeni dnevi: V središču domače ustvarjalnosti


Aprila bosta Ljubljana in Maribor ponovno oživela slovensko glasbeno ustvarjalnost, saj bodo med 7. in 15. aprilom potekali 39. Slovenski glasbeni dnevi, festival, ki se že tradicionalno ponaša z nazivom praznik slovenske glasbe.

Kolaž nastopajočih

Ta prestižni dogodek združuje sodobno glasbeno ustvarjalnost in poustvarjalnost, obenem pa gradi na temeljih naše bogate glasbene dediščine. Festival bo ponudil vrhunske nastope domačih umetnikov, nova dela domačih skladateljev ter priložnost za spoznavanje najnovejših dosežkov v sodobni slovenski glasbi.

Akademik Lojze Lebič, foto SAZU

Kot del festivala bo letos potekal tudi Mednarodni muzikološki simpozij, ki bo osvetlil vlogo skladateljskih društev v glasbeni zgodovini.

Uroš Lajovic, foto Festival Ljubljana

Ples preteklosti in sodobnosti

Otvoritveni koncert 39. Slovenskih glasbenih dnevo bo s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija združil zvoke preteklosti in prihodnosti, hkrati pa obeležil 80. rojstni dan Uroša Lajovica, enega izmed najvidnejših slovenskih dirigentov.  Pod  njegovim vodstvom bodo zazvenele skladbe, ki bodo slavile slovensko glasbeno dediščino in hkrati predstavile sodobne glasbene inovacije.

Milko Lazar, foto SNG Opera in balet Ljubljana/Tone Stojko

Program vključuje Masko rdeče smrti Slavka Osterca, krstno izvedbo skladbe Ballet Imaginaire Milka Lazarja, ki bo združila akordeon in unikatno elektroakustično glasbilo lazaronator, ter Lazarjevo delo Moški z nožem.

Uroš Lajovic na predstavitvi svoje knjige o interpretacijah simfonij Gustava Mahlerja in dr. Matjaž Barbo, foto Marijan Zlobec

(7. april 2025, ob 19.30, Slovenska filharmonija)

Ljubezen skozi oči mitologije

Od 8. do 10. aprila bo v Stari mestni elektrarni svetovna premiera nove komorne opere Tomaža Sveteta Sopra lo amore, ki temelji na motivih iz novele Dama s psičkom Antona Pavloviča Čehova in Ovidove pripovedi o Piramu in Tizbi.

Tomaž Svete, foto Univerza v Mariboru

Opera raziskuje teme ljubezni, usode in medosebnih odnosov ter prepleta dve ljubezenski zgodbi, ki se skozi kontrapunkt in dramaturški preplet združujeta v globoko refleksijo o čustvih, željah in usodi, ki presegajo časovne in geografske meje. Režiser Marin Blažević in dirigent Iztok Kocen bosta skupaj z izvajalskim sestavom, v katerem nastopajo operni pevci Katja Konvalinka, Rok Bavčar, Ireneja Nejka Čuk, Gregor Ravnik in recitatorka Kaya Tokuhisa, ustvarila edinstveno gledališko in glasbeno doživetje, ki bo združilo intimno ljubezensko dramo in njeno simbolno refleksijo na dveh odrih.

(8.–10. april 2025, ob 19.30, Stara mestna elektrarna)

Od korenon do novih obzorij glasbene skupnosti

Mednarodni muzikološki simpozij vsako leto pritegne vodilne muzikologe z vsega sveta, ki predstavljajo najnovejše ugotovitve na izbrano temo, povezano s skladatelji, glasbeno umetnostjo in njenim razvojem. Tema letošnjega simpozija – Skladateljska društva nekoč in danes: preplet stanovskega in nacionalnega  – se osredotoča na pomemben vidik vpliva teh društev na oblikovanje glasbene scene skozi čas. Na dogodku, ki bo potekal od 9. do 11. aprila v Viteški dvorani Križank, se bo zbralo 25 muzikologov iz 12 držav, ki bodo skozi bogato izmenjavo mnenj in idej raziskovali, kako so skladateljska društva vplivala na razvoj glasbe in umetnosti ter kako so združevala umetnike v različnih zgodovinskih obdobjih.

(9.–10. april 2025, Viteška dvorana, Križanke)

Sledi lastnega navdiha 

Aleksandra Bajde, foto mica-musica austria

Koncertni atelje Društva slovenskih skladateljev bo tokrat ponudil izjemno priložnost za spoznavanje najnovejših dosežkov slovenskih glasbenikov. Skladatelji in instrumentalisti bodo na odru združili svoje ustvarjalne sile, saj bo vsak nastopajoči tudi avtor svoje skladbe.

Elisabeth Harnik, foto osebni profil/Frank Schemmann

Aleksandra Bajde bo začela koncert s svojo Novo delo za glas, klavir in iPhone, Elisabeth Harnik bo predstavila elektroakustično kompozicijo Clear the air za klavir in zvočnike,

Matija Krečič, foto Wikipedija

Matija Krečič bo izvedel novo skladbo za violino, Nejc Kuhar pa premierno noviteto za kitaro.

Nejc Kuhar, foto SIGIC

Lojze Lebič bo nastopil z Duettinom za klarinet in kitaro, Uroš Rojko pa bo raziskoval zvočne meje s svojo improvizacijo Monolog padlega angela za »polklarinet«.

Uroš Rojko, foto SAZU

Koncert bo del komornega cikla Koncertni atelje, ki že skoraj šest desetletij skrbi za razvoj slovenske sodobne glasbene scene. Dogodek bo 9. aprila ob 19.30 v Dvorani Slavka Osterca v Slovenski filharmoniji.

(9. april 2025, ob 19.30, Dvorana Slavka Osterca, Slovenska filharmonija)

Simon Kravos, foto FB

Zvočne pokrajine mladih mojstrov

Ensemble Dissonance, vrhunska slovenska zasedba za sodobno glasbo, pod vodstvom Klemna Hvale, 11. aprila ob 19.30 v Slavnostni dvorani Narodne galerije predstavlja novitete izpod peres mladih skladateljev ljubljanske Akademije za glasbo.

Lan Podletnik Ašič

Eva Ostanek, Miha Rajterič, Simon Kravos, Miha Nahtigal, Maj Brinovec in Lan Podletnik Ašič s svojimi svežimi deli prinašajo inovativne zvočne svetove, ki odražajo drznost in iskanje novih izrazov.

Eva Ostanek, foto Glasna

Ansambel, ki slovi po povezovanju vrhunskih poustvarjalcev in podpori mladim talentom, s tem koncertom nadaljuje svoje poslanstvo širjenja sodobne glasbe in njenega pomena v slovenskem glasbenem prostoru.

Miha Nahtigal, foto Radio 94

(11. april 2025, ob 19.30, Slavnostna dvorana, Narodna galerija)

Odmev slovenskih skladateljev

Slovenski skladatelji s svojimi glasovi tkejo mostove med tradicijo in sodobnostjo, med tišino in zvenom prihodnosti. V Viteški dvorani Križank bo 13. aprila ob 19.30 na Noči slovenskih skladateljev zazvenelo deset novih skladb v izvedbi članov Ansambla za sodobno glasbo MD7, ki ostaja zvest poslanstvu ustvarjanja in poustvarjanja domačih novitet. Virtuozni glasbeniki, med njimi Jože Kotar (klarinet), Žan Tkalec (pozavna) in Maja Rome (viola), bodo z izjemno izraznostjo in barvitostjo interpretirali dela Blaženke Arnič Lemež, Vladimirja Batiste, Pavla Dolenca, Janka Jezovška Jizzoua in drugih, ki drzno iščejo nove zvočne pokrajine.

(13. april 2025, ob 19.30, Slavnostna dvorana, Narodna galerija)

Samospevi kot poklon

V sklopu 39. Slovenskih glasbenih dnevov se bomo 14. aprila v Viteški dvorani Pokrajinskega muzeja Maribor poklonili Saši Šantlu, enemu najpomembnejših slovenskih skladateljev 20. stoletja. Na Koncertu samospevov Saše Šantla bodo nastopili vrhunski glasbeniki: sopranistka Nika Gorič, baritonist Jaka Mihelač in pianistka Andreja Kosmač, ki bodo obudili redko slišane skladbe tega izjemnega umetnika. Šantlova glasba, prepojena z ljudskim izročilom in klasično harmonijo, nas bo popeljala skozi iskrene melodije, ki izražajo globoka čustva in kulturno dediščino svojega časa. Ta koncert bo priložnost, da se še enkrat zazremo v glasbeno zapuščino tega velikega slovenskega skladatelja ob 80. obletnici njegove smrti.

(14. april 2025, ob 19.30, Viteška dvorana Pokrajinskega muzeja Maribor)

Melodije letnih časov v objemu strun 

Na zaključnem koncertu 39. Slovenskih glasbenih dnevov – Občutki mojega srca, 15. aprila, ob 19.30 v Slovenski filharmoniji, se bodo srečali občutki, melodije in letni časi v edinstvenem glasbenem večeru.

Bernardo Brizani,

V središču bo cikel Štirje letni časi za violončelo in orkester, ki ga bo izvedel vrhunski violončelist Bernardo Brizani, skupaj s Komornim godalnim orkestrom Slovenske filharmonije.

Jani Golob, foto Wikipedija

Program bo  obogaten z deli slovenskih skladateljev, kot so Leon Firšt, Črt Sojar Volgar, Tilen Slakan in Jani Golob, ter monumentalnim Mouvements concertants Uroša Kreka.

Urške Pompe, foto Babelscores

Z noviteto Tisti košček modrega neba II Urške Pompe bo koncert pridobil še posebej globok emocionalni odmev. Koncert bo vodil dirigent Steven Loy.

Steven Loy, foto Festival Maribor

(15. april 2025, ob 19.30, Slovenska filharmonija)

Glasba, literatura in umetnost z roko v roki

Slovenski glasbeni dnevi ponujajo tudi nekaj za ljubitelje literature in umetnosti. Predstavitev knjige Ljubezen do glasbe nas povezuje: Ohrananje spomina in nadaljevanje poslanstva Glasbene matice Ljubljana bo osvetlila bogato zgodovino Glasbene matice Ljubljana, njeno vlogo in izzive skozi čas.

Otvoritev razstave Dancing Venus Roka Bogataja, foto Jasmina Klančar

Razstava Napetost kiparja Roka Bogataja (7.–18. april, Križevniška cerkev) bo odprla prostor za premislek o družbi in svetu skozi dinamične oblike in materiale.

Saša Šantel – Lastna podoba, 1936

Ljubitelji vokalne glasbe pa bodo lahko prisluhnili Predstavitvi nove notne edicije samospevpv Saše Šantla (14. april, 19.00, Pokrajinski muzej v Mariboru, Viteška dvorana), ki bo osvetlila glasbeno zapuščino tega vsestranskega umetnika.

Marijan Zlobec


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja