Galerija Fotografija (v Centru Rog ob Ljubljanici) vabi na pogovor in predstavitev knjige Eyewitness mednarodno priznanega dokumentarnega fotografa iranskega rodu Manoocherja Deghatija, ki bo skupaj z Ursulo Janssen, avtorico njegove romanizirane biografije, svoje delo predstavil na srečanju in v pogovoru v četrtek, 20. marca, ob 17.30.
Na fotografiji so iraški vojni ujetniki, ki pod prisilo molijo s Homeinijevo fotografijo v roki. En ujetnik se je temu uprl. Foto: Manoocher Deghati, 1982
Eyewitness je retrospektivni pregled življenjskega dela Manoocherja Deghatija, ki vključuje tudi romanizirano biografijo o njegovem življenju avtorice Ursule Janssen.
Ob 4. obletnici revolucije mimoidoči stojijo pred fresko na ulici Azadi (Azadi pomeni svoboda). Teheran, 1983. Foto: Manoocher Deghati
Manoocher Deghati je večkrat nagrajeni fotoreporter, ki fotografira konflikte, družbena vprašanja, vsakdanje dogodke in človeške zgodbe po vsem svetu. Začenši z iransko revolucijo leta 1979 in kasnejšo vojno med Iranom in Irakom je Manoocher svoj humanistični objektiv usmeril na pomembne zgodovinske dogodke.
Manoocher Deghati leta 1990 na meji med Hondurasom in Nikaragvo. Foto: Kaveh Rostamkhani
Delal je za številne agencije (Sipa, Black Star, AFP) in Združene narode ter bil direktor fotografije za agencijo Associated Press (AP) na Bližnjem vzhodu. Njegova dela so bila objavljena v več pomembnih publikacijah, med drugim v: reviji National Geographic, TIME, Life, Newsweek in GEO.
Knjiga
Ko so ga zaradi njegovega fotoreporterkega dela leta 1985 izgnali iz Irana, se je preselil v Pariz. Trenutno živi v Italiji.
Leta 1990 je poročal o vojni v Perzijskem zalivu. Med letoma 1991 in 1995 je deloval v Kairu kot direktor regionalne fotografske agencije AFP. Fotografiral je predvsem vzpon islamistične militantnosti v Egiptu, vojno in lakoto v Sudanu in Somaliji. Nato se je odpravil poročat v nekdanjo Jugoslavijo in se vrnil, da bi spremljal prve korake izraelsko-palestinskih pogajanj.
Leta 1991 je z bratom Rezo soustanovil fotografsko agencijo Webistan Photo Agency.
Septembra 1996 je Manoocherja v spopadu med Izraelci in Palestinci v Ramali, na zahodnem bregu Jordana, hudo ranil izraelski ostrostrelec. Po vrnitvi v Francijo je dve leti preživel na fizioterapiji v bolnišnici za vojne veterane. Ta čas je izkoristil za intervjuje in poročila o veteranih vseh francoskih vojn tega stoletja, od udeležencev I. svetovne vojne do modrih čelad ZN, ranjenih v nekdanji Jugoslaviji.
Med letoma 1998 in 2001 je Deghati za agencijo Agence France Presse pokrival mednarodne in nacionalne zgodbe.
Manoocher Deghati
Leta 2002 je v Kabulu v Afganistanu ustanovil Inštitut za fotožurnalizem AINA, ki usposablja fotoreporterje in podpira razvoj fotožurnalizma na Bližnjem vzhodu.
Njegova biografija pripoveduje o njegovih izjemnih izkušnjah: pomembnih srečanjih, neverjetnih naključjih in anekdotah, ki so bolj fantastične kot marsikatero leposlovno delo. To je zgodba o neuničljivi strasti do življenja, ki razkriva naravo zatiranja in slavi neusmiljeno prizadevanje za svobodo.
Obiskovalci srečanja si bodo uvodoma ogledali projekcijo 40 izbranih fotografij, sledil bo pogovor, v katerem bodo dobrodošla tudi vprašanja obiskovalcev.
Po končanem pogovoru bo sledilo avtorjevo podpisovanje knjige.
Marijan Zlobec