Festival Ljubljana v Slovenski filharmoniji predstavlja poletni cikel komornih koncertov, na katerem se bodo predstavili orkestri iz različnih držav, med njimi Münchenski virtuozi, Komorni orkester Radiotelevizije Španija, Ensemble Dissonance, Operna akademija Pehlivanian, I Solisti Veneti in Simfonični orkester iz Chengduja. Vsak orkester bo s svojo izvedbo prinesel edinstven glasbeni pečat svoje domovine, od argentinskih ritmov tanga, španske lirične poezije, italijanskih baročnih zvokov, kitajskih melodij, do ruskih in britanskih simfoničnih mojstrovin. Z današnjim dnem so vstopnice na voljo za vseh šest koncertov, ki obljubljajo nepozabno glasbeno doživetje, zaznamovano z intimnostjo komorne glasbe.
Müncenski virtuozi
Strasti tanga z Münchenskimi virtuozi
Müncenski virtuozi so znani po izvajanju glasbe na godalih slavnih ustvarjalcev, kot so Stradivari, Guarneri, Amati, Guadanini in drugi, ki izvedbam tako klasičnih kot tudi popularnih skladb dajejo posebno bogat zvok. Pod vodstvom karizmatičnega dirigenta Lorenca Nasturice-Herschcowicija bo orkester
pričaral večer, prežet z ritmi strastnega tanga. Na programu bodo mojstrovine argentinskega skladatelja Astorja Piazzolle, ki velja za pionirja sloga tango nuevo in je zaslužen, da je tango postal globalno razširjen in populariziran žanr. Prisluhnili boste lahko znamenitim Štirim letnim časom v Buenos Airesu, nato pa se prepustili zapeljivim melodijam, kot so Tango Ballet, Milonga del Ángel, Libertango, Oblivion in Adiós Nonino.
(sreda, 23. julij, ob 20.00, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija)
Zvoki Sredozemlja in Balkana v izvedbi Komornega orkestra Radiotelevizije Španija
Komorni orkester Radiotelevizije Španija združuje prvovrstne glasbenike iz Simfoničnega orkestra Radiotelevizije Španija in že desetletja navdušuje občinstva po vsem svetu. Tokrat bo pod vodstvom izjemnega dirigenta Marca Moncusija pripravil glasbeni večer, poln raznolikih slogovnih odtenkov – od lirične katalonske poezije do dramatične intenzivnosti Šostakoviča. Koncert bo uvedlo delo Poglede na morje Eduarda Toldràja, občuteno skladbo, ki odseva lepoto sredozemskih pokrajin. Vrhunec večera bo izvedba Klavirskega koncerta št. 1 v c-molu Dmitrija Šostakoviča, kjer bo kot solist nastopil Dmitrij Iškanov, mlad pianist, ki ga glasbena kritika označuje za naslednika velikih mojstrov, kot sta Evgenij Kisin in Grigorij Sokolov. V Šostakovičevem slogu se bo koncert nadaljeval s Komorno simfonija v c-molu, zaključil pa z energičnim Romunskim capricciem Luciana Moraruja, ki temelji na tradicionalni romunski ljudski pesmi in prinaša temperament balkanskih ritmov.
(četrtek, 31. 7., ob 20.00, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija)
Concerto Grosso v SF, foto Festival Ljubljana
Baročni odmevi in sodobni preobrati
Glasbeni projekt Concerto Grosso bo združil priznani Ensemble Dissonance in dirigenta Dmitrija Sitkoveckega v edinstvenem prepletu baročnih in sodobnih glasbenih izrazov. Ansambel, ki ga sestavljajo mednarodno uveljavljeni glasbeniki iz Ljubljane, se posveča vrhunski interpretaciji komorne glasbe, tokrat pa bo skupaj s solistoma Benjaminom Ziervoglom in Janezom Podleskom poustvaril razgiban glasbeni večer. Prvi del programa bo posvečen glasbi 20. stoletja. Uvodoma bo slišati minimalistično skladbo Fratres Arva Pärta, ki s svojo ponavljajočo se strukturo ustvarja meditativno vzdušje. Sledil bo Concerto grosso št. 1 Alfreda Šnitkeja, v katerem se prepletajo baročne forme, nepričakovani harmonski obrati in igrivi kontrasti med solisti in orkestrom. Drugi del večera bo posvečen priredbi Letnih časov Petra Iljiča Čajkovskega, zbirki dvanajstih klavirskih miniatur, ki slikajo značaje posameznih mesecev v letu. Tokrat bo delo zazvenelo v priredbi Dmitrija Sitkoveckega, ki je klavirski izvirnik preoblikoval v razgibano orkestrsko različico.
(ponedeljek, 4. 8., ob 20.00, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija)
George Pehlivanian
Mozartova genialnost in prihodnost opernega ustvarjanja
V interpretaciji Operne akademije Pehlivanian bo zazvenela koncertna izvedba osrednjega dela Da Pontejeve operne trilogije Don Giovanni Wolfganga Amadeusa Mozarta, pod umetniškim vodstvom dirigenta Georga Pehlivaniana. Delo združuje komične elemente s temnimi, nadnaravnimi vložki, hkrati pa se loteva temeljnih filozofskih vprašanj svobode, morale in posledic lastnih dejanj. Maestro je ustanovitelj edinstvene akademije, ki združuje nadarjene mlade pevce in dirigente z vsega sveta ter jim ponuja priložnost, da se izpopolnijo v operni interpretaciji in produkciji. Njegova akademija ponuja možnost za razvoj prihodnjih opernih umetnikov, zato bo koncertna izvedba Don Giovannija ne le glasbeni spektakel, temveč tudi vpogled v prihodnost opernega ustvarjanja.
(torek, 5. 8., ob 20.00, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija)
I Solisti Veneti
Italijanska baročna virtuoznost
Komorni orkester I Solisti Veneti je ena najprestižnejših italijanskih glasbenih zasedb, ki že več kot šest desetletij navdušuje občinstvo po vsem svetu. V Ljubljani bodo nastopili pod vodstvom Giuliana Carelle, kot solist bo nastopil priznani flavtist Massimo Mercelli. Odigrali bodo Koncert za godalni orkester Nina Rote, italijanskega mojstra filmske glasbe, ki v tem štiristavčnem delu prepleta baročne vplive s svojstveno lirično izraznostjo. Sledila bo Suita za flavto in orkester, delo britanske skladateljice Rachel Portman, znane kot prve ženske dobitnice oskarja za glasbo v filmu Emma. Drugi del koncerta bo zaznamovala igriva in mladostna Preprosta simfonija Benjamina Brittna, zasnovana na motivih, ki jih je skladatelj ustvaril že kot otrok. Večer se bo sklenil s Komorno simfonijo v c-molu, Dmitrija Šostakoviča v priredbi Rudolfa Baršaja. Ta globoko osebna in dramatična glasba bo hkrati obeležila petdesetletnico smrti slovitega ruskega skladatelja.
(torek, 19. 8., ob 20.00, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija)
Orientalski zvoki in kitajska glasbena dediščina
Simfonični orkester iz Chengduja bo pod vodstvom ene najobetavnejših kitajskih dirigentk Chen Lin pripravil večer simfonične glasbe, na katerem bo kot solist nastopil vrhunski violinist Ning Feng, nekdanji študent Kraljeve akademije za glasbo v Londonu in visoke šole za glasbo Hanns Eisler v Berlinu. Gostovanje v Sloveniji bodo otvorili s Koncertom za violino in orkester št. 1 v Es-duru Zhao Jipinga. Skladbo je umetnik ustvarjal več kot desetletje in z njo želel uglasbiti duh prijateljstva in ljubezni. Krstno jo je izvedel prav Ning Feng, ki je skladatelja tudi spodbudil k njenemu dokončanju. V nadaljevanju bo orkester odigral eno najpriljubljenejših simfoničnih del 19. stoletja, veličastno Šeherezado Nikolaja Rimskega-Korsakova. V tej simfonični suiti je združena barvita orkestracija, orientalski glasbeni elementi in živahna ritmičnost. Mojstrovino je navdahnila zbirka pripovedk Tisoč in ena noč.
(ponedeljek, 25. 8., ob 20.00, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija)
Marijan Zlobec