Festival Ljubljana naznanja novih sedem vrhunskih dogodkov prihajajočega 73. Ljubljana Festivala. Obetajo se nastopi vodilnih umetnikov, ki bodo poskrbeli za edinstveno kulturno doživetje na najvišjem nivoju. Pod taktirko Andrea Morriconeja bodo zazvenela najslavnejša dela njegovega očeta Ennia Morriconeja.
Hamo & Tribute 2 Love, foto Festival Ljubljana
Poletno gledališče Križank bo napolnila legendarna zasedba Hamo & Tribute 2 Love, v Ljubljano se vrača zvezdniški operni dvojec Ana Netrebko in Jusif Ejvazov, poletje bodo zaključili s trubadurjem panonskih ravnic Vladom Kreslinom.
Jusif Ejvazov in Ana Netrebko na Kongresnem trgu, foto Marijan Zlobec
Opera Balet SNG Maribor se bo predstavil z novo interpretacijo Otella Giuseppeja Verdija, festival pa bo sklenil koncert enega najslavnejših evropskih in svetovnih orkestrov Dunajski filharmoniki.
Filmska glasba Ennia Morriconeja
Ennio Morricone, foto Festival Ljubljana
Ennio Morricone danes velja za enega najbolj plodovitih in najpomembnejših filmskih skladateljev vseh časov. Ustvaril je glasbeno podlago za filme, kot so Dobri, umazani, zli, Misijon, Nedotakljivi, Bugsy, Maléna in Osovraženih osem…
Plakat za slavni film
Za svoje delo pa je med drugim prejel dva oskarja, tri grammyje in tri zlate globuse. Slavni umetnik je svoja dela interpretiral na 56. Festivalu Ljubljana leta 2008, tokrat pa bo dirigentsko palico vihtel njegov sin Andrea Morricone.
Plakat
Program, ki obeta sprehod skozi Morriconejeva najslavnejša filmska dela, bodo izvedli Orkester Sinfonietta iz Rima, Simfonični orkester RTV Slovenija in zbori.
Andrea Morricone v Luganu, foto spletna stran
V vlogi solistov bodo nastopili sopranistka Vittoriana De Amicis, violinist Vincenzo Bolognese in Luigi Mattacchione, ki bo igral na orglice.
(ponedeljek, 7. 7., ob 21.00, Poletno gledališče Križanke)
Sloviti operni duo, foto Marijan Zlobec
Nepozabna vrnitev operne dive
Že petič bosta na Ljubljana Festivalu nastopila sopranistka Ana Netrebko in tenorist Jusif Ejvazov. Rusko-avstrijsko sopranistko, ki danes velja za svetovno primadono brez primere, je med najuspešnejše operne zvezde dokončno izstrelila izvedba Donne Anne v Don Giovanniju Wolfganga Amadeusa Mozarta na Salzburškem festivalu leta 2002. Leto kasneje pa je z založbo Deutsche Grammophon podpisala ekskluzivno pogodbo.
Na svetovnih odrih prav tako zaželeni tenorist Jusif Ejvazov je bil leta 2007 doma nagrajen s častnim nazivom ljudski umetnik Azerbajdžana. Znan je po unikatnem glasu in karizmatični odrski prezenci ter je reden gost tako prestižnih opernih hiš kot tudi koncertnih odrov po vsem svetu.
Na 73. Festivalu Ljubljana ju bo spremljal Orkester Slovenske filharmonije.
(torek, 26. 8., ob 20.00, Gallusova dvorana, Cankarjev dom)
Ana Netrebko je vztrajna, kljub prepovedi nastopanja v MET v New Yorku, foto Marijan Zlobec
Novi val ljubezni s Homo& Tribute 2 Love & Big Band RTV Slovenija
V Križankah bo zasijal koncert legendarne skupine Hamo & Tribute 2 Love v prav posebni preobleki – skupaj z Big Bandom RTV Slovenija, v novih aranžmajih, ki bodo pesmi popeljali v povsem novo dimenzijo. Hamo & Tribute 2 Love, ki že več kot dvajset let navdušuje slovensko občinstvo, se s svojo energijo, karizmo in edinstvenim prepletom rocka, bluza in popa vračajo na ljubljanski oder. Njihovih petdeset koncertov na leto, sedem albumov in številne razprodane dvorane so dokaz, da je skupina v domačem prostoru ustvarila kultni status, ki ga ne dosežejo mnogi. Tokrat bodo predstavili na novo oblečene uspešnice izpod peresa Tadeja Tomšiča in pesmi iz prihajajočega albuma.
(četrtek, 28. 8., ob 20.30, Poletno gledališče Križanke)
Darko Brlek in Vlado Kreslin na lanski tiskovni konferenci, foto Marijan Zlobec
Vlado Kreslin, foto Festival Ljubljana
Konec lanskega koncerta, foto Marijan Zlobec
Glasbeni fenomen Vlada Kreslina
Vlado Kreslin, glasbeni in družbeni fenomen, že več kot 40 let navdihuje slovensko glasbeno sceno. S svojo prepoznavno Beltinško bando in Malimi bogovi, ter številnimi gosti, bo predstavil bogato zakladnico pesmi, ki jih prepletajo iskrenost, emocije in zgodbe, ki ne poznajo meja časa ali prostora. Kreslinov glas z leti pridobiva na žlahtnosti, njegova besedila pa s pronicljivo poetičnostjo nagovarjajo tako mlade kot starejše, ne glede na ozadje ali pripadnost. Njegova glasba, ki združuje tradicionalne prekmurske motive s sodobnimi vplivi, je postala simbol povezovanja generacij in kulturnih izročil.
(sobota, 30. 8., ob 20.30, Poletno gledališče Križank)
Polne Križanke
Lani so bile v ospredju pevke
Vlado Kreslin Križanke vedno prvi razproda
Verdijeva opera strasti in izdaje
8. septembra bo Opera in balet SNG Maribor v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma uprizorila mojstrovino Giuseppeja Verdija Otello v režiji Guya Montavona. Njegova sveža in edinstvena interpretacija bo obudila najtemnejše plati Shakespearjeve tragedije o ljubosumju, izdaji in tragičnih strasteh, ki so postale nepogrešljiv del opernega repertoarja. Verdi je v eno izmed svojih zadnjih opernih stvaritev prelil svoj nezgrešljiv skladateljski podpis, ki ga prepoznamo v značilni polni zvočnosti orkestra in virtuoznosti pevcev, obenem pa se je s kompozicijskimi prvinami približal Richardu Wagnerju. Dirigentsko palico bo vihtel finski dirigent Ville Matvejeff, ki je že gostoval pri Simfoničnem orkestru RTV Slovenija in bo obiskovalce popeljala v svet tragične ljubezenske zgodbe.
Mariborska premiera je napovedana 7. februarja.
(ponedeljek, 8. 9., ob 20.00, Gallusova dvorana, Cankarjev dom)
Violinist Maksim Vengerov, foto Festival Ljubljana
Preplet mojstrstva Maksima Vengerova in prefinjenost Orkestra Slovenske filharmonije
Po odmevnem koncertu na lanskem 7. Zimskem festivalu bo na letošnjem poletnem festivalu nastopil z grammyjem nagrajeni violinski virtuoz Maksim Vengerov, ki ga mnogi označujejo za umetnika renesančnega duha. Na legendarni Stradivarijevi violini Kreutzer (1727) bo interpretiral Koncert za violino in orkester najslavnejšega finskega skladatelja Jeana Sibeliusa. Z dirigentskim vodstvom se bo Vengerovu pridružil gruzijski maestro Kahi Solomnišvili, ki ga je slovensko občinstvo že dodobra spoznalo kot novega glavnega dirigenta Orkestra Slovenske filharmonije. Orkester bo tokrat svoj prepoznavni zven pričaral ob izvedbi Simofnije št. 5 Sergeja Prokofjeva, ki jo je sam skladatelj opisal kot »hvalnico svobodnemu in srečnemu Človeku, njegovim mogočnim sposobnostim, čisti in plemeniti duši«.
(torek, 9. september, ob 20.00, Gallusova dvorana, Cankarjev dom)
Dunajski filharmoniki, foto arhiv WP
Odmevni zaključek 73. Ljubljana Festivala
73. Ljubljana Festival bodo sklenili sloviti Dunajski filharmoniki. Orkester se tesno povezuje z zgodovino in tradicijo evropske klasične glasbe, njegovi člani so najboljši glasbeniki z vsega sveta, ki so sicer člani Orkestra Dunajske državne opere. Posebnost zasedbe ne temelji le na homogenem glasbenem slogu, temveč tudi na njegovi edinstveni strukturi, saj organizacijo vodi 12-članski odbor, ki ga sestavljajo člani orkestra.
Dunajski filharmoniki so pred dvema letoma v CD nastopili pod dirigentskim vodstvom slavnega finskega dirigenta Ese Pekka Salonena, foto Marijan Zlobec
Pod taktirko glasbenega vodje Clevelandskega orkestra Franza Welserja Mösta bodo filharmoniki festivalsko poletje zaokrožili z interpretacijo Simfonije št. 38 v D-duru Wolfganga Amadeusa Mozarta. Delo naj bi bilo prvič izvedeno v Pragi in si je zato prislužilo vzdevek »Praška«.
Franz Welser Möst, foto ORF.at
Sledila bo strastna »Patetična« Simfonija št. 6 v h-molu Petra Iljiča Čajkovskega, ki jo je skladatelj označil za svoje najboljše delo.
(petek, 12. 9., ob 20.00, Gallusova dvorana, Cankarjev dom)
Naš kontrabasist Iztok Hrastnik, foto Marijan Zlobec
Marijan Zlobec