Harfistki Mojca Zlobko Vajgl in Marion Ravot na 8. Zimskem festivalu


Festival Ljubljana na 8. Zimskem festivalu napoveduje prav poseben glasbeni dogodek: koncert dveh mednarodno znanih harfistk: Mojce Zlobko Vajgl in Marion Ravot. Njun koncert bo 25. februarja 2025 ob 19.30 v Viteški dvorani Križank.

Mojca Zlobko Vajgl, foto Kulturni dom Nova Gorica

Mojca Zlobko Vajgl je nedvomno najbolj prepoznavna in mednarodno uveljavljena slovenska solistka na harfi. Diplomirala je na Akademiji za glasbo  v Ljubljani, podiplomski študij harfe je zaključila na Visoki šoli za glasbo in gledališče v Hamburgu pri mednarodno znani solistki Marii Graf.

Kot solistka je nastopala z mnogimi uglednimi orkestri kot so:

Slovenska filharmonija in Simfoniki RTV SLO, Beograjska filharmonija, Berlinski simfoniki, Sarajevska filharmonija, Državna filharmonija Azerbajdžana v Bakuju, Kijevska filharmonija, Makedonska filharmonija, Dunajski simfoniki, Orchestra di Padova e del Veneto, Stocholmski komorni orkester in drugi.

Večino svojega koncertnega udejstvovanja je posvečala komorni glasbi. V minulih letih je sodelovala z Leipziškim godalnim kvartetom, z mednarodnim kvartetom Orpheus, z godalnim kvartetom Tartini in številnimi uglednimi solisti kot so bili:prvi flavtist Dunajskih filharmonikov Dieter Flury, Tobias Lea -viola, koncertni mojster Slovenske filharmonije Miran Kolbl, mezzosopranistka Bernarda Fink, flavtist Massimo Mercelli, flavtistka Ilze Urbane.

Kot solistka je sodelovala z mnogimi znanimi dirigenti kot so:Ulf Schirmer, Leopold Hager, Pavel Dešpalj, Tetsui Hona, Roberto Benzi, Israel Yinon, Evan Christ, Peter Rundel, Uroš Lajovic, Marcello Viotti, Karen Kamenšek, Rauf Abdulayev, Georg Pehlivanian in drugi.

Gostovala je na številnih mednarodnih glasbenih festivalih med drugim v Dubrovniku, Gabali, Schleswig Holstein, Emiglia Romagna, Ljubljana, Riga, Dunaj, Ankara, Bahrain, Beograd, Ohrid…

Glasbeni kritiki so v muziciranju Mojce Zlobko Vajgl razpoznavali predvsem njeno muzikalnost, dovršenost in izpiljenost tehnike , široki barvni spekter in izrazito artikulacijo v harfni izgovorjavi.

Mojca Zlobko Vajgl je vzpodbudila številne slovenske skladatelje, da so obogatili zakladnico slovenskih skladb za harfo. Sodelovala je z Primožem Ramovšem, Ivom Petrićem, Urošem Krekom, Janijem Golobom, Alešem Strajnerjem, Milkom Lazarjem ter Aldom Kumarjem. Izvajala je tudi dela Lucijana Marije Škerjanca (Koncert za harfo in komorni orkester) in Zvonimirja Cigliča (Concertino za harfo in orkester).

Mojca Zlobko Vajgl je doslej posnela 9 zgoščenk, ki pokrivajo bogato in raznovrstno literaturo za harfo solo, komorno glasbo ter koncerte za harfo in orkester.

Po selitvi ljubljanske Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani v prestižno stavbo nekdanje Kazine v osrčju Ljubljane je glasbeno življenje v slovenskem glavnem mestu dobilo nove vzpodbude. Oddelek za harfo, ki ga vodi Mojca Zlobko Vajgl, gosti številne tuje mojstrice in mojstre tega instrumenta in omogoča neposreden stik s sodobnimi trendi harfne igre.

Mojca Zlobko Vajgl, foto Kulturni dom Nova Gorica

Posebno pozornost namenja komorni igri, v duetu pa je večkrat nastopila tudi s sijajno francosko harfistko mlajše generacije Marion Ravot.

Marion Ravot, foto splet

Francoska harfistka Marion Ravot si hitro pridobiva sloves prepričljive umetnice. Nastopa solistično kot recitalistka, komorna glasbenica in orkestrska izvajalka, predstavlja harfo kot vznemirljivo in vsestransko sestavino današnjega koncertnega sveta, tako da ponuja solistične programe z repertoarjem, ki sega od zgodnjih glasbenih transkripcij za klaviature do vrhunskih skladb sodobnih skladateljev, ki glasbeno izzivajo zvok njenega starodavnega inštrumenta. Marion je nastopala kot solistka in komorna glasbenica po vsej Evropi, Aziji in Združenih državah Amerike. Vrhunci zadnjih nekaj let vključujejo koncert dua z Gautierjem Capuçonom ob 30. obletnici padca Berlinskega zidu in premiero slovenskega skladatelja Vita Žuraja »Begehren-Zersplittert« za solo harfo in orkester z Münchenskim komornim orkestrom pod vodstvom Clemensa Schuldta v Kölnski filharmoniji. Izvedla je tudi Mozartov koncert za flavto in harfo z Mathieujem Dufourjem pod taktirko Tona Koopmana v dvorani komorne glasbe Berlinske filharmonije in v Schloss Esterhazy v Avstriji ter z Upama Muckensturm na poletnem festivalu Hangzhou na Kitajskem. Poleg tega je igrala Debussyjevo Danse Sacrée et Danse Profane za solo harfo in orkester z ansamblom Scharoun. Kot komorna glasbenica je med drugim sodelovala z Renaudom Capuçonom, Brunom Delepelaireom, Karl-Heinzom Schützom, Danielom Hopeom, Rogerjem Tappingom, Anthonyjem Marwoodom in Williamom Sharpom. Kot orkestrska harfistka je Marion nastopala z različnimi priznanimi orkestri, vključno z Berlinskimi filharmoniki, Simfoničnim orkestrom Bavarskega radia, Orkestrom Gewandhaus (Leipzig), Simfoničnim orkestrom BBC, Newyorškimi filharmoniki in Nacionalnim orkestrom Pariške opere. Od leta 2019 do 2020 je delovala kot solo harfistka Nemškega nacionalnega orkestra (DSO Berlin).

Marion Ravot, foto splet

Za 8. Zimski festival sta harfistki pripravili pravcati sprehod skozi glasbeno zgodovino. Jedro programa sestavljajo dela francoske glasbene romantike in impresionizma, obdobij, ki sta harfo povzdignili med najbolj prefinjena in barvita glasbila. Koncertni spored dopolnjujejo baročni plesni stavki, ki bodo na harfi zasijali v povsem novi luči.

Za povrh je vsestranski slovenski skladatelj Aldo Kumar posebej za to priložnost ustvaril novo delo, ki bo prvič zaživelo prav na ta večer.

Mojca Zlobko Vajgl, foto Univerza v Ljubljani

Program:

Georg Friedrich Händel, prir. Thurston Dart: Suita v c-molu, HWV 446
Marcel Tournier: Štirje preludiji za dve harfi, op. 16
Aldo Kumar: Novo delo za dve harfi
Gabriel Fauré: Impromptu št. 6 v Des-duru, op. 86
Jean Philip Rameau: Suita v a-molu, RCT 1
César Franck, prir. Dewey Owens: Preludij, fuga in variacije, op. 18
Bernard Andrès: Parvis za dve harfi

Marion Ravot, foto spletni profil

Marijan Zlobec

 


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja