Festival Ljubljana je že objavil celotni program 8. Zimskega festivala 2025, a manjkajo še nekatere podrobnosti, kot sam potek prvega mednarodnega tekmovanja trobilnih kvintetov in kvartetov, saj bodo rezultati znani tik pred finalom in še bolj po njem z nagradami. Odmev prijavljenih je zelo velik, a najslabši žal prav iz Slovenije, saj se je prijavil oziroma bil izbran le en trobilni kvintet. Prav tako še ni podrobno objavljen program klavirskega recitala enega najboljših pianistov na svetu Grigorija Sokolova, ki je že pri borih 16. letih zmagal na slovitem tekmovanju Čajkovskega v Moskvi. Sokolov je v Ljubljani doslej nastopil že dvakrat.
Note, iz katerih izvaja Bacha Marko Hatlak
Svet Johanna Sebastiana Bacha s pevci in harmoniko
Koncert, posvečen priredbam vokalnih del Johanna Sebastiana Bacha, bo na 8. Zimskem festivalu potekal 26. februarja ob 19.30 v Dvorani Marjana Kozine v Slovenski filharmoniji.
Marko Hatlak, foto Marijan Zlobec
Pod umetniškim vodstvom priznanega slovenskega akordeonista Marka Hatlaka, ki se že vrsto let posveča prenosu Bachovih mojstrovin v zvočni svet harmonike, se bo predstavil izjemen sestav glasbenikov, ki so zasloveli po premišljenih izvedbah tako baročne kot romantične glasbe.
Marko Hatlak v Križevniški cerkvi, foto Marijan Zlobec
Marko Hatlak je ena najbolj prepoznavnih osebnosti na slovenski glasbeni sceni. Študiral je na Visoki šoli za glasbo Franza Liszta v Weimarju, kjer se je izpopolnjeval pod vodstvom Ivana Kovala, nadaljeval pa je podiplomski študij pri Stefanu Hussongu na Visoki šoli za glasbo v Würzburgu, kjer se je osredotočil na baročno in sodobno glasbo.
Marko Hatlak se spominja prvih otroških doživljanj glasbe Astorja Piazzolle, foto Marijan Zlobec
Kot oboževalec argentinskega tanga vodi številne delavnice in predavanja o tangu in harmoniki, med drugim je ustanovil skupino Distango, kasneje še njeno nadaljevanje FUNtango, s katerima je koncertiral po Sloveniji, Avstriji, Italiji, Madžarski, Poljski, Franciji in Nemčiji, prav tako pa je bil organizator glasbenega tango festivala, ki je postal eden od najpomembnejših dogodkov v Sloveniji, posvečenih argentinskemu tangu. Zasedba Distango je posnela glasbo za slovenski film Tango-5 v režiji Jasne Hribernik. Hatlak je tudi član in pevec skupine Marko Hatlak Band, ki izvaja funk, latino in rok glasbo. Vse bolj se uveljavlja tudi kot skladatelj. Leta 2019 je napisal in kot solist izvedel delo Živo Srebro za harmoniko in simfonični orkester RTV Slovenija. Napisal je tudi več skladb za gong in harmoniko. Piše za lastne zasedbe ter za gledališče in film. Leta 2021 je nastopil skupaj z znamenitim italijanskim igralcem Linom Guancialom v predstavi Europeana na festivalu Mittelfest v Italiji. Leta 2022 pa je ob slovenskem kulturnem prazniku nastopil tudi na osrednji slovesnosti na svetovni razstavi EXPO 2020 v Dubaju (Expo je v resnici bil zaradi covida 19 med 1. oktobrom 2021 in 31. marcem 2022).
Marko Hatlak v Poletnem gledališču Križanke, foto Marijan Zlobec
Na koncertu bo med drugim nastopil z dvema izjemnima glasbenima ustvarjalcema, Bernardo in Marcosom Finkom, ki slovenski glasbeni prostor že več let bogatita s svojim delovanjem. Bernarda in Marcos sta sorojenca, rojena slovenskim staršem v Argentini in sta leta 2013 prejela nagrado Prešernovega sklada za zgoščenko s slovenskimi samospevi Slovenija!, ter izvedla številne odmevne koncerte po Sloveniji.
Bernarda in Marcos Fink, brat in sestra sta zapela posamezno in skupaj
Poleg tega bodo nastopili še sopranistka Nika Gorič, flavtistka Eva Nina Kozmus, pianistka Aleksandra Pavlovič, violinistka Jelena Pejić, tenorist Domen Vurnik ter Stevan Jovanović, namestnik vodje sekcije kontrabasistov v Orkestru Slovenske filharmonije, ki je leta 2023 prejel nagrado za najboljšega mladega umetnika v Srbiji. Da bo doživetje Bachovih večglasij resnično popolno, se bo izvajalcem pod vodstvom dirigentke Jerice Bukovec pridružil tudi tridesetčlanski Mešani pevski zbor Glasbene matice Ljubljana, ki bo s svojo močjo in harmonijo še dodatno obogatil zvok te izjemne glasbe.
Bernarda Fink Inzko v Križankah, foto Marijan Zlobec
Izvedba se bo začela z enim izmed najlepših luteranskih koralov, ki jih je Johann Sebastian Bach pogosto uporabljal v svojih delih, nato pa bodo sledile izbrane točke iz njegove mojstrovine Pasijon po Mateju. Osrednjo vlogo v koncertu bo imel Koncert za dva čembala v C-duru, ki ga je skladatelj v izvirniku namenil dvema inštrumentoma s tipkami, tokrat pa bo zazvenel v posebnem zlitju koncertnega klavirja in harmonike, kar bo omogočilo povsem novo doživetje tega dela. Po dramatični pripovedi o Kristusovem križanju bodo sledili izseki iz dveh kantat, koncert pa se bo končal z intimno začetno arijo iz Goldbergovih variacij, ki bo v izvedbi solistične harmonike ponudila prostor za globoko osebno doživetje in zaključek edinstvenega večera.
Marcos Fink v Poletnem gledališču Križanke, foto Marijan Zlobec
Program:
Sedaj pridi, Odrešenik narodov, BWV 659
Pasijon po Mateju, BWV 244 (izbor arij in zborov)
Koncert za dva klavirja v C-duru, BWV 1061
Pasijon po Mateju, BWV 244 (izbor arij in zborov)
Glasbeni utrip večera ob stoletnici rojstva Astorja Piazzolle, foto Marijan Zlobec
Dovolj imam, BWV 82
Srce in usta, dejanje ter življenje, BWV 147
Goldbergove variacije, BWV 988 (uvodna arija, brez 30 variacij)
Marijan Zlobec