Izjemen odmev za prvo tekmovanje trobilnih ansamblov Festivala Ljubljana


Festival Ljubljana s ponosom objavlja imena zasedb, ki jih je strokovna žirija izbrala za sodelovanje na Mednarodnem tekmovanju Festivala Ljubljana – Trobilni kvarteti in kvinteti 2025. Tekmovalci, mladi glasbeniki z vsega sveta, bodo ob tej priložnosti pokazali svojo umetniško vizijo, tehnično odličnost in skupno ustvarjalno energijo, ki jo trobilne zasedbe lahko pričarajo le z globokim medsebojnim ujemanjem in mojstrstvom.

Branimir Slokar, foto Festival Ljubljana

Tekmovanje pod umetniškim vodstvom pozavnista Branimirja Slokarja, ki je tudi predsednik tekmovalne žirije, ponuja priložnost za vrhunske mlade trobilne zasedbe, da lahko skozi premišljeno muzikalno interpretacijo izrazijo svojo ustvarjalnost, tehnično dovršenost ter zvočno prefinjenost, s katero v poslušalcu ustvarijo nepozabno glasbeno doživetje. Poleg tehničnega mojstrstva, ki ga zahteva že sam repertoar za trobilno zasedbo, se mora posameznik pri izvajanju povsem zliti s soigralci, ustvarjati skupen zvočni karakter in hkrati razviti edinstven pečat, s katerim se izkaže kot posameznik in kot del kolektiva.

Med izbranimi glasbeniki, ki jim je to uspelo, so trobilne zasedbe, katerih skupna povprečna starost članov ne presega 30 let. Njihovo tehnično dovršenost in umetniško občutenost je ocenila žirija v predizboru v sestavi priznanih glasbenikov in profesorjev Franca Kosma, Dušana Kranjca in Boštjana Lipovška.

Trobentač Franc Kosem, foto Marijan Zlobec

Tekmovanja se bo udeležilo 17 zasedb iz 26 držav:

  1. Bass Brass Collective (Slovenija)
  2. BrassUnit (Francija, Švedska)
  3. Ellius Quatuor (Francija)
  4. Kaiser Ensemble (Kitajska, Južna Koreja, Estonija)
  5. Kolumbijski trobilni kvintet (Kolumbija)
  6. Kvartet Iberica (Španija, Portugalska)
  7. Kvartet pozavn Anima (Izrael, Ukrajina, Turčija, Romunija)
  8. Kvintet KamBrass (Španija)
  9. Kvintet Les Brasseurs (Italija)
  10. London Central Brass (Združeno kraljestvo, Portugalska)
  11. Moin Horns (Portugalska, Japonska, Iran, Španija)
  12. MUK Brass Dunaj (Italija, Avstrija)
  13. Neues Haus Brass (Turčija, Španija, Japonska, Belgija)
  14. Nordijski kvartet pozavn (Švedska, Norveška, Islandija)
  15. North Atlantic Brass (Danska, Islandija)
  16. The Midway Brass (Združene države Amerike)
  17. Trobilni kvintet iz Freiburga (Kitajska, Poljska, Nemčija, Madžarska)

Z uvrstitvijo so zasedbe dobile priložnost, da se udeležijo 1. etape tekmovanja in javnosti predstavijo svoje glasbeno poustvarjanje ter edinstveno umetniško interpretacijo. Tekmovanje, ki bo potekalo v Ljubljani, se bo odvijalo od 24. februarja do 1. marca 2025 v dvorani Marjana Kozine v Slovenski filharmoniji.

Hornist Boštjan Lipovšek

Festival Ljubljana tekmovalcem iskreno čestita za uvrstitev in jim želi uspešen nastop ter nepozabno glasbeno doživetje v Ljubljani.

Morda izgleda kot paradoks dejstvo, da so na samo tekmovanje uvrščeni ansambli iz več držav, kot je število kvartetov ali kvintetov. Gre za dejstvo, da so mnogi ansambli večnacionalni oziroma sestavljeni iz glasbenikov iz različnih držav, tako da je seštevek držav dejansko takšen, kot je objavljen. Prav tako je razvidno, da je bilo objavljeno najvišje možno število ansamblov, ki bi se lahko uvrstili v samo tekmovanje. To je bilo dvajset.

Pregled držav kaže na veliko pestrost v Ljubljano prihajajočih glasbenikov. Prihajajo iz ZDA, Kitajske, Južne Koreje, Kolumbije, Japonske, Portugalske, Irana, Turčije, Islandije, Poljske, Nemčije, Madžarske, Danske, Švedske, Norveške, Belgije, Španije, Združenega kraljestva, Italije, Avstrije, Ukrajine, Romunije, Izraela, Estonije, Francije – in le eden ansambel iz Slovenije, kar je presenetljivo malo. Nobenega ni iz Hrvaške ali Srbije.

O prvem tekmovanju je bila javnost na tiskovni konferenco Festivala Ljubljana obveščena že lani, na sklepnem srečanju z novinarji. Naj povzamem.

Ob koncu lanskega 71. Ljubljana Festivala je direktor in umetniški vodja Darko Brlek na tiskovni konferenci spregovoril o bodočih srednjeročnih načrtih. Da bi radi želeli nadaljevati z uspešim prvim klavirskim oziroma pianističnim mednarodnim tekmovanjem, kot je bilo lani februarja in marca, je Festival Ljubljana napovedal takoj, in sicer kot prireditev vsaka tri leta.

Pozavnist Dušan Kranjc

Veliko presenečenje pa je bilo, da bo Festival Ljubljana pripravil vsaj še eno mednarodno ali kar svetovno tekmovanje mladih glasbenikov, in sicer komorne glasbe oziroma tekmovanje trobilnih kvartetov in kvintetov. Informacija tedaj ni bila deležna velike medijske pozornosti, saj je bila tiskovna konferenca bolj namenjena pregledu celotnega 71. Ljubljana Festivala.

Darko Brlek in Branimir Slokar na tiskovni konferenci, foto Marijan Zlobec

Svetovna glasbena tekmovanja imajo dobesedno velikansko tradicijo. Koliko jih je, nihče natanko ne ve, v glavnem pa se ve, katera so največja in najpomembnejša.

Po uspešno izvedenem Mednarodnem klavirskem tekmovanju Festivala Ljubljana, ki bo znova potekalo leta 2026, Festival Ljubljana pod vodstvom direktorja in umetniškega vodje Darka Brleka organizira Mednarodno tekmovanje Festivala Ljubljana – Trobilni kvinteti in kvarteti. To bo leta 2025, natančneje med 24. februarjem in 1. marcem v Slovenski filharmoniji. Zmagovalni zasedbi se obeta nagrada v vrednosti 20.000 evrov. Umetniški vodja tekmovanja in predsednik tekmovalne žirije je priznani slovenski pozavnist ter cenjeni pedagog Branimir. Slokar.

Vse prijave je, kot rečeno, ocenila žirija predizbora, sestavljena iz treh priznanih glasbenikov – trobentača Franca Kosma, pozavnista Dušana Kranjca in hornista Boštjana Lipovška. Na tekmovanje, ki bo razdeljeno v dve etapi, se bo po njihovem izboru uvrstilo največ 20 zasedb. Obe etapi bosta potekali v Slovenski filharmoniji, iz prve pa se bo v drugo uvrstilo 6 zasedb. Ti dve etapi bo ocenjevala strokovna 5-članska žirija, ki jo sestavljajo Reinhold Friedrich, Radovan Vlatković, Andreas Martin Hofmeir in skladateljica Nina Šenk pod predsedstvom umetniškega vodje tekmovanja Branimirja Slokarja.

Radovan Vlatković, foto FB

Tekmovalci bodo svoje tehnično znanje in interpretacijske sposobnosti dokazali z izvedbo širokega repertoarja, ki vključuje klasična in sodobna dela slovenskih ter tujih skladateljev. V prvi etapi pa se bodo vse zasedbe preizkusile v izvedbi skladbe Nine Šenk, ki jo bo skladateljica napisala posebej za tekmovanje.

Skladateljica Nina Šenk v Slovenski filharmoniji, foto Marijan Zlobec

Zmagovalcem bodo podeljene naslednje nagrade:

  • nagrada: 20.000 evrov
  • nagrada: 15.000 evrov
  • nagrada: 10.000 evrov
  • nagrada: 2.000 evrov
  • nagrada: 1.500 evrov
  • nagrada: 1.000 evrov

Najboljšim nastopom se bodo lahko dodelile tudi posebne nagrade:

  • Najboljša izvedba obveznega glasbenega dela slovenske skladateljice Nine Šenk:
    2.000 evrov
  • Najvišje uvrščena Slovenska zasedba (vsi člani zasedbe morajo imeti slovensko državljanstvo): 2.000 evrov.

Marijan Zlobec

,

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja