V Ljubljani se v sredo, 6. novembra, obeta edinstvena priložnost za vse ljubitelje jazz glasbe. Viteška dvorana Križank bo ob 19. uri gostila Bellini Jazz Combo iz Konservatorija Vincenzo Bellini iz Catanie. Skupina, ki so jo ustanovili priznani profesorji konservatorija, omogoča užitek v živi jazz glasbi in prinaša bistvo improvizacije, ki je srž te glasbene zvrsti. Gre za edinstveno priložnost, v kateri glasbeniki raziskujejo ter delijo svojo umetnost s poslušalci, pri čemer vsak nastop postane neponovljivo doživetje.
Rosalba Bentivoglio
Bellini Jazz Combo je nastal kot del zavezanosti konservatorija razvoju jazz izobraževanja. Tamkajšnja profesorja Renato Messineo in Paolo Sorge sta ustvarila okolje, kjer jazz, ki je inovativna in kulturno bogata glasbena zvrst, sreča akademsko disciplino. Združevanje študija jazza s preučevanjem afroameriške improvizirane glasbe ter evropskih klasičnih tradicij uvršča konservatorij med vodilne institucije pri vzgajanju mladih glasbenikov. Ta interdisciplinarni pristop vsak nastop dodatno obogati, saj poslušalcem omogoči, da doživijo glasbo skozi globoko, spontano in skupinsko ustvarjanje.
Na Festivalu Ljubljana bo v sredo, 6. novembra, nastopila zasedba izjemnih glasbenikov, ki so vsak zase priznani ustvarjalci v svetu jazza.
Vokalistka Rosalba Bentivoglio v svoji dolgoletni karieri prepleta jazz z evropskimi in sodobnimi vplivi in je poznana po edinstvenem glasu in improvizacijskih sposobnostih. Svoje skladbe predstavlja s kompleksnimi vokalnimi tehnikami in pripovedno močjo, nastopala pa je po vsej Evropi in Severni Ameriki.
Paolo Sorge je priznani kitarist in pedagog, ki veliko prispeva k razvoju jazz izobraževanja v Italiji in se na nastopih ponaša s svojim čutom za ritem in harmonijo ter eksperimentalnim pristopom do jazz kompozicije.
Eugenio Macchia
Uveljavljen pianist Eugenio Macchia je znan po svojih dinamičnih nastopih, kjer združuje tradicionalni jazz z modernimi improvizacijskimi tehnikami. Njegova globina v improvizaciji ga postavlja v ospredje italijanske jazz scene.
Alberto Fidone
Alberto Fidone s svojo vsestranskostjo na kontrabasu in električnem basu prispeva bogato ritmično podlago in improvizacijsko spretnost, ki povezuje poliritmično strukturo, značilno za jazz.
Francesco Cusa je bobnar, katerega kariero zaznamuje prispevek k avantgardnemu jazzu in delovanje na italijanski jazz sceni. Njegova inovativna ritmika in teksturirana igra na bobnih ga umeščata kot ključnega člana ansambla.
Glasbeniki Bellini Jazz Combo združujejo svoje posamezne stile v živo in kolektivno zvočno podobo, ki poslušalce vabi v bogate intelektualne in čustvene dimenzije jazza. Njihov repertoar temelji na zgodovinskih osnovah improvizirane glasbe, ki pa se pri vsakem nastopu sproti razvija, kar občinstvu ponuja vedno svežo in vznemirljivo izkušnjo, ki hkrati praznuje tradicijo in prihodnost tovrstne glasbe. Člani zasedbe bodo na koncertu postregli s harmonično ekspresijo priznanih skladateljev.
Bellini Jazz Combo, Foto Festival Ljubljana
Program:
Herbie Hancock: Dolphin Dance
Arthur Altman / Jack Lawrence: All or nothing at all
Irving Berlin: How deep is the ocean?
McCoy Tyner: Passion Dance
Betty Carter: Tight
Sergio Mihanovic / Tony Winston: Sometime Ago
Thelonious Monk / Mike Ferro: Well You Needn’t
Jimmy Rowels / Norma Winston: A Timeless Place (The Peacocks)
Harry Warren / Max Gordon: There Will Never Be Another You
Glasbene goste iz Catanie smo najprej spoznali preko pianista in profesorja Epifania Comisa, voditelja pianističnih mednarodnih tečajev Ljubljana Festivala in direktorja Prvega mednarodnega klavirskega tekmovanja v Ljubljani, letos pa še kot dirigenta simfoničnega orkestra Konservatorija Vincenzo Bellini.
Glasbeniki prihajajo izpod Etne, oživljenega vulkana, ki vznemirja domačine, še bolj pa turiste. Glasbeniki iz Catanie so poleti zrazili občudovanje Ljubljane kot mesta in njenega poletnega festivala, zato so se želeli vrniti z nekaj komornimi koncerti. Skupaj bodo štirje.
Prvi se bo, kot rečeno, začel z jazzom.
Marijan Zlobec