Drugi večer 6. Zimskega festivala z mladimi glasbeniki SMO


Medtem ko poteka v Slovenski filharmoniji drugi krog 1. Mednarodnega klavirskega tekmovanja, kamor se je uvrstil tudi odlični slovenski pianist Urban Stanič, se je v Cankarjevem domu začel 6. Zimski festival, ki ga tako kot tekmovanje organizira Festival Ljubljana.

Tiskovna konferenca, foto Darja Štravs Tisu/Festival Ljubljana

Drugi koncert v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma bo pripadal mladim slovenskim glasbenikom in njihovim gostom.

Darko Brlek in Živa Ploj Peršuh, foto Marijan Zlobec

Mladinski orkestri – kot je v mednarodnem okolju na primer Mladinski orkester Gustava Mahlerja – so namenjeni dinamičnemu ustvarjanju v glasbi, navduševanju za glasbeno umetnost in umetnost sploh, tkanju prijateljskih vezi in napredovanju mladih glasbenikov. Tudi na Slovenskem od leta 2019 deluje Slovenski mladinski orkester, v katerega so vključeni mladi med 12. in 22. letom.

Živa Ploj Peršuh s Slovenskim mladinskim orkestrom, foto Marijan Zlobec

Pod umetniškim vodstvom ustanoviteljice dirigentke Žive Ploj Peršuh je SMO nastopil na Mednarodnem orkestrskem maratonu nacionalnih mladinskih orkestrov z vsega sveta, bil pa je tudi eden izmed 14 orkestrov, ki so na odmevni podnebni konferenci v Glasgowu (COP26) v sklopu mednarodne iniciative Vivaldi: (Uncertain) Four Seasons izvedli algoritemsko spremenjene Štiri letne čase Antonia Vivaldija.

Robert Lakatoš

Kot solista se bosta predstavila violinist Robert Lakatoš in klarinetist Arthur Stockel. Srbski violinist Robert Lakatoš je bil najmlajši študent violine na akademiji v rojstnem Novem Sadu, kjer danes deluje kot predavatelj, študij je nadaljeval na Visoki šoli za glasbo v Zürichu ter pri Julianu Rachlinu na dunajski Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost. Prav tako je zmagovalec priznanega Mednarodnega violinskega tekmovanja Pablo de Sarasate.

Robert Lakatoš

Francoski klarinetist Arthur Stockel se je s svojo virtuozno in večplastno kariero solista, komornega glasbenika in orkestrskega člana uveljavil kot strasten in eklektičen glasbenik. Ko je bil pri 21. letih imenovan za glavnega klarinetista orkestra Luksemburške filharmonije, se je izkazal za enega vodilnih klasičnih umetnikov svoje generacije. Med drugim se je izobraževal v Mladinskem orkestru Gustava Mahlerja, v sklopu Akademije Komornega orkestra Gustava Mahlerja ter nastopil pod taktirko dirigentov, kot so Daniel Harding, Valerij Gergijev, Antonio Pappano in Vladimir Jurovski.

Arthur Stockel

Program:

A. Naumovski Potisk: Concertino za klarinet in godalni orkester
W. A. Mozart: Koncert za klarinet v A-duru, K 622
***
J. Brahms: Koncert za violino v D-duru, op. 77
J. Brahms: Madžarski plesi WoO 1
Madžarski ples št. 1 v g-molu
Madžarski ples št. 2 v d-molu
Madžarski ples št. 3 v F-duru
Madžarski ples št. 4 v fis-molu
Madžarski ples š. 5 v g-molu

  • Slovenski mladinski orkester deluje od leta 2019
  • Živa Ploj Peršuh je prva ženska dirigentka Slovenskega narodnega gledališča Opera in balet Ljubljana
  • Robert Lakatoš igra na violino Antonia Stradivarija iz leta 1709
  • Arthur Stockel je avtor projekta Bewitched, s katerim glasbeniki združujejo ljubezen do jazza in klasične glasbe
  • Arthur Stockel je ustanovni član okteta Oct’Opus, ki ga sestavljajo godalci in pihalci
  • Robert Lakatoš je od leta 2018 umetniški vodja Komornega godalnega orkestra Roberta Lakatosa, ki ga sestavljajo umetnikovi učenci

(1. marca, ob 19.30, Cankarjev dom)

Živa Ploj Peršuh s Slovenskim mladinskim orkestrom, foto Marijan Zlobec

Marijan Zlobec

,

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja