Ugibanja o tem, zakaj svetovno znani slovenski tržaški posatelj, akademik Boris Pahor, dobitnik najvišjih državnih odlikovanj v Sloveniji, Italiji, Franciji in Avstriji ter še cele množice drugih mednarodnih nagrad in priznanj (doslej evidentiranih 28) ob pogrebu na pokopališču pri Sveti Ani v Trstu ni imel državnega ali državniškega pogreba, so se pojavila takoj na pokopališču. Mnogim so se namreč zdele slovesnosti, bolj ali manj omejene na sveto mašo in govore, pri čemer je imel glavnega nadškofijski vikar iz Gorice, ni pa bilo nobenih razvidnih obeležij, kot so zastave Slovenije, Italija in EU ter seveda častne čete, strelskega voda za salve, blazinic z odlikovanji (v Franciji in Sloveniji je bil odlikovan po dvakrat), kaj šele godbe in pevskega zbora (razen vokalnega kvarteta in v cerkvi organista za njihovo pevsko spremljavo).
Dne pogreba namesto dan pogreba
Prvi polemični ugovor na vprašanje, zakaj Boris Pahor ni imel državniškega pogreba, je bil neuraden, češ da ga svojci noso želeli, potem so se pojavile pripombe, da v drugi državi slovenski državni pogreb ni možen, pa da bi vsekakor moral biti pokopan z najvišjimi državniškimi častmi…
Venec predsednika Vlade Republike Slovenije dr. Roberta Goloba
V tem smislu sem se obrnil na Urad Predsednika Republike Slovenije z vprašanjem o državniškem pogrebu.
Spoštovani, po pogrebu Borisa Pahorja v Trstu so se pojavile javne polemike o tem, zakaj pokojni akademik, svetovno znani slovenski pisatelj in nosilec najvišjih državnih odlikovanj (v najmanj štirih državah), ni imel državniškega pogreba. Jadranka Šturm, nekdanja poslanka in političarka, je odgovorila, da menda družina pokojnega Pahorja tega ni želela, kar pa ni zadovoljiv odgovor. O državniškem pogrebu ima vse informacije samo Urad Predsednika Republike. Zato vas prosim za pojasnilo, zakaj Boris Pahor v torek v Trstu ni bil pokopan z državniškimi častmi Republike Slovenije ?
Venec predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja
Potem sem odgovor prejel.
Spoštovani gospod Marijan Zlobec,
zahvaljujemo se vam za vaše sporočilo in poizvedovanje, ki ste ju poslali na urad predsednika Republike Slovenije. Sporočamo vam, da smo vaše sporočilo že poslali na Protokol Republike Slovenije, ki je pristojen za protokolarne dogodke kamor spada tudi državni pogreb.
S prijaznimi pozdravi.
Urad Predsednika Republike Slovenije je s tem prenesel poizvedovanje na Protokol Republike Slovenije. Tako sem danes prejel naslednji odgovor.
Spoštovani,
gospod Boris Pahor je bil nedvomno izjemna osebnost, ki si zasluži vso čast in spoštovanje – ne le v slovenskem, ampak v svetovnem prostoru. Veseli nas, da tudi vi in drugi državljani namenjate pozornost ustreznemu poklonu državnega vrha ob njegovemu slovesu.
Predsednik Republike Slovenije je gospodu Borisu Pahorju ob njegovi smrti izkazal čast z udeležbo na žalni seji, ki je bila organizirana v Narodnem domu v Trstu, na pogrebno slovesnost pa je poslal žalni venec.
Glede organizacije pogreba z vojaškimi častmi se vedno upošteva želja svojcev, v tem primeru pa želje za pogreb z vojaškimi častmi s strani svojcev nismo prejeli.
Lep pozdrav,
Protokol Republike Slovenije
Za državni pogreb z vojaškimi častmi se morajo svojci obrniti na Protokol Republike Slovenije in zanj zaprositi. “Želje v tem primeru ni bilo” in država je s tem rešena vseh skrbi, še bolj pa časti.
Marijan Zlobec