Založba ZRC se s predstavitvijo seli na Zoom


Založbe ZRC je sprejela izziv in bo kot prva uporabila platformo zoom za svojo tiskovno konferenco – brez prisotnosti ljudi. To bo že peta redna novinarska konferenca v letu 2020. Potekala bo v ponedeljek, 14. decembra, ob 10. uri na platformi zoom. Ta princip predstavitve novih knjig je morda prelomnega pomena, saj bo založba opravila test, kako se da tudi v bodoče kombinirati javne dogodke v živo z neposrednimi prenosi na spletnih platformah, ki so dosegljive po v sem svetu. ZRC sicer to že ima, a ne še v neposredni obliki spletnih prenosov, ampak jih na svoj profil doda kasneje.

Brezkompromisno v ZRC

Festival Ljubljana na primer že nekaj let prenaša vse svoje tiskovne konference na spletu in jih zainteresirani spremljajo daleč stran v tujini. Nekatere oblike predstavitev v obliki individualnih pogovorov je imela v času epidemije novega koronavirusa na primer založba Beletrina, nazadnje s pisateljem Ferijem Lainščkom, še predno je prišla v javnost informacija o njem kot dobitniku Prešernove nagrade za leto 2021. Še bolj so se v zadnjem mesecu uveljavili spletni prenosi določenih koncertov, bodisi v živo s posebnim programom brez občinstva v dvorani, ali pa so napovedovali posnetke iz arhivov, ki so jih takrat organizatorji sami posneli.

Kot se spominjate, je bilo nekaj dogodkov prenašanih v živo po spletu s 36. Slovenskega knjižnega sejma, pa iz Društva slovenskih pisateljev, iz SNG Maribor, Borštnikovega srečanja…

Ali bo Ministrstvo za kulturo finančno te programe podprlo in pokrilo del stroškov pri tovrstni opremi javnih zavodov, kot so opera, filharmonija, Cankarjev dom, gledališča, muzeji, galerije…, je vprašanje, ali se MzK sploh zaveda novega in hkrati nujnega izziva, ki bo vsaj delno in začasno, kasneje morda tudi ponekod stalno (kot alternativa) dopolnilo oblike socializacije kulturnih vsebin širšega, da ne rečem nacionalnega pomena. To bi po svoje spadalo tudi v medinjski zakon.

Za začetek bi kulturni minister sam moral pridobiti vsaj del vladnih ali proračunskih sredstev za nakupe in uporabo teh sredstev, saj kot vidimo, je bil že letos izpad kulturnih programov neverjetno velik in žal še traja. Milanska Scala je 7. decembra odprla svojo novo sezono s koncertom pred prazno dvorano, ki pa so ga predvajali po televiziji in radiu, slavni dunajski Novoletni koncert v Zlati dvorani Musikverein pa bo 1. januarja potekal po tradiciji koncertov Dunajskih filharmonikov, a brez občinstva. (Razen, če bodo predvajali kakšen video posnetek iz prejšnjih let; tako kot smo sinoči videli video ozadje navdušenih gledalcev s prenosov smučarkih poletov v Planici, kar je bila zelo posrečena poteza). Ljubljanska Opera in balet SNG je pred dnevi imela svoj video nastop, podobno Festival Ljubljana, Slovenska filharmonija, videli smo nekatere razstave ali predstavitve…

Nasploh se širi ponudba različnih mrež, programov, platform, bogatijo se arhivi, določene programe je mogoče spremljati z zamikom ali po želji; po odlomkih, ko je že znano, kje je kaj najboj “udarnega”, kaj je bilo najbolj zanimivo… Žal o vseh teh novostih in aktualnostih, možnostih in zahtevah modernega digitalnega sveta ni neke skupne razprave, tako da se vse dogaja po “lastni iniciativi” (in za svoj denar).

Vlada bi morala del sredstev iz EU, ki bodo prišla v obliki t. i. “nepovratnih sredstev”, vložiti v celovito digitalizacijo vse Slovenije in v omogočanje javne dostopnosti vseh javnih vsebin, še posebej vseh od države sofinanciranih javnih zavodov. Ne pa, da pride kak moj novinarski kolega (največkrat Janez Platiše) s svojim fotoaparatom in vsaj par minut posname nek dogodek, da je na ogled praviloma na FB ali Twitterju vsaj nekaj malega. Seveda je treba vzeti v zakup tudi pravila npr. EBU – Radiodifuzne zveze, ki ima trenutno 74 radijskih in televizijskih postaj v 54 evropskih, severnoafriških in bližnjevzhodnih državah, in druga pravila, kot so avtorske pravice, vednost ali soglasje nastopajočih…

Založba ZRC bo v ponedeljek video predstavila kar štirinajst novih publikacij na povezavi : https://us02web.zoom.us/j/89303616330

Marijan Zlobec


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja