Pred gostovanjem slavne italijanske opere Teatro Regio iz Torina na 67. Ljubljana Festivalu v sredo in četrtek v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma je bila opoldan v Viteški dvorani Križank tiskovna konferenca, na kateri so se predstavili glavni protagonisti. Skupna ugotovitev je, da jim je v Ljubljani zelo lepo, da je njihova Traviata, s katero so že gostovali po svetu, povsod naletela na odobravanje ter da si podobnega uspeha z obema predstavama želijo tudi v Ljubljani.
Italijanski ambasador v Sloveniji, njegova ekselenca Paolo Trichilo, foto Marijan Zlobec
Darko Brlek, direktor Festivala Ljubljana je uvodoma poudaril sodelovanje s sosednjo Republiko Italijo z različnimi programi, ki so se okrepili še posebej po podpisu kulturnega protokola o sodelovanju med Italijo in Slovenijo, in s katerim je Ljubljana Festival v preteklosti že imel nekaj izvrstih prireditev, še posebej s predstavama Rigoletta lani in letos podobno s Traviato.
Darko Brlek
Italijanski ambasador v Sloveniji, njegova ekselenca Paolo Trichilo, je prav tako omenil uspešnost meddržavnega kulturnega sodelovanja, ki pa ne zajema samo prireditev Ljubljana Festivala, ampak še druge festivale, kot je omenil festivale v Radovljici, Brežicah in Piranu. Meddržavni sporazum omogoča s pomočjo italijanskega zunanjega ministrstva in Italijanskega kulturnega inštituta sofinanciranje nekaterih dragih projektov, kot je ravno gostovanje celotnega opernega ansambla Teatro Regio, ki velja za enega najboljših v Italiji, domovini opere. Pri Traviati pa je še posebej poudaril odličnost opere in seveda najboljšega italijanskega skladatelja Verdija.
Henning Brockhaus
Režiser Traviate Henning Brockhaus je v predstavitvi predstave poudaril njeno drugačnost, ne realističnost, ampak simbolnost, kar še najbolje dosežejo z uporabo zrcal kot refleksijo opernega dogajanja. K temu je največ prispeval sicer svetovno znani scenograf Josef Svoboda, s katerim sta sodelovala še pri drugih opernih projektih. Začetki predstavljanja te Traviate segajo v leto 1992, ko so jo izvedli v Sferisteriu v Macerati. Zaradi uporabe ogledal oziroma enega ogromnega ogledala, so to Traviato poimenovali kot “Traviata ogledal” ali “Traviata degli Specchi”.
Traviata je posebna z uporabo zrcal
Irina Dobrovskaja
Paola Giunti je kot predstavnica Teatro Regio spomnila, da je njihovo gledališče najstarejše v Italiji, saj je nastalo že leta 1740. Med drugim je krstilo dve slavni Puccinijevi operi; Manon Lescaut (1893) in La Boheme (1896). O Traviati je poudarila, da je zelo lepa predstava in da so ponosni, da lahko ravno z njo gostujejo v Ljubljani.
Med pevskimi solisti so se predstavili kar štirje: sopranistki Marija Mudrjak in Irina Dobrovskaja, ki bosta interpretirali Violetto Valery, tenorist Giulio Peligra, ki bo dvakrat pel Alfreda, in baritonist Giovanni Meoni kot Alfredov oče Giorgio Germont.
Traviata
Giulio Peligra
Če bi strnili vse njihove pohvale in zadovoljstvo ob gostovanju v Ljubljani, kjer so vsi, razen Meonija, ki je leta 1991 delal avdicijo v Ljubljanski operi, a je ni naredil, sedaj prvič, bi morali biti navdušini takoj in brezpogojno. Enostavno to predstavo Traviate imajo vsi radi zaradi nje same.
Traviata v Torinu
Giovanni Meoni
Paola Giunti s solistično ekipo
https://it.wikipedia.org/wiki/Teatro_Regio_(Torino)
Marijan Zlobec