Le dan pred 150. obletnico največjega slovenskega tabora na Vižmarjih, na katerem se je zbralo okrog 30.000 ljudi, bo spomin na ta pomemben dogodek za slovenstvo, naš jezik in našo narodno identiteto s posebnim strokovnim posvetom v soorganizaciji z Zvezo zgodovinskih društev Slovenije počastila Slovenska matica. Dogodek bo jutri, v četrtek, 16. maja od 9.30 dalje v dvorani Slovenske matice.
Kjer je pred 150. leti potekal Vižmarski tabor
Tako ne bo obudila le spomina na pomembno prelomnico v naši politični zgodovini, temveč tudi na pomembne može Slovenske matice – neutrudnega Frana Levstika, med letoma 1864 in 1865 prvega tajnika Slovenske matice, ki je takratne slovenske prvake javno pozival, naj se množično pridružijo taborskemu gibanju, pa tudi na poznejšega predsednika Slovenske matice Janeza Bleiweisa, ki je na taboru svoj govor zaključil z besedami: »Dajte nam Slovenijo!« in tako pozval k državni samostojnosti našega naroda, kar se je uresničilo šele več kot 120 let pozneje.
Sodelujoče na posvetu bo pozdravil župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković, ki je tudi pokrovitelj prireditve, predsednik Slovenske matice dr. Aleš Gabrič pa bo v uvodnih besedah predstavil vsebinske smernice posveta.
Nastopajoči na posvetu
Filip Čuček – Politične razmere na Slovenskem v času taborov s posebnim ozirom na Ljubljano
Dragan Matić – “Ne vdajmo se!” se je slišalo na taboru na Vižmarjih
Branko Šuštar – Jezikovne razmere v šolstvu na področju Ljubljane do tabora v Vižmarjih
Dragica Čeč – Incidenti po taboru na Vižmarjih – nacionalna identiteta in podeželsko prebivalstvo
Vincenc Rajšp – Taborsko gibanje
Jernej Kosi – Preteklost v taborskih govorih
Franc Rozman – Delavsko gibanje in tabori
Branko Marušič – Trije tabori na Primorskem leta1878
Avguštin Malle – Tabori na Koroškem
Nevenka Korpič – 150 let ormoškega tabora 1869–2019
Matic Batič – Goriški Nemci in tabor v Šempasu
Uradna objava Tabora na Vižmarjih
Osrednja slovesnost v petek na ploščadi pred Osnovno šolo Vižmarje Brod
Dogodku na Slovenski matici bo v petek, 17. maja, ob 19.30 sledila še osrednja slovesnost ob 150. obletnici Vižmarskega tabora na ploščadi pred Osnovno šolo Vižmarje Brod, ki ga pod častnim pokroviteljstvom predsednika države Boruta Pahorja skupaj z drugimi soorganizatorji pripravlja Društvo Blaž Potočnikova čitalnica iz Šentvida pri Ljubljani. Slovesnost je zamišljena kot shod vseh Slovencev, ki se želijo pokloniti narodnozavednim rojakom iz naše preteklosti in ohraniti dragoceno narodovo dediščino tudi za prihodnje generacije.
Vižmarje na stari razglednici
V času taborskega gibanja je bil to največji tabor na slovenskem ozemlju, saj se ga je udeležilo blizu 30 000 ljudi s Kranjske, Primorja, Štajerske in Koroške. Za tiste čase je bilo to impozantno število. Večina jih je prišla v narodnih nošah in tudi na ta način pokazala, da se čas nemške prevlade počasi izteka. S tem so že tako velikemu dogodku dodali slovesni pridih. Prav zato si organizatorji želijo, da bi se tudi tokratne slovesnosti udeležilo čim več obiskovalcev v narodnih nošah. (Po tiskovnem sporočilu).
Marijan Zlobec