V Narodni galeriji bo od 21. marca do 19. maja na ogled razstava, ki je posvečena spominu na grafika in profesorja Bojana Kovačiča ter njegovim učencem, ki so pod njegovim izjemno subtilnim vodstvom podrugo desetletje ustvarjali v grafični delavnici Narodne galerije.
Bojan Kovačič pri ustvarjanju, foto Narodna galerija
Raziskovalne delavnice grafičnih tehnik globokega tiska v Narodni galeriji so se začele leta 2004, potem ko je leta 2001 akademski slikar in grafik Marjan Pogačnik skupaj s svojim opusom Narodni galeriji podaril tudi dve grafični preši. Na izrecno željo donatorja je mentorstvo in vodenje delavnice prevzel Bojan Kovačič.
Kovačičevo delo odlikuje popolno obvladanje različnih grafičnih tehnik globokega tiska in tiskarskega procesa, v različnih grafičnih ciklih pa je oblikoval izvirni likovni izraz.
Bil je prvi, ki je tiskal s predrtih grafičnih plošč, kot pedagog pa je z izjemno občutljivostjo in čustveno inteligenco znal prisluhniti različnim značajem svojih gojencev, odkrival v njih specifična nagnjenja in potenciale ter jih spodbujal, da to grafično izrazijo. Do njegove nenadne smrti ob koncu leta 2017 se je v delavnicah zvrstilo sto gojencev.
Na razstavi bo predstavljenih 48 Kovačičevih del iz zadnjega obdobja (2011‒2017), ki se zaokrožajo v dveh odprtih serijah: Človeška vrsta ‒ Dišave in Pecatores.
Prav tako bo na ogled 52 študijskih tiskov, ki so jih izbrali kot najkvalitetnejše odtise iz letnih grafičnih map tečajnikov.
Obiskovalcem se bodo ob ogledu razstavljenih del profesorja in učencev razkrivali veščina, plemenitost in bogastvo izražanja v klasičnih grafičnih tehnikah globokega tiska.
Odprtje razstave z naslovom Bojan Kovačič in grafična šola v Narodni galeriji 2004 – 2018 bo v sredo, 20. marca, ob 19. uri. Razstavo bo predstavil dr. Andrej Smrekar.
https://marijanzlobec.wordpress.com/2017/12/28/umrl-je-veliki-slovenski-grafik-in-profesor-bojan-kovacic/
Marijan Zlobec