Celjska Mohorjeva družba je predstavila prevod posebne žanrske knjige belgijskega pisatelja Phila Bosmansa Ne pozabi na veselje. To ni ne roman, ne proza, ne poezija, ampak svojevrstni kolaž kratkih zapisov, meditacij ali kot so jim včasih rekli “zlata pravila življenja”.
Prevajalka Darinka Slanovec, foto Marijan Zlobec
Pisatelj Phil Bosmans (1922 – 2012) je bil v bistvu duhovnik , a predvsem avtor številnih duhovnih spisov in knjig, med katerimi jih je kar pet slovenskim bralcem že poznanih. Vse so prevedene preko nemških prevodov, saj pisatelj piše v nizozemščini. Knjiga Ne pozabi na veselje je tako pri CMD izšla že leta 1995, tokrat pa v ponatisu in pregledanem prevodu Darinke Slanovec in Milene Turnšek. V slovenščini so sledile še knjige Rože sreče moraš saditi sam (1995), Sreča se skriva v tebi (1996), Rad te imam (1997) in Reci življenju da (1999). Vse so bile večkrat ponatisnjene.
Prva Bosmansova knjiga v nizozemščini Dragi človek, rad te imam je izšla že leta 1972, nemški prevod leta 1976, po njem pa slovenski Ne pozabi na veselje. Skrivnost Bosmansovega uspeha je v tem, da pravzaprav piše o tem in na način, kakor ljudje čutijo, razmišljajo, se veselijo… Bosmans je postal mojster posrečenih gesel kot Ustvarjeni smo za veselje, Sonce ne prezre nikogar…in presenetljivih naslovov Ljubezen je lahko le zastonj, Računalnik ne dela s srcem itd.
Bosmans je bil že od sredine petdesetih let v Antwerpnu ustanovitelj in voditelj gibanja, ki ni pripadalo nobeni veroizpovedi. Njegova edina želja je bila pomagati človeku v stiski – z razumom in fantazijo, z glavo in srcem. Bralci njegovih knjig so ga kmalu poimenovali Moderni Frančišek. Phil Bosmans je umrl v devetdesetem letu življenja.
Knjigo preveva človekoljubni humor s prepričanjem, da si je treba za sočloveka vzeti čas. Knjige je pisal med drugim iz lastnih izkušenj, saj je bil v nekem obdobju svojega življenja hudo bolan, potem ko je doživel težko prometno nesrečo in zatem še kap.
Na predstavitvi knjige smo slišali, da Bosmans ne poučuje, amak sočustvuje, še posebej s tistimi, ki so mladi hudo zboleli in kmalu zatem nedolžni umrli ali pa postali invalidi.
Marijan Zlobec