Pri založbi Beletrina je izšel nov roman Draga Jančarja In ljubezen tudi. Eden najvidnejših slovenskih pisateljev se (ponovno) podaja na ulice rodnega Maribora, zaznamovane z grenkimi sledmi vojnih grozot, tihih hrepenenj in srečanj, ki se nikoli več ne bodo ponovila.
Naslov Jančarjevega novega romana In ljubezen tudi utegne zveneti nekoliko nenavadno, ker se dogaja v času, ko je na svetu zavladalo sovraštvo. Med naraščanjem nasilja v okupiranem Mariboru, med uporniki v pohorskih gozdovih, v koncentracijskem taborišču na severu Evrope in med povojnim prevzemanjem oblasti se v štirih poglavjih odvijajo zgodbe ljudi, ki so v tej zgodovinski blodnjavi človeštva nasilniki, žrtve ali oboje hkrati. In ki skušajo ubraniti vsak svojo ljubezen pred nesmislom zla in porazom človeškega dostojanstva. Toda tudi ljubezen se ob vsej svoji moči skrha in duh utrudi, kot je zapisano v neki Byronovi pesmi, ki jo veliko let po tragičnih dogodkih bere ena od junakinj, ko po naključju vzame v knjigarni knjigo s police. (Iz predstavitve založbe Beletrina)
Drago Jančar (1948) je književnost vzljubil že kot deček, s prebiranjem Karla Maya, Josipa Jurčiča, Walterja Scotta in drugih. Njegov pisateljski opus se napaja iz premnogih osebnih izkušenj, nekatere med njimi so začrtale njegove življenjske odločitve. Kot mladi novinar se je zaradi »razširjanja sovražne propagande« znašel v zaporu in že tedaj je v njem zaživela želja po pisanju. V zaporu je pričel pisati roman Galjot. Poznejša izkušnja s služenjem vojaškega roka je njem utrdila prepričanje, da se bo posvetil le še pisateljevanju. Kot romanopisec, avtor esejev, filmskih scenarijev in radijskih iger ter številnih člankov je odločilno zaznamoval tako slovensko prozo kot dramatiko. Za svoja dela je prejel slovenske in mednarodne literarne nagrade, tudi Prešernovo nagrado in nagrado Prešernovega sklada, Rožančevo in Grumovo nagrado ter evropsko nagrado za kratko prozo.
Drago Jančar bo svoj roman predstavil v Mariboru in Ljubljani. V Mariboru bo nastopil v četrtek, 20. aprila, ob 19. uri v Lutkovnem gledališču Maribor. Pogovor bo povezovala Zora A. Jurič. V petek, 21. aprila, ob 19. uri pa se bo predstavil v Veliki čitalnici Narodne in univerzitetne knjižnice v Ljubljani. O knjigi se bo pogovarjal z direktorjem Beletrine Mitjo Čandrom.
Jaz te pišem, knjiga, kdo te bere ?
Letošnji 22. Slovenski dnevi knjige bodo sicer potekali med 19. in 23. aprilom. Kot vseslovenski literarni festival v ospredje postavlja samo jedro knjižnega ustvarjanja – avtorja in bralca. V Ljubljani in drugod (Celje, Ormož, Lenart, Slovenske Konjice, Maribor, Novo mesto, Krško, Koper, Kranj, Dol pri Hrastniku) se bo na raznolikih lokacijah zvrstilo nad 30 dogodkov, na katerih bo sodelovalo več kot 70 različnih ustvarjalcev na področju knjige, med njimi znani gostje iz tujine.
“Čeprav je enotedensko dogajanje v jedru namenjeno slovenski literaturi, se skozenj prepletajo različne umetniške prakse, ki obiskovalcem nudijo poglobljen vpogled v literaturo. Med tradicionalnimi cilji festivala so ozaveščanje bralne kulture, neposreden stik publike z izvirnimi avtorji različnih generacij ter opozarjanje na dosežke slovenskega leposlovja. Festival postavlja zadnja leta v svoj fokus različne aktualne tematike in širi izbor akterjev delujočih na področju kulture. Ob tem opozarja na probleme, ki so v dandanašnji družbi navzoči ali odrinjeni. Ob vedno hitrejšem tempu življenja je v ospredje stopilo vprašanje kako privabiti pozornost ljudi in kako jim na čim bolj aktualen in privlačen način predstaviti kakovostne vsebine.
Festival želi na novo osmisliti na rob potisnjeno besedno umetnost. Pisave slovenskih in tujih avtorjev na festivalu zrcalijo najintimnejše izkušnje, pripovedujejo zgodbe o njihovi umeščenosti ali izključenosti v evropski in širši milje. Ne skrivajo ran, nasmeha in upora. Navsezadnje avtorji prestopajo meje in izražajo svetovne nazore, ki niso v skladu s splošnimi prepričanji. Dogajanje, ki utripa skozi raznolike sloge in žanre, združuje založnike, intelektualce, strokovno javnost, ter vse, ki jih literatura prevzema. Festival gradi trajen most med bralci in publiko v najširšem pomenu. Nudi prostor mladim in starejšim, presega stereotipe in ostaja mesto izražanja različnih mnenj. Čeprav so v ospredju aktualna imena, se ob vsakoletnem dogajanju zavedamo, da ne obstajamo brez pogleda v preteklost in da je senzibilnost do prihodnosti ter neopaženosti nujna. “(Iz predstavitve festivala Društva slovenskih pisateljev).
Na Stritarjevi ulici v Ljubljani bo knjižni sejem od srede, 19. aprila do petka, 21. aprila, med 10. in 19. uro, ter zadnji dan sejma, v soboto, 22. aprila, med 10. in 16. uro.
Na Mestnem trgu bodo vse dni sejma dogodki na temo Jaz te pišem, knjiga, kdo te bere?, ki v ospredje postavlja razmerje med avtorjem in bralcem.
Slavnostno odprtje bo v sredo ob 12. uri v Zgodovinskem atriju Mestne hiše v Ljubljani.
Marijan Zlobec