Mladi virtuozi se poslavljajo


Sklepni  koncert v okviru štiriindvajsete sezone Mladih virtuozov bo gostil dve izvrstni mladi glasbenici, saksofonistko Ajdo Antolovič in flavtistko Lauro Felicijan. Ajda Antolovič, študentka saksofona na ljubljanski Akademiji za glasbo, je leta 2016 na tekmovanju TEMSIG prejela prvo nagrado in zlato plaketo, redno pa sodeluje s profesionalnimi slovenskimi simfoničnimi orkestri. Flavtistka Laura Felicijan je prav tako študentka Akademije za glasbo v Ljubljani. Že pri osmih letih je na regijskem tekmovanju TEMSIG osvojila zlato priznanje, med drugim je leta 2015 na mednarodnem tekmovanju pihal in trobil v Varaždinu prejela 1. nagrado. Koncert bo v četrtek, 20. aprila, ob 19.30 v Viteški dvorani Križank.

ajda antolovič (1).JPG

Ajda Antolovič, foto Festival Ljubljana

Saksofonistka  Ajda Antolovič se je rodila leta 1995 v Ljubljani. Svojo glasbeno pot je začela z osmimi leti na glasbeni šoli Kranj pri Evi Krajnčan in Andreju Knapu ter nadaljevala šolanje na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana pri Špeli Kolenc. Maturirala je pod mentorstvom Dejana Prešička, pri katerem zdaj nadaljuje študij na Akademiji za glasbo. Leta 2007 je na regijskem tekmovanju prejela sto točk, na državnem pa srebrno plaketo in drugo nagrado; leta 2010 je na državnem tekmovanju TEMSIG prejela zlato plaketo in priznanje za najboljšo izvedbo slovenske skladbe, leta 2013 pa srebrno plaketo na državnem in mednarodnem tekmovanju Emona.

Lee IMG_8090

Pianistka Sae Lee, foto Marijan Zlobec

Na lanskem TEMSIG je prejela prvo nagrado in zlato plaketo. Leta 2013 sta v duetu s saksofonistom Nacetom Kogejem kot solista nastopila s simfoničnim orkestrom KGBL. V šolskem letu 2013/2014 je Ajda Antolovič v okviru Glasbene mladine ljubljanske z duom A2 (marimba, saksofon) izvedla samostojen koncert, na katerem je bila krstno izvedena skladba Črta Sojarja Voglarja In due tempi. Na noči slovenskih skladateljev aprila 2015 je krstno izvedla skladbo Žilj, slovenske skladateljice Urške Pompe. Aktivna je v več komornih zasedbah: v Kvartetu saksofonov Evterpa, Duu A2, Ansamblu saksofonov AG, Big Bandu AG, Great Saxessu. S triom saksofonov je nastopila na Svetovnih glasbenih dnevih v Ljubljani in krstno izvedla skladbo Tilna Lebarja. Vredno je omeniti tudi uspeh s saksofonskim kvartetom Evterpa na državnem tekmovanju TEMSIG (99 točk in zlata plaketa). Sodeluje s profesionalnimi slovenskimi simfoničnimi orkestri, kot sta simfonični orkester Slovenske filharmonije in orkester SNG Opera in balet Ljubljana. Izpopolnjuje se na seminarjih pri domačih in tujih profesorjih in glasbenikih, kot so J.-M. Londeix, A. Bornkamp, M. Drevenšek, M. Rogina, D. Prešiček, K. Asatryan, J. Versavaud, J.-D. Michat, D. Gauthier, J. Beaudiment, N. Prost, T. Žužak, D. Sremec, O. Vrhovnik, L. Pupis, B. Bizjak Kotnik, saksofonski kvartet Signum. V prvem delu koncerta se bo predstavila z deli C. Francka, F. Schmitta in E. Denisova ob spremljavi pianistke Sae Lee.

Laura felicijan.jpg

Laura Felicijan, foto Festival Ljubljana

Laura Felicijan je flavtistka 3. letnika Akademije za glasbo v Ljubljani pri Mateju Zupanu. Svojo glasbeno pot je začela s sedmimi leti z igranjem kljunaste flavte na Glasbeni šoli Frana Koruna Koželjskega v Velenju. Leto pozneje se je udeležila svojega prvega tekmovanja pod vodstvom Boštjana Mesarca in na regijskem tekmovanju TEMSIG osvojila zlato priznanje. Leta 2005 je začela igrati prečno flavto pri Špeli Zamrnik. Po dveh letih jo je nadaljnja tri leta poučevala Ana Zajc Smolčnik. Po končani nižji glasbeni šoli je šolanje nadaljevala na Umetniški gimnaziji Velenje v razredu Karoline Šantl Zupan. Leta 2013 se je udeležila državnega tekmovanja TEMSIG in prejela zlato priznanje in 3. nagrado. Leta 2015 je na mednarodnem tekmovanju pihal in trobi v Varaždinu prejela 1. nagrado. Lani pa je na državnem tekmovanju TEMSIG prejela zlato priznanje in 1. nagrado, 1. nagrado na mednarodnem tekmovanju Davorin Jenko v Beogradu ter 1. nagrado na mednarodnem tekmovanju v Varaždinu. Sodelovala je na različnih mojstrskih tečajih in se tako izpopolnjevala pri številnih znanih profesorjih, kot so Paolo Taballione, Mario Caroli, Renata Penezić in drugi. Redno sodeluje tudi z različnimi orkestri in komornimi sestavi. V drugem delu koncerta bomo prisluhnili delom C. M. Widorja, M. Cornilsa in L. Libermanna, na klavirju jo bo spremljala Mateja Hladnik.

Marijan Zlobec


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja