Slovensko umetnostnozgodovinsko društvo bo nagrado Izidorja Cankarja letos podelilo dr. Damjanu Prelovšku za izjemen prispevek na področju raziskovanja slovenske arhitekture, še zlasti arhitekture Jožeta Plečnika. Priznanja pa bodo prejeli dr. Primož Lampič, dr. Jože Muhovič, dr. Igor Sapač in dr. Franci Lazarini.
Dr. Damjan Prelovšek na razstavi Plečnik na Brionih, januarja 2017, foto Marijan Zlobec
Letošnje nagrada in priznanja so tako rekoč idealna, saj so vsi nagrajenci ogromno prispevali na svojih raziskovalnih področjih in seveda še vedno ustvarjajo in prav gotovo še niso rekli zadnje besede.
Letos bo nagrado prejel dr. Damjan Prelovšek, in sicer za izjemen prispevek na področju raziskovanja slovenske arhitekture, zlasti arhitekture Jožeta Plečnika. Kot so zapisali v utemeljitvi, je v okviru svojega znanstvenoraziskovalnega dela prispeval vrsto temeljnih študij o slovenski umetnostni zgodovini, zlasti o zgodovini arhitekture novega veka.
Plečnikova cerkev sv. Srca Jezusovega v Pragi, foto Panoramio
Na področju baročne arhitekture in kiparstva je v več znanstvenih in strokovnih prispevkih in monografskih publikacijah pomembno nadgradil spoznanja starejših piscev o romarski cerkvi v Novi Štifti nad Ribnico, ljubljanski arhitekturi 18. stoletja, raziskal opus arhitekta Candida Zullianija ter prispeval nova odkritja o šolanju kiparjev Francesca Robbe in Franca Rotmana.
Bil je prvi umetnostni zgodovinar na Slovenskem, ki se je posvetil raziskovanju arhitekture 19. stoletja. Ovrednotil je ljubljansko arhitekturo 19. stoletja, več arhitekturnih in stavbnih mojstrov tistega časa ter številne spomenike. Raziskoval je delo Josepha Hofmanna, vodilnega dunajskega arhitekta v času secesije, Jana Kotěre, pionirja češke moderne arhitekture, ter arhitektov Ivana Vurnika in Gottfrieda Semperja.
Znameniti Plečnikov obelisk na dvorišču Praškega gradu
Osrednja tema, ki se ji dr. Prelovšek posveča že vse življenje, je opus arhitekta Jožeta Plečnika. Z osvetlitvijo vpliva Semperjeve teorije o oblačenju konstrukcije je Prelovšek postavil temelje za razumevanje arhitektovega opusa. K zavedanju, da je Plečnik eden najpomembnejših evropskih arhitektov 20. stoletja, so poleg številnih drugih objav ključno prispevale monografije, ki so izšle pri uglednih tujih založbah.
Oltar v Plečnikovi praški cerkvi
Knjiga Josef Plečnik. Wiener Arbeiten von 1896 bis 1914 je leta 1979 izšla pri dunajski založbi Edition Tusch. Prelovškovo najodmevnejše delo o Plečniku, Josef Plečnik 1872–957. Architectura perennis, je bilo prevedeno v nemščino, angleščino in italijanščino. Izdaja angleškega prevoda pri sloviti založbi Yale University Press je eden najpomembnejših dosežkov slovenske umetnostne zgodovine.
Dr. Jožef Muhovič, foto Marijan Zlobec
Društvo bo letos podelilo tri priznanja. Dr. Primož Lampič ga bo prejel za monografijo Svetloba kot barva. Obarvana in barvna fotografija ter barvni tisk na Slovenskem od začetkov do leta 1945.
Dr. Jožef Muhovič bo prejel priznanje za Leksikon likovne teorije.
Dr. Igor Sapač in dr. Franci Lazarini pa bosta prejela priznanje za monografijo Arhitektura 19. stoletja na Slovenskem.
Dr. Franci Lazarini, foto Marijan Zlobec
Podelitev nagrade in priznanj bo 21. aprila v Moderni galeriji, dan pred rojstnim dnevom Izidorja Cankarja, ki se je rodil 22. aprila leta 1886 v Šidu v Vojvodini.
Dr. Damjan Prelovšek bo ob prejemu nagrade pripravil predavanje o Plečnikovem delu.
Marijan Zlobec
En odgovor na “Nagrada dr. Izidorja Cankarja dr. Damjanu Prelovšku”
Res je pohvalno in dobrodošlo izčrpno poročanje s področja kulture, in to v času, ko mediji večino kulturno obarvanih dogodkov v glavnem spregledajo.