Komplikacije v Slovenski filharmoniji


Potem ko smo že objavili podrobne rezultate volitev v novi Svet javnega zavoda Slovenska filharmonija je včeraj nepričakovano v javnost prišla vest, da je volilna komisija volitve razveljavila.

kopc5a1e-1.jpg

Marina Kopše, foto Marijan Zlobec 

Volilna komisija Slovenske filharmonije je ponedeljkove volitve razveljavila zaradi več nepravilnosti in hkrati razpisala ponovne volitve. Kot smo že objavili, sta največ glasiv prejela Franci Krevh in Marina Kopše, ki seveda nista naklonjena direktorju Damjanu Damjanoviču. Volilna udeležba je bila okrog devetdeset odstotna (132 od 148 zaposlenih).

Volitve je pripravila in izvedla šestčlanska volilna komisija, ki ji je predsedovala Mateja Kralj, sicer pa smo že objavili imena vseh šestih članov. Ker pa so se ob glasovanju pojavili zapleti glede tolmačenja člena 17. e pred kratkim spremenjenega ustanovitvenega akta SF, rezultatov niso sporočili takoj.

Volilna komisija je  v dopisu zaposlene obvestila, da je člen 17. e interpretirala na način, da se na glasovnici lahko obkroži dva kandidata. V pojasnilu svoje odločitve za izvedbo glasovanja na način, da vsak zaposleni glasuje za (največ) dva kandidata, je zapisala, da je bilo, ker se je spreminjal zgolj prvi odstavek člena 17. e sklepa o ustanovitvi SF, njeno prepričanje, da so naleteli na dvoumje z drugim odstavkom istega člena.

Člen določa, da ima vsak zaposlen en glas, imena kandidatov pa se navedejo po abecednem redu njihovih priimkov z navedbo, da se volita dva kandidata. “Voli se tako, da se obkroži zaporedna številka pred imenom kandidata, za katerega se želi glasovati,” piše v členu, ki navaja tudi, da so glasovnice neveljavne, ko je “volivec glasoval za več kot enega kandidata”.

Volilna komisija je svojo odločitev glede glasovanja na ponedeljkovih volitvah pojasnila v treh točkah. Kot je zapisala, je v državi splošna praksa, da se glasuje za toliko (ali manj) kandidatov za predstavnike delavcev, kot jih je treba izvoliti. Poleg tega je, če je treba na glasovnici izrecno navesti zgolj imena kandidatov in navedbo, da se volita dva kandidata, logično, da bodo glasujoči obkrožili ali drugače označili (do) dva kandidata, ne pa zgolj enega, kar je glasovanje potrdilo. In kot tretje – ker interese zaposlenih po novem predstavljata dva oziroma oba predstavnika zaposlenih, se jim je zdelo tudi edino življenjsko in logično, da ima vsak zaposleni pravico (so)odločati o obeh.

Zaradi navedbe kandidatov v nepravilnem vrstnem redu, nepravilnih napotkov volilne komisije na glasovnicah in napačnih ustnih napotkov, kako voliti, ter posledično velikega števila neveljavnih glasovnic, se je volilna komisija odločila razveljaviti pisno ugotovitev izida volitev 11. aprila.

Nove volitve bodo v torek, 18. aprila. Sprememba bo v tem, da ne bodo volili dveh kandidatov, kar bi sicer bilo logično, ampak le enega, “naprej” pa bosta odšla dva, ki bosta prejela največje število glasov in postala člana Sveta. Seveda bi bilo logično, da bi lahko vsakdo volil svoja dva kandidata. če sta po novem v Svetu dva iz vrst zaposlenih, a to naj uredi nov akt.

Razveljavitev volitev kaže še eno podobo situacije v Slovenski filharmoniji, ki je v resnici pred razpadom.

Zaposleni v Slovenski filharmoniji so, kot smo že objavili, volili v skladu z navodili volilne komisije in navodili na glasovnicah. Na njih je pisalo, naj glasujejo za največ dva kandidata tako, da obkrožijo številko pred kandidatovim imenom in priimkom. Ob tem so dodali, da so o avtonomnosti volilne komisije prejeli zagotovilo pristojnih na ministrstvu za kulturo, kar je bilo tu že objavljeno.

Po oceni Marine Kopše gre za dvoumen oziroma kontradiktoren člen, zaradi katerega je nastal  zaplet. Ministrstvo za kulturo je 30. marca v Slovensko filharmonijo posredovalo razlago člena, vendar pa je pravna služba SF volilno komisijo s tem seznanila le nekaj minut pred koncem glasovanja. Stvar se je, kot pravi Marina Kopše, zadržala pri vodstvu, kar se po njenih trditvah ni zgodilo prvič.

Direktor Damjan Damjanovič Slovenske filharmonije trdi, da je njegova pomočnica Majda Nahtigal obvestila volilno komisijo že 6. aprila, ne pa ob koncu volitev 10. aprila, kot trdi Marina Kopše.

Če bi bilo to res, volitev sploh ne bi smelo biti oziroma bi jih direktor takoj zaustavil z ustrezno pravno obrazložitvijo Ministrstva za kulturo.

Kakorkoli že, na koncu bodo dobili dva notranja člana Sveta javnega zavoda Slovenska filharmonija in nedvomno bosta spet zmagala oba, ki sta že na prvih volitvah, razen če Slovenska filharmonija ni v Zimbabveju.

Marijan Zlobec


En odgovor na “Komplikacije v Slovenski filharmoniji”

  1. “nedvomno bosta spet zmagala oba, ki sta že na prvih volitvah, razen če Slovenska filharmonija ni v Zimbabveju.”
    Tole pa sploh ni samoumevno: recimo, da se volitev zopet udeleži 132 upravičencev, Katarina Lenarčič iz zbora bi zopet utegnila dobiti lepo zborovsko podporo, recimo 40 glasov, torej ostane okoli 90 glasov, ki si jih razdelijo Kopše, Krevh ter Grahek.
    Če se Grahek “lobistično ne umakne” in če nista Kopše in Krevh zelo enakovredno izglasovana, bi bil presenečen ob enakem rezultatu… Pravzaprav bi ravno enak rezultat volitev dal misliti o omenjeni afriški državi…

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja