Napoved odkritja spomenika najstarejšemu slovenskemu intelektualcu in hkrati verjetno najstarejšemu živečemu pisatelju na svetu, akademiku Borisu Pahorju v ljubljanskem Tivoliju v četrtek, 6. aprila, ob 15. uri, poleg spomenika Edvardu Kocbeku, vzbuja velik odmev.
Mirsad Begić med ustvarjanjem spomenika Borisu Pahorju, fotografije Livartis
Dodajam še ves program simpozija, ki bo potekal v četrtek dopoldan med deveto in dvanajsto uro na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti. Naslov simpozija je Moč povezav, namenjen pa je predvsem predstavitvi revije Zaliv in njenim vplivom.
Dela v livarni Livartis je ogromno
Simpozij bosta s pozdravnima nagovoroma odprla Peter Tomšič, predsednik uprave Mladinske knjige, in Tadej Bajd, predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti.
Mirsad Begić se zaveda zahtevnosti spomeniške naloge
Simpozij bo vsebinsko zelo profiliran. Arhitekt in oblikovalec Janez Bizjak bo govoril o tem, kako je bilo sodelovati z Zalivom prijetno in nevarno. Urednik revije Kaplje Tomaž Pavšič bo spregovoril o revijah Zaliv in Kaplje.
Posebno bo pričevanje o tem, kako so bili vsi Delovi uredniki proti opravičilu – Hommage Viktorju Blažiču iz intervjuja v reviji Reporter leta 2009.
Boris Pahor in Evgen Bavčar, foto Marijan Zlobec
Moja srečanja s sodelavci Zaliva bo naslov nastopa filozofa in umetnika Evgena Bavčarja, ki se je srečal z Borisom Pahorjem lani, ko mu je pisatelj v Fužinski grad prišel čestitat ob prejemu visokega francoskega državnega odlikovanja in praznovanju francoskega državnega praznika 14. julija.
Testiranje lokacije v Tivoliju za postavitev spomenika, foto osebni arhiv
Tatjana Rojc in Boris Pahor, foto Marijan Zlobec
Literarna zgodovinarka Tatjana Rojc bo spregovorila o Zalivu (urednika Borisa Pahorja) in Alojzu Rebuli.
Filozof Vinko Ošlak je svojemu prispevku dal naslov Med humanostjo in humanizmom. Peter Kovačič Peršin, urednik Revije 2000, pa bo dal v svojemu prispevku poudarek Edvardu Kocbeku, in sicer bo govoril o Kocbekovem pričevanju iz (zgodovinskega) odmika.
Boris Pahor pije le vodo, foto Marijan Zlobec
Sklepno besedo bo imel sam slavljenec Boris Pahor.
Popoldanski program je organizatorjem že znan, ni pa objavljen na vabilu, ki ga podpisujejo MOL, SAZU in MK. Na vrhu vabila piše, da Skupina Mladinska knjiga in Mestna občina Ljubljana izpolnjujeta obljubo, dano starosti slovenskih književnikov ob njegovi stoletnici.
Slovesnost se bo začela z Zdravljico, kot si je želel Boris Pahor.
Marijan Zlobec