Arhitekt Edo Mihevc s prvo monografijo


Arhitekt Edo Mihevc (1911 – 1985) je bil eden najbolj znanih predavateljev na ljubljanski Arhitekturi. Če si se odločil zanj, se nisi smel za Edvarda Ravnikarja (1907 – 1993), se spominjam pogovorov še iz študentskih časov. Sedaj se ga spominjamo v povsem drugačni luči; s predstavitvijo monografije o njem in predavanjem.

c0fc1c42-c0b8-4d98-be39-7c59c874e437

Edo Mihevc s stolpnico sredi zgodovinskega središča Kopra, foto Primorske.si

Najprej bo predavanje, in sicer že v sredo, 1. marca ob 10. uri v Fabianijevi predavalnici na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani. Predavanje prof. dr. Janeza Kresala bo ob izidu monografije Edo Mihevc Izbrana dela.

kresal-edo_mihevc-copy

“Edo Mihevc je bil Plečnikov študent, predavatelj in izjemen vsestranski ustvarjalec, ki je pustil neizbrisen pečat na poljih urbanizma, arhitekture, notranje arhitekture, oblikovanja predmetov, pa tudi regionalnega načrtovanja. Bil je karizmatična osebnost ljubljanske šole za arhitekturo in zaslužen za njen razvoj. Mihevčev opus je zelo obsežen, pečat je pustil zlasti v Ljubljani in na Primorskem, bistven pa je tudi njegov prispevek k ohranjanju kulturne identitete zamejskih Slovencev v Italiji.”

kozolec-500x292

Edo Mihevc – Kozolec v Ljubljani, foto Trajekt

Avtor monografije, arhitekt in profesor Janez Kresal, sam Mihevčev študent in kasneje sodelavec v seminarju na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani, je v monografiji zbral izjemno obsežen material. Ob pomoči zbranega materiala bo Mihevčev opus v vsej njegovi mnogoterosti predstavil na omenjenem predavanju 1. marca, ki bo obenem premierna predstavitev monografije.

mihevc-44cc465b9e684ffe8126a86d5b397454

Edo Mihevc, foto architectuul.com

Monografija Edo Mihevc: Izbrana dela, ki je izšla pri založbi Beletrina, prinaša v besedi, fotografijah, skicah in načrtih poglobljen vpogled v opus enega najpomembnejših slovenskih arhitektov druge polovice 20. stoletja.

Mnogi Slovenci se Mihevca najbolj spominjajo po njegovi vijoličasti Tomosovi stolpnici sredi Kopra, za katero mnogi mislijo, da tja ne spada in da kazi veduto starega mestnega jedra. V bistvu bi jo morali porušiti in staremu mestu vrniti digniteto, a so žal mentalni popadki sedanjega župana glede možne nove stolpnice že kar “dubajski”.

tumblr_mhifrwKlxJ1r4vadxo1_500.jpg

Edo Mihevc – Metalka  v Ljubljani, foto Architectuul

Ljubljančani se Eda Mihevca spominjajo po litostrojskih blokih in v središču mesta slavnem Kozolcu na Bavarskem domu, po Metalki na Ajdovščini, danes kar malo odrinjeni na rob prvotne vsebine in funkcije, po poslovnih stavbah Impex, SCT, Agrotehnika in Avtotehna, po Domu sindikatov na Dalmatinovi  in supermerkatorju zadaj, nazadnje še po hotelu Holiday Inn, danes v sklopu Grand Hotela Union…

metropol

Edo Mihevc – Hotel Metropol v Portorožu, foto Kongres Magazine

Mihevc je arhitekt Slovenskega kulturnega doma v Trstu in Slovenskega kulturnega doma v Gorici. V Kopru je zasnoval Osnovno šolo Pinka Tomažiča, v Ankaranu turistično naselje ob nekdanjem samostanu sv. Nikolaja, turistično naselje Lucija,  Avditorij Portorož, Grand Hotel Metropol, Casino Portorož, turistično naselje v Simonovem zalivu in turistično naselje Belvedere, Izola, turistično naselje Žusterna…

ljubljana-grobnica-narodnih-herojev-3

Edo Mihevc je avtor Grobnice narodnih herojev ob parlamentu v Ljubljani.

582fa1ab-8aaf-4d9c-bbc3-c724d3e58265

Edo Mihevc – Tomosova stolpnica v Kopru, foto Primorske.si

Drugi dogodek ob izidu monografije bo 23. marca ob 19. uri v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje, in sicer kot pogovor, v katerem bosta sodelovala dr. Janez Kresal in direktor MAO Matevž Čelik.

em_fbimage

Pregledna razstava ob stoletnici rojstva Eda Mihevca v Cankarjevem domu

edo_mihevc_5.jpg

Marijan Zlobec


En odgovor na “Arhitekt Edo Mihevc s prvo monografijo”

  1. Pravkar je nevarnosti arhitektura stavbe hotel Maestoso v Lipici, ki naj bi ga popolnoma prezidali .. – nihče ne stopi v bran razvrednotenju arhitekture stavbe Mihevčeve šole

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja