Kdo je bil Eduard Einstein ?


Medtem ko se sončim na dva kilometra dolgi peščeni plaži in predajam valovom Indijskega oceana, pa prihajajo za mano številne novinarske teme. Ena je zadnja knjiga, ki jo je predstavila Celjska Mohorjeva družba. To je biografski roman Primer Eduard Einstein francoskega avtorja Laurenta Seksika.

12

Eduard in Albert Einstein, foto s predstavitve knjige

Kdo je bil Eduard Einstein (1910 – 1965) ?  Bil je v javnosti neznani, duševno bolni sin slavnega fizika Alberta Einsteina. O njem je oče pisal iz ameriškega begunstva svojemu prijatelju:”Moj sin je edini problem, ki ostaja zame  nerešljiv.” S tem se nekako uresničuje tisti pregovor, ki ga Slovenci dobro poznamo: “Vsakdo ima svoje tegobe.”

einst_wedd

Poroka leta 1903

V začetku tridesetih let prejšnjega stoletja je Eduard Einstein, drugi Albertov sin iz njegovega prvega zakona z Vojvodinko Milevo Marić, obhajal lepih dvajset let. Nadarjeni mladenič,  začetnik študija medicine, je že doživel prve oblike shizofrenije. Stanje se je slabšalo in mati ga je odpeljala v psihiatrično kliniko, kjer je preživel ves preostanek življenja. Starša sta bila tedaj že ločena, a je Albert še bil v Evropi, v Berlinu, od koder je odpotoval obiskat sina v sanatorij Burghölzli le enkrat, leta 1933, s sabo v Ameriko pa ga očitno ni hotel vzeti.

3

Einsteinova žena Mileva Marić

Roman Primer Eduard Einstein postavlja biografsko romansirano zgodbo v trideseta leta, v eno najtemačnejših obdobij evropske zgodovine, potem pa jo odvija naprej do Albertove smrti. Pisatelj zanimivo opisuje reakcijo sina na očetovo  smrt. Kot veste, so shizofreniki izjemno pametni in znajo reagirati elementarno, tu pa se zdi, kot da je genialni Albert Einstein v primerjavi s svojim sinom Eduardom duhovni revež. (Vem kaj boste dodali: kaj pa če je v resnici bil tak ?). O tem se da debatirati ob prebiranju strani, kjer pisatelj opisuje Eduardove reakcije ob novici, da mu je umrl oče. Zelo poučno. Zakaj bi moral biti žalosten, če ga lastni oče bolnega nikoli ni obiskal ?

2

Mladi Albert Einstein

Zakaj Einsteinovi biografi zgodbe o njegovem shizofreničnem sinu ne objavljajo, je vprašanje zanimanja bralcev za slavnega očeta in predvsem njegovo znanost, zanemarjanje pa njega kot osebnosti, družinskega človeka in očeta treh otrok.

5

Srečna družina še leta 1914; mama, hčerka in sin

Pisatelj Laurent Seksik je na neki način izkoristil “biografsko nišo” in se podal na tvegano pot raziskovanja duševnega bolnika, o katerem je veliko težje pisati kot o njegovem očetu.

4

Mileva, Hans in Albert Einstein

“V romanu se znotraj širšega konteksta zgodovinske tragedije vzpona nacizma prepletajo tri usde. Laurent Seksik nam s kirurško natančnostjo in z neverjetno človeško toplino razkriva bolečino razdajajoče se matere, nemoč verjetno največjega genija preteklega stoletja in hrepenenje zapuščenega sina.”

14

Že v letih in slaven, a z drugo ženo Elso

Eduard Einstein je zbolel leta 1930. Oče Albert že leta 1933 ni več želel bivati v Nemčiji in se je odselil v Princeton v državi New Jersey v ZDA. Za oba sinova je skrbela bivša žena Mileva Marić v Švici. Zakaj Albert Einstein ni nikoli obiskal sina, čeprav je zanj finančno skrbel, je tudi sam veliko razmišljal. Ni se mogel sprijazniti, da mora mladenič, zbolel kot njegov sin, živeti brez upanja na normalno življenje. Albert na medicinsko pomoč ni več upal. Zdravnikom ni zaupal, bolj je bil prepričan, da naj se človek ravna po naravi in da naj je ne vznemirja. Bolezen je sprejemal razumsko.

millikan-einstein-lemaitre

Millikan, Georges Lemaître in Albert  Einstein

Pisatelj Laurent Seksik o tem napiše: “Ne gre za naravo. Gre za pogum. Imel ga je dovolj. Upiral se je gestapu, med prvimi podprl pravice črncev, pomagal ustanavljati izraelsko državo, kljuboval FBI-ju, ni upogibal hrbtenice, nikoli ni popuščal, pisal je Rooseveltu, naj izdela bombo proti rajhu in pisal Rooseveltu naj ustavi bombo, namenjeno Japonski. Podpiral v rajhu preganjane Jude. Pošiljal peticije. Bil v prvih bojnih vrstah. A to, da bi obiskal sina, presega njegove moči.”

haber-jpg-pagespeed-ic-wzxvl9sgrl

Fritz Haber in Albert Einstein

Fizik Georges Lemaître je trdil, da je oče teorije o širjenju vesolja Albert Einstein.

Einstein je spoznal tudi nemškega kemika Fritza Haberja, izumitelja bojnega plina iperita, uporabljenega že v prvi svetovni vojni. Njegova žena se je ustrelila z njegovo pištolo.

jevsenak-img_1520

Predstavitev knjige, prevajalec Ludvik Jevšenak, foto Marijan Zlobec

Laurent Seksik (r. 1962) je pisatelj in zdravnik. Roman, ne znanstveno študijo, o Eduardu je napisal za slavno pariško založbo Gallimard, kar mu je prineslo takojšnjo odmevnost.

nernst_einstein_planck_millikan_laue_in_1931

Nobelovi nagrajenci  Walther Nernst,  Albert Einstein,  Max Planck,  Robert Millikan  in Max von Laue v Berlinu leta 1931

Prevajalec Ludvik Jevšenak je na predstavitvi povedal, da je knjigo najprej prebral v nemščinu, ker jo je v Nemčiji najprej opazil, prevedel pa iz francoskega izvirnika. Stil bigrafskega romana je označil kot literarni impresionizem. Izmenjujejo se pripovedne perspektive; iz prvoosebne, ki jo dojemamo kot izpoved Eduarda Einsteina, v tretjeosebno, opisno, ambientalno, zadevajočo vse druge osebe,  in nazaj.

×àðëè ×àïëèí áåç ãðèìà è Àëüáåðò Ýéíøòåéí - ôîòî

Charlie Chaplin in Albert Einstein

Albert Einstein je bolnega sina Eduarda v umobolnici obiskal samo enkrat. Starejši sin Hans je postal gradbeni inženir in doktor tehničnih ved ter je delal svojo kariero. Med drugim je projektiral most v Novem Sadu. Obiskal je tudi Ljubljano in predaval na Inštitutu Jožef Stefan. Albert Einstein in Mileva Marić sta imela še eno, sicer najstarejšo hči Lieserl, ki pa je menda kmalu umrla oziroma o njej biografi ne vodo kaj dosti.

planck-1470625498571

Albert Einstein ob šestdesetletnici Maxa Plancka leta 1913

niels_bohr_albert_einstein2_by_ehrenfest

Albert Einstein in Niels Bohr

einst_herm

Oče Hermann Einstein

einst_pauline

Mama Pauline

17

Pisatelj  Laurent Seksit

einst_16

Elbert in njegova druga žena, sicer sestrična Elsa leta 1922

Marijan Zlobec


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja