Kam bodo pripeljale razmere na Delu, je težko reči. Pred novim letom so se menda sporazumno razšli z urednikom Ozadij Rokom Kajzerjem, ki je s prvim januarjem nehal biti Delov urednik in novinar. Danes se je usoda neprostovoljno poigrala z zelo znanim in dolgoletnim urednikom ter novinarjem Dela Petrom Jančičem. Odpustili so ga iz poslovnih razlogov.
Peter Jančič, foto Politikis
Peter Jančič je na Delo prišel z mariborskega Večera. Nadzorniki Dela so ga potrdili za odgovornega urednika Dela in to nalogo ali funkcijo je začel opravljati 2. marca leta 2006. To je bila hkrati njegova najvišja in najodgovornejša funkcija v svoji dolgi novinarski karieri. Zelo aktiven je bil v Združenju novinarjev in publicistov, saj je bil njegov predsednik.
Peter Jančič s svojim profilom na Twitterju
Če pogledamo nekaj arhivskih dokumentov, potem vidimo, da je nadzorni svet družbe Delo, d. d., dal soglasje k sklepu predsednika uprave družbe Danila Slivnika o imenovanju Petra Jančiča za odgovornega urednika časopisa Delo še pred pomladjo leta 2006. To obdobje ali menjava v upravi je bila tedaj tema mnogih novinarskih zapisov, vendar tu sedaj ni mesto za pogrevanje splošno znanih dogodkov, še posebej, ker so se kasneje končali tragično za našega dolgoletnega novinarskega kolege Danila Slivnika. Nekateri še danes trdijo, da se ni ustrelil, ampak da so ga ustrelili in da nikoli ni bila napravljena obdukcija.
Peter Jančič, foto 24ur.com
Tedaj je bila opazna in v javnosti omenjena gesta predsednik uprave Slivnika, da je Jančiča predlagal za urednika kljub mnenju aktiva novinarjev, ki so z veliko večino glasovali proti njegovemu imenovanju. Dejstvo je bilo, da je Jančič prihajal s konkurenčnega Večera, kjer je bil urednik notranje politične redakcije in na Delu popoln novinec.
Tedanji nadzorniki Dela so bili predsednik Boris Zupančič, dr. Dejan Jelovac, dr. Žan Jan Oplotnik, mag. Robert Šega ter predstavnika zaposlenih Ženja Leiler Kos in Milan Grad.
Peter Jančič je kot odgovorni urednik časopisa Delo zamenjal urednika Darijana Koširja, ki pa je ostal zaposlen na Delu.
Peter Jančič, foto MMC
Če pogledamo tedanje mnenje in izjavo predsednika nadzornega sveta Borisa Zupančiča, so se za imenovanje Jančiča za odgovornega urednika Dela odločili, ker “mislijo, da bo svoje delo profesionalno opravil, in ker verjamejo, da se je predsednik uprave Slivnik pravilno odločil. Na vprašaje, če pri Delu novega odgovornega urednika pričakujejo težave, je Zupančič izrazil pričakovanje, da bo Jančič svoje delo dobro opravil.” Predsednik uprave Danilo Slivnik takrat ni pričakoval težav.
Seveda se kot novinar Dela spominjam tedanjega časa in razmer. Vem, da je Izvršni odbor aktiva novinarjev Dela takrat sprejel posebno izjavo.
Peter Jančič, foto MMC
Izjava izvršilnega odbora Aktiva novinarjev Dela
Ob imenovanju Jančiča za novega odgovornega urednika Dela je izvršilni odbor Aktiva novinarjev Dela podal izjavo: “Izvršni odbor aktiva, zagotovo tudi večina članov Aktiva novinarjev Dela, sta takšen sklep nadzornega sveta družbe Delo žal pričakovala, ker je tako nakazovala že politična logika kadrovskih menjav v zadnjih mesecih. Nova uprava in novi nadzorni svet tako nadaljujeta serijo nespoštovanj mnenja novinarskega kolektiva, v tem primeru sta nastopila celo proti plebiscitarni volji uredništva. Izvršilni odbor je bil pri razreševanju uredniške krize pripravljen tvorno sodelovati že prej, a ob tako očitno vsiljeni volji, ki deluje razdiralno tudi na temelje novinarskega poklica, je razumljivo, da vse morebitne negativne posledice te odločitve nosita uprava in nadzorni svet družbe Delo d.d.”
Peter Jančič je bil gost odaje Iz medijev za medije
No, po Jančiču, ki je po njegovi zamenjavi nadaljeval delo na Delu, kjer bo sicer ostal še do konca odpovednega roka, se je na Delu zgodilo še toliko burnih stvari, da bo komurkoli z Dela težko napisati lastno zgodovino.
Delova osebnost leta je stalnica, ne glede na to, kdo sta predsednik uprave in odgovorni urednik, kaj šele novi lastnik
Peter Jančič je junija leta 2009 odstopil kot predsednik Združenja novinarjev in publicistov zaradi izjave o primeru Ultra, ki jo je javnosti posredoval v imenu upravnega sveta združenja, vendar pa ni bila usklajena s predsednikom združenja. O njej tudi ni bilo korektnega glasovanja, Jančič pa je kot predsednik javnosti sam tudi ni posredoval.
Izjava Združenja novinarjev in publicistov o primeru Ultra
Nedopusten napad Gregorja Golobiča na novinarja in urednico TV Slovenija
Združenje novinarjev in publicistov protestira zoper politično motivirane pritiske na uredništvo informativnega programa TV Slovenija, ki si jih je privoščil predsednik stranke Zares in minister vladne koalicije Gregor Golobič.
Prvak Zares je v izjavi za javnost 29. maja 2009 osebno napadel novinarja Mateja Hlebša in urednico TV Slovenija Rosvito Pesek, potem ko je TV Slovenija poročala o kreditih, ki jih je odobrila NLB banka v večinski državni lasti za potrebe podjetja Ultra, katerega pomemben solastnik je preko nizozemske podružnice Ultra Sum tudi Golobič.
Dolg državnega proračuna med 1997 in 2012 v odstotkih, iz dokumentacije Petra Jančiča
V izjavi za javnost je Golobič očital novinarju TV Slovenija Mateju Hlebšu, da naj bi v nasprotju z načeli profesionalne novinarske etike navedel lažne trditve z namenom „politične diskvalifikacije in poskusa preusmerjanja pozornosti oziroma preprečevanja nadaljnjega razkrivanja spornih početij uprav bank, njihovih nadzornih svetov in prejšnje vlade, k čemur je zavezana stranka Zares”.
Golobič je novinarju Hlebšu in urednici Peskovi očital še orkestrirano manipulacijo in insinuacije, „skupaj s serijo anonimk, narejenih v najslabši maniri opozicijske stranke SDS”, kar naj bi ga „osebno in stranko Zares še dodatno” utrjevalo v prepričanju, da odpirajo „prava vprašanja” in vztrajajo na „pravih zahtevah”.
Golobičevo argumentiranje napada na novinarja in urednico TV Slovenija in njegovo „načelno” zavzemanje za razkrivanje spornega početja uprav bank v državni lasti pri dodeljevanju posojil nekaterim podjetjem na podlagi dvomljivih garancij, se je izkazalo za popolnoma neverodostojno le nekaj dni za tem. Predsednik stranke Zares je namreč 3. junija 2009 medijem priznal, da je v preteklosti lagal novinarjem, ko je prikril svoj lastniški delež v nizozemskem podjetju Ultra Sum.
Zadolževanje Slovenje med 2007 in 2013, iz dokumentacije Petra Jančiča
Ob tem ZNP opozarja, da so o poslih ministrovega podjetja z državno banko poročali tudi nekateri drugi osrednji mediji, pa njihovi novinarji in uredniki niso bili tarča tako žolčnih izpadov ministra Golobiča kot novinar in urednica TV Slovenija. To samo dodatno potrjuje, da si Zares z vsemi oblikami pritiskov prizadeva, da bi kot stranka vladne koalicije onemogočila kritične novinarske glasove v medijih, na katere ima vpliv vladajoča politika.
Predsednika vlade Boruta Pahorja ob tem zadnjem napadu na delo novinarjev in urednikov znova pozivamo, da s svojo avtoriteto vpliva na strankarske in koalicijske kolege v vladi ter vladne politične nameščence v medijih, na katere ima vpliv vladajoča politika, naj prenehajo z vse bolj brezobzirnimi političnimi pritiski in osebnimi napadi na posamezne novinarje in urednike v uredništvih teh medijev.”
Noetova barka je za slovensko novinarstvo bila prevelika
Peter Jančič je na Delu presenetljivo dolgo vztrajal, bi lahko rekli, saj je to le en delček ali drobec izmed vsega, kar se je dogajalo in o čemer bi se dalo z dokumenti reči.
Ta delček sem izbral kot primer ilustracije, kaj se je dogajalo v slovenski politiki, še posebej pod predsednikom vlade Borutom Pahorjem in seveda v času bančnih posojil ali nezavarovanih kreditov, ki so pripeljali do znanega položaja vse do danes in nas bodo tepli še desetletja.
Leta 2009 je bruto domači proizvod padel za 7,9 %, plače pa so se dvignile za 2,5 %, iz dokumentacije Petra Jančiča
Peter Jančič bo po vsej verjetnosti ostal v novinarstvu. Zadnja leta je dnevno zahajal v parlament in spremljal njegove seje ter seje odborov in teles. Pisal je morda manj, kot bi lahko, če bi mu dajali več prostora in možnosti. Je bil pa zelo vesten in znan po sistematičnem zbiranju gradiva, dokumentov, preverjanju, soočanju dejstev, iskanju vzročno – posledičnih zvez, funkcije medijev, še posebej v času njihove polarizacije. Bil je redek odgovorni urednik Dela, ki je vsako soboto na tretji strani objavil svoj tedenski uredniški komentar, kar je v času osamosvajanja Slovenije zelo odmevno počel Danilo Slivnik. Današnje Delo s svojim odgovornim urednikom te ali take uredniške kolumne ne zmore več.
Peter Jančič je sinoči še objavil članek v Delu Brglez umirja strasti, s Cerarjem se bosta pogovorila.
S kom na Delu se bo lahko še pogovoril on ?
Vem, da me boste na koncu vprašali: “A ti veš, čigav je bil?”
Marijan Zlobec
5 odzivov na “Na Delu odpustili zelo znanega novinarja in urednika Petra Jančiča”
Na Delu odpuščajo “pamet”, ostaja jim samo še “delo”.
Kdo bo potem še bral Delo?
Odpustili so me, ker sem karikatura novinarja in Janševa muhica.
Zadnja bosta ostala Markeš in Žerdin,dokler jima ne bojo odklopili elektrike.
Če bi bil ti pokončni pošteni novinar Peter Jančič, bi ne pisal takšnih neumnosti in podlosti v svojih komentarjih! Si le eden od falange ljudi , ki za drobiž zganja poceni agitprop! Res žalostno!
[…] Foto in daljši zapis o Petru Jančiču: blog Marijan Zlobec […]