Majdi Hauptman zlata plaketa za življenjsko delo JSKD


Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti je nocoj podelil vsakoletna priznanja in odličja za leto 2016. Zlato plaketo za življenjsko delo na glasbenem področju je prejela Majda Hauptman za odlično zborovsko poustvarjanje in pedagoško delo z mnogimi generacijami mladih pevcev.

hauptman02

Majda Hauptman

“Zborovodkinja in pedagoginja Majda Hauptman, rojena leta 1931 v Zagorju ob Savi, je s sodelavci vzgojila mnoge generacije glasbenikov ali vsaj ljubiteljev glasbe. Po končanem študiju glasbe in slavistike na Višji pedagoški šoli je poučevala glasbo na osnovnih šolah v Sežani in Trnovem v Ljubljani ter na Srednji glasbeni šoli v Ljubljani, vmes je bila na Radiu Ljubljana skoraj desetletje (1975–1984) urednica za mladinsko glasbo.

hauptman-img_0901

Majda Hauptman je z mladinskim zborom Osnovne šole Sežana v Celju dosegla prvo mesto, iz albuma Marijana Zlobca

Na vseh šolah, kjer je delala, je uspešno vodila tudi otroške in mladinske zbore. S sežanskim mladinskim zborom je prvič nastopila na Celjskem festivalu leta 1960, naslednje leto je bila z istim zborom izbrana za nastop na jugoslovanskem srečanju mladinskih zborov. Z mladinskim zborom OŠ Trnovo je že dve leti po ustanovitvi pripravila celovečerni koncert, potem pa so se nastopi, koncerti, snemanja in turneje kar vrstili. Med uspehi omenimo 1. mesto in zlato plaketo na jugoslovanskem festivalu v Celju leta 1965, mednarodno nagrado za 1. mesto na zborovskem tekmovanju v belgijskem Neerpeltu trinajst let kasneje pa tudi odmevne koncerte doma ter v Italiji in tedanji Češkoslovaški.

hauptman-img_0900

Jugoslovanska zborovska revija v Celju leta 1961 z zborom OŠ Sežana, iz albuma Marijana Zlobca

Povsod je z mladimi pevci izvajala vrhunsko dodelane skladbe, ki jih je kar težko pripisati osnovnošolskemu zboru. Bila je zavezana slovenskim zborovskim priredbam znanih ljudskih pesmi ter najsodobnejšim in najzahtevnejšim izvirnim skladbam, pri čemer je sledila Avgustu Šuligoju, svojemu vzorniku iz revirjev, in njegovim Trboveljskim slavčkom. Kljub časovni odmaknjenosti so posnetki skladb mladinskih pevskih zborov pod njenim strokovnim vodstvom še vedno vzor mladinskega zborovskega petja.

hauptman-img_0898

Majda Hauptman z mladinskim zborom Osnovne šole Sežana na koncertu v sežanski telovadnici, iz albuma Marijana Zlobca

Po upokojitvi je ostala zvesta otroškemu in mladinskemu zborovskemu petju. Kot strokovna sodelavka, predsednica komisije za mladinske pevske zbore pri ZKOS-u in članica strokovnih žirij je dolga leta sodelovala na občinskih in območnih pevskih revijah, kjer je spodbujala zborovodje k še boljšemu delu. Pri delu z mladimi pevci se ji je zdela najpomembnejša predvsem uspela poustvaritev skladbe pa tudi kultiviranje mladega človeka, ne pa borba za točke.

hauptman-img_0902

Majda Hauptman je zablestela kot dirigentka že v Sežani, iz albuma Marijana Zlobca

Tudi danes Majda Hauptman nadaljuje svoje glasbeno poslanstvo. Vodi namreč Mešani pevski zbor Trnovci Ljubljana, ki je v pevskem svetu nekaj posebnega, saj izhaja iz Mladinskega pevskega zbora OŠ Trnovo Ljubljana, ki je pred pol stoletja pod njenim vodstvom bogatil in razveseljeval ljubitelje zborovskega petja doma in v tujini.” (Iz uradne obrazložitve in utemeljitve zlate plakete za življenjsko delo).

Zlati znak JSKD sta prejela Agata Trojar in Andrej Makor, srebrni znak JSKD pa Emil Aberšek, Ivo Kralj, Ciril Murnik in Marcel Štefančič.

Marijan Zlobec


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja