Trije Slovenci z Dunajskimi filharmoniki v Elbphilharmonie


Že svetovno slavna nova hamburška filharmonična dvorana Elbphilharmonie, poimenovana Elfi, je v teh dneh gostila Dunajske filharmonike, ki pa so v Hamburg prišli že za ameriškimi glasbeniki, člani Chicago Symphony Orchestra z Riccardom Mutijem. Američani so imeli v Hamburgu dva koncerta, Dunajčani pa prav tako.

elbphilharmonie3-1200x800

Koncert v Elbphilharmonie, foto spletna stran

Za nas pa je pomembno, da so z Dunaja v Hamburg pripotovali in tam nastopili vsi trije slovenski člani Dunajskih filharmonikov; violinistka Petra Kovačič, violončelist Primož Zalaznik in kontrabasist Iztok Hrastnik.

Na prvem koncertu je Dunajskim filharmonikom dirigiral Semjon Bičkov, izvedli pa so  kompozicijo Johannesa Brahmsa Vier Präludien und Ernste Gesänge v priredbi sodobnega skladatelja Detleva Glanerta iz let 2004/2005 ter Mahlerjevo Simfonijo št. 1, imenovano Titan. V  sodobni kompoziciji, ki temelji na Brahmsovem ciklu Vier Ernste Gesänge (Štiri resne pesmi)  je pel danski basbaritonist Johan Reuter. Glanert, rojen v Hamburgu leta 1960, je kompozicijo razširil z uvodom in interludiji.

“Am Ende tosender Applaus für alle Beteiligten und schallende Bravo-Rufe im Rund des Großen Saals. Das Publikum war begeistert! Die Wiener dankten es mit drei Zugaben,” je bilo zabeleženo takoj po prvem koncertu Dunajčanov v Hamburgu v okviru otvoritvenega programa nove evropske koncertne dvorane. Za dodatke so izvedli Dvoraka in J. Straussa.

Posnetek drugega koncerta Dunajskih filharmonikov v Hamburgu

https://youtu.be/vLBhlnRtVVI

Drugi koncert je dirigiral Ingo Metzmacher, ki je bil sicer od leta 1997 do 2005 generalni glasbeni direktor mesta Hamburg. Za svoj koncert z Dunajčani si je izbral prvo verzijo kompozicije Sechs Stücke für Orchester op. 6 Antona Weberna, Simfonijo št. 1 za alt in veliki orkester Karla Amadeusa Hartmanna in Simfonijo št. 11, imenovano Leto 1905 op. 103 Dmitrija Šostakoviča. Pela je altistka Gerhild Romberger.

Violončelist Primož Zalaznik nam je poslal link s posnetkom drugega koncerta Dunajčanov v živo s pripombo: “…na njem pa smo igrali vsi trije Slovenci zaposleni v Dunajski državni operi, Petra, Iztok in jaz.” Tako imamo v živo redko glasbeno pričevanje in bolj natančno informacijo o uspehih slovenskih glasbenikov na tujem.

Če se spomnite, sem od odprtju dvorane zapisal, da bo skladatelj in dirigent Vito Žuraj prvi Slovenec v Elbphilharmonie. Hitro se je izkazalo, da je bila to slovenska tolkalka Špela Cvikl v orkestru Hamburške filharmonije. Potem sta se mi iz Kölna javila sama oba saksofonista: Blaž Kemperle in Alan Lužar. Violončelist Primož Zalaznik je poslal podatke o skupnem omenjenem nastopu še s Petro Kovačič in Iztokom Hrastnikom. Torej že imamo sedem slovenskih glasbenikov, ki delujejo v tujini v Elfiju do konca marca. Gustav Mahler Jugendorchester bo tam nastopil avgusta, kot nam sporoča violinistka Lucija Krišelj, članica Tonhalle – Orchester Zürich. Koliko slovenskih glasbenikov bo v orkestru, bomo še videli. Tu sta potem še flavtist Martin Belič iz Münchenske filharmonije in hornist Andrej Žust iz Berlinske filharmonije. Gostovanje Berlinčanov s sirom Simonom Rattlom 7. maja je kljub zelo visokim cenam za vstopnice (do 221 EUR) že razprodan. Izbrali so si uvodno kompozicijo Surcos Simona Holta in Brucknerjevo Osmo simfonijo.

Program do konca sezone sicer pokaže gostovanje v novi dvorani med drugimi še Sächsische Staatskapelle Dresden s Christianom Thielemannom (že 6. februarja), prav tako že razprodan, Mahler Chamber Orchestra s pianistko Mitsuko Uchida, Die deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Rotterdams Philharmonisch Orkest, Orquesta Sinfonica Simon Bolivar z Gustavom Dudamelom in vsemi Beethovnovimi simfonijami na petih zaporednih koncertih v marcu. Na začetku aprila prideta v Hamburg najprej Newyorška filharmonija z Alanom Gilbertom in za njo West – Eastern Divan Orchestra z Danielom Barenboimom. Za Berlinčani pa pride Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks z Marissom Jansonsom ter do konca junija še Staatskapelle Berlin z Danielom Barenboimom.

Tu je treba dodati še druge cikle, zlasti opera, oratorij in zbor. Ponujajo tako Schönbergovo opero Mojzes in Aron v koncertni obliki (že 28. januarja), odlomke iz Wagnerjevega Prstana Nibelunga, Rossinijevo Pepelko s Cecilio Bartoli (13. februarja),  Mahlerjevo Osmo simfonijo Tisočev s Philharmonisches Staatsorchester Hamburg, tremi zbori, solisti in dirigentom Kentom Naganom,  (1. maja), kot Schoenbergove Gurre- Lieder (19. junija). Posebnost bo Theater an der Welt 2017 s predstavo oziroma scensko izvedbo Haydnovega Stvarjenja slavne katalonske skupine La Fura dels Baus, ki pride konec junija na odprtje 65. Ljubljana Festivala na Trg republike s Carlom Orffom.

Hamburžani (in drugi ljubitelji glasbe) so čisto “ponoreli”; povsod že piše Ausverkauft.

Marijan Zlobec


En odgovor na “Trije Slovenci z Dunajskimi filharmoniki v Elbphilharmonie”

  1. Nič pa ni poročil o tem, kaj dela snidikalni korpus Slovenske filharmonije. Ali je že navezal stike s sindikatom nemških filharmonikov in ali bo 1. maja nastopil v Elbphilharmonie?
    Ob spremljavi pevskega zbora Pinko Tomažič bi lahko izvedel kantato: Smrt fašizmu!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja