Umrl je slavni francoski dirigent Georges Prêtre


V 92. letu starosti je včeraj popoldne v mestecu Naves v jugozahodni Franciji umrl najslavnejši francoski dirigent Georges Prêtre. Bil je gost vseh najpomembnejših oper in najboljših orkestrov na svetu. Imel je zelo dolgo kariero, kar sedemdeset let, ki mu je omogočila delovanje do zadnjih let, nove nastope pa je načrtoval še letos.

pretre-31ae28b36833dd017ed642eaa8299672

Georges Prêtre (1924 – 2017)

Prêtre je bil častni dirigent in stalni, več desetletij gostujoči dirigent Dunajskih simfonikov, gost dirigent dunajske Državne opere in Dunajskih filharmonikov. Bil je doslej edini francoski dirigent, ki je vodil sloviti Novoletni koncert Dunajskih filharmonikov v Musikvereinu leta 2008 in 2010.

V Državni operi je dirigiral opere Samson in Dalila, Rigoletto, Otello,  Madama Butterfly,  Faust,  Carmen, Capriccio (Strauss) in La boheme.

Prêtre je več dosetletij, po italijanskih  virih kar pol stoletja, gostoval v milanski Scali. Na novico o smrti se je že odzval intendant in umetniški vodja Scale Alexander Pereira, ki je dejal, da je Scala izgubila maestra, ki je soustvarjal njeno zgodovino. Obenem je poudaril, da je izgubil dolgoletnega velikega prijatelja, s katerim je umetniško sodeloval 35 let, še posebej, ko je bil Prêtre umetniški vodja Dunajskih simfonikov. Prêtre je imel svoj zadnji nastop, koncert v Scali z orkestrom 22. februarja 2016, sicer pa je imel v načrtu tri koncerte še marca 2017. V Milanu poudarjajo, da je bil magični dirigent z neprimerljivo muzikalnostjo. Glasbeniki, ki so ustvarjali glasbo z njim, so želeli spričo njegove sugestivnosti v interpretacijah preseči sami sebe. Nekateri glasbeniki so po njegove zadnjem, lanskem koncertu v Scali, ko je praznoval petdesetletnico gostovanj v Milanu, celo pripomnili, da je mlajši od njih.

pretre-georges-img_9449-kewb-u1070251484234otd-1024x576lastampa-it

Georges Prêtre v Scali

Prêtre je debitiral v Scali leta 1966 z Gounodovim Faustom, v katerem so peli Mirella Freni, Nicolai Gedda in Nicolai Ghiaurov, režiser pa je bil slavni francoski gledališčnik in teoretik Jean-Louis Barrault. Velike, da ne rečemo svetovne predstave v Scali so bile še Samson in Dalila, La boheme, Werther, Pelleas in Melisande, Carmen, Madama Butterfly, Manon Lescaut, Cavalleria rusticana, Glumači (Pagliacci), L’enfant et les sortilèges, L’heure espagnole, Trojanci, Turandot, Die Walküre…V Scali so pod njegovim dirigentskim vodstvom peli največji pevci, kot Pavarotti, Domingo, James King, Shirley Verrett, Fiorenza Cossotto, Régine Crespin, Ileana Cotrubas, Alfredo Kraus, Elena Obraztsova,

nel-2008-in-immagine-e-2010-aveva-diretto-il-concerto-di-capodanno-a-vienna

Georges Prêtre na Novoletnem koncertu Dunajskih filharmonikov leta 2008

Posebej dragoceno je bilo njegovo delovanje v Parizu, kjer je leta 1966 postal glasbeni direktor Pariške opere, leta 1989 pa je odprl novo pariško opero Bastille.

Debitiral je že leta 1946

Dirigent Georges Prêtre je bil  rojen 24. avgusta 1924 v Waziersu na severu Francije. Pri 15 letih se je vpisal na Pariški konservatorij. Njegova glavna profesorja sta bila Maurice Durufle (harmonjja) in Andre Cluytens (dirigiranje), večino svoje operne in koncertne kariere pa je ustvaril v tujini. Leta 1946 je debitiral kot dirigent v operi v Marseillu. Zase je rad dejal, da je Dunajčan, čeprav je dirigiral tudi drugim priznanim orkestrom in v operah, od milanske Scale, newyorške Metropolitanske opere, opere v Chicagu, Kraljeve opere v Londonu, vsem na Dunaju, v Ženevi, Salzburgu, Benetkah, Padovi, Berlinu in v Parizu. Izredno ga je cenila Maria Callas, s katero je nastopal v operah in snemal plošče (najslavnejši je posnetek Tosce iz leta 1965).

Za večdesetletno vrhunsko umetniško delovanje je prejel vrsto nagrad  (Europa Prize, 1982) in priznanj (najboljši dirigent, 1997) ter državna odlikovanja v Franciji (2009), Avstriji (2004) in Italiji (1982, 1991).

Marijan Zlobec


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja