Predlog za predčasno razrešitev direktorja Damjana Damjanoviča


Zadeva Slovenska filharmonija je v zadnjih šestih dneh, brez današnjega, dosegla na tem mestu že 17.188 bralcev. kar je glede na praznike in praznovanja več kot ogromno. Žal se dokumenti, ki razgaljajo delovanje Slovenske filharmonije, množijo. Tokrat smo dobili v objavo verjetno zadnje pismo Strokovnega sveta javnega zavoda Slovenska filharmonija, naslovljeno na kulturnega ministra Antona Peršaka s sodelavkama.

perc5a1ak-img_2600

Kulturni minister Anton Peršak na lanski Prešernovi proslavi, ko še ni bil minister, foto Marijan Zlobec

Strokovni svet Slovenske filharmonije

Kongresni trg 10

Ljubljana

 

Ministrstvo za kulturo

  1. Anton Peršak, minister
  2. Damjana Pečnik, državna sekretarka
  3. Maja Dimitrovski, kabinet ministra

Maistrova ulica 10

Ljubljana

Zadeva:

Predlog za predčasno razrešitev direktorja Damjana Damjanoviča in pozitivno predhodno mnenje k razrešitvi

Spoštovani gospod minister!

Na podlagi 1. (spremljanje in ocenjevanje delovanja javnega zavoda in politike njegovega ustanovitelja) in 6. (dajanje drugih pobud in predlogov v zvezi z delovanjem javnega zavoda) alineje 20. člena Sklepa o ustanovitvi javnega zavoda Slovenska filharmonija (Sklep)  Strokovni svet Slovenske filharmonije podaja predlog za predčasno razrešitev direktorja Slovenske filharmonije Damjana Damjanoviča in hkrati tudi že pozitivno predhodno mnenje k njegovi razrešitvi (2. odstavek 11. člena in 4. alineja 20. člena Sklepa). Po našem mnenju je nastopil najmanj razlog za razrešitev po 4. alineji 1. odstavka 16. člena Sklepa oz. 4. alineji 2. odstavka 38. člena Zakona o zavodih (če direktor s svojim nevestnim ali nepravilnim delom povzroči zavodu večjo škodo ali če zanemarja ali malomarno opravlja svoje dolžnosti, tako da nastanejo ali bi lahko nastale hujše motnje pri opravljanju dejavnosti).

Obrazložitev:

V zavodu Slovenska filharmonija potekajo stavkovne aktivnosti. Po opozorilni stavki je naslednja napovedana za 1.1.2017, torej na dan, ko orkester prireja tradicionalni Novoletni koncert. Odločnost in resnost sporočila stavkajočih, ki so se za tak radikalen ukrep odločili prvič v svoji zgodovini, je zato jasna, česar se je Strokovni svet zavedal že pred nastopom stavke in je o tem želel razpravljati s Svetom zavoda in je svoje mnenje že tudi poslal Ministrstvu. Napetosti med orkestrom in direktorjem, med zaposlenimi v Slovenski filharmoniji in direktorjem pa tudi med orkestrom in dirigentom Urošem Lajovicem, ki z orkestrom sodeluje prav na pobudo direktorja Damjanoviča, so očitno ušle izpod nadzora, javno obračunavanje pa sramotno najeda ugled institucije.

Damjanovič s pogodbo z dirigentom Lajovicem nastavil še svojega tretjega pomočnika

Odgovornost za tako stanje po našem prepričanju nosi direktor Damjanovič zaradi svojega odnosa do funkcije direktorja SF, v okviru katere je po naših opažanjih očitno najmanj del svojih obveznosti prenesel na Uroša Lajovica (ta se v medijih celo izrecno naslavlja z umetniškim vodjem orkestra). Zdi se, da je direktor Damjanovič prek pogodbe z dirigentom Lajovicem nastavil še svojega tretjega pomočnika (na sejah Strokovnega sveta je program predstavljal g. Lajovic), kar je po našem prepričanju v nasprotju z 2. odstavkom 14. člena Sklepa, ki dovoljuje dva pomočnika (obstajata že pomočnika za zbor in skupne službe) Umetniško vodenje strokovnega dela orkestra je po Sklepu naloga in odgovornost direktorja in ne pogodbenega dirigenta.

Lajovic s seje Strokovnega sveta odslovil vabljene člane orkestra

Direktor Damjanovič tudi ni uspel sproti umiriti nesoglasij, ki so nastajala med njim in zaposlenimi, predvsem pa med njim in orkestrom ter nazadnje med orkestrom in dirigentom Urošem Lajovicem, temu pa smo bili ob svojih najboljših namenih in poskusih reševanja problematike priča tudi sami, ko je z naše seje odslovil vabljene člane orkestra, in skupaj z dirigentom predčasno zapustil sejo. Direktor Damjanovič torej vseh teh nakopičenih problemov ni razreševal ali pa za to ni našel prave volje. Svojega dela po našem prepričanju niso opravili niti predstavniki ustanovitelja v Svetu zavoda (npr. 2. in 4. alineja Sklepa, pa reševanje izpostavljene problematike zaposlenih), ki so bili seznanjeni vsaj z delom navedene problematike.

V zadnjih letih je izrazit osip poslušalstva

Strokovni svet pa se čuti dolžnega povedati tudi svoje mnenje ob številnih dezinformacijah, ki v zadnjih dneh polnijo medije – ob številnih formalnih in delovno-pravnih zapletih trenutnega vodstva SF je potrebno opozoriti predvsem na napake, povezane s strokovnimi vidiki delovanja zavoda. Ta beleži v zadnjih letih, kar ga vodi g. Damjanovič, izrazit osip poslušalstva (samo v letošnjem letu prek 200 abonentov), pri čemer v strategijah in programskih odločitvah ni bilo v tem času zaznati resnega zavedanja tega temeljnega problema ali tudi dejavnih korakov v njegovo razreševanje. Direktor je v zavod pripeljal štiri dirigente, pričemer so bili z izjemo g. Pehlivaniana vsi deležni slabega kritiškega (torej strokovnega) odziva – zaradi takšnih korakov, ki niso bili usklajeni z mnenjem orkestra (v vseh razvitih okoljih člani orkestra odločajo o svojem dirigentskem vodji), je zares pričel upadati ugled orkestra.

Poziv ministru k prepotrebnim odločitvam

Spoštovani gospod minister Anton Peršak, pozivamo vas, da kot aktualni minister Republike Slovenije za področje kulture odločno stopite v bran interesom ter ugledu Slovenske filharmonije ter kot pristojni sprejmete prepotrebno odločitev, ki lahko odreši neljubo situacijo in hkrati omogoča nov začetek na boljših temeljih. Ker bi se o vsej tej problematiki radi z vami pogovorili in vam nekatere strokovne vidike še bolj plastično razgrnili, prosim za nujni sestanek med vami in našimi predstavniki.

Ljubljana, 15.12.2016

Andrej Petrač, predsednik Strokovnega sveta Slovenske filharmonije in člani

Fernando Meijas

prof. Marko Mihevc

dr.Gregor Pompe

prof. Matej Zupan

 


En odgovor na “Predlog za predčasno razrešitev direktorja Damjana Damjanoviča”

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja